Domů
Energetika v zahraničí
Největší těžař uhlí na světě se nově soustředí na solární energii

Největší těžař uhlí na světě se nově soustředí na solární energii

Indická společnost Coal India, která je největším těžařem uhlí na světě, se nově výrazně soustředí na sluneční energii. Firma, která produkuje většinu uhlí v zemi, bude i nadále zavírat menší doly. Na svém webu o tom dnes píše BBC. Indie nyní ročně spotřebuje miliardu tun uhlí, což z ní dělá po Číně druhého největšího spotřebitele této suroviny na světě.

Indická firma plánuje společný solární projekt na produkci 3000 megawattů se státní firmou NLC India. Jeho hodnota by měla činit 125 miliard rupií (zhruba 38 miliard Kč) a Coal India by zhruba polovinu částky měla investovat do roku 2024. Chce se také účastnit indických solárních aukcí a vyhrávat díky nabídce nejnižší ceny čisté energie.

„Jak víte, tak pokud jde o uhlí, naše podnikání v příštích dvou třech desetiletích zanikne. V příštích letech převezme roli hlavního poskytovatele energie solár,“ řekl agentuře Reuters předseda představenstva Coal India Pramod Agarwal.

Coal India podle údajů indického ministerstva pro uhlí v letošním finančním roce vyprodukuje 710 milionů tun této suroviny. Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) je to o něco více než všichni těžaři uhlí v USA za rok 2019.

Indie se snaží změnit svůj energetický mix, aby v příštích letech mohla plnit klimatické cíle. Země podepsala pařížskou dohodu o změně klimatu a zavázala se, že do roku 2030 sníží uhlíkové emise o 35 procent z úrovně roku 2005. Loni objem emisí klesl poprvé za desítky let, částečně díky pandemii, roli ale sehrála i nižší poptávka po uhlí, uvedla BBC.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Milan Vaněček
24. březen 2021, 15:43

Slušná cena, 13 miliard korun za 1GW špičkového výkonu. Než se to začne stavět i u nás, tak cena klesne na 10 miliard.

St
24. březen 2021, 18:31

Zase Vaše zázračná křišťálová koule pane Vaněček. Náhodou nevíte jaký má být nejbližší kurs ropy? Rád bych koupil nějaké ty deriváty a nerad bych prodělal kalhoty. Děkuji moc.

Petr
24. březen 2021, 19:32

Někdo by za české daně a poplatky rád nařídil ty panely přeplatit, aby se na Indii nedostalo, zřejmě to musí být i hrozní rasisti Indy opravdu nenávidějící.

Ale věřte mi, většina panelů vyrobí v té Indii ročně 3x víc elektřiny než u nás, a Indové ji i víc potřebují v poledne než u nás v Česku potřebnějším hlavně v zimě. Takže pro dobro lidstva, nechte ekologičtěji ty panely raději té Indii a podobným.

Milan Vaněček
24. březen 2021, 20:22

Petře nevěřím Vám, věřím vědeckým měřením, v Indii vyrobíte max 2x víc než u nás na jižní Moravě.

A Číňané a další země již vyrobí ročně tolik panelů o kolik bude zájem, v plně robotizovaných továrnách. Na všechny zájemce se dostane.

Na počátku tohoto století ještě nevyrobili za rok ani tolik panelů, že by to představovalo 1 GW výkonu, teď už je to každoročně přes 100 GW, letos již to bude možná 200GW za celý rok,

za chvíli (za 2 roky) už bude instalováno ve světě prvý terawatt souhrného výkonu všech FVE,

což je dvaapůl násobek výkonu všech JE,

za dalších pár let už i výroba (nejen instalovaný výkon) všech FVE přesáhne výrobu všech JE,

plus to samé pro elektrárny větrné,

a pro vodní elektrárny platí, že už dávno překonaly výkon jaderných elektráren.

Takže jádro bude (v roce 2040, předpokládaném roce dostavby Dukovan II) zcela marginálním zdrojem elektřiny ve světě.

Tento vývoj nemůže naše ČR nijak ovlivnit.

St
25. březen 2021, 07:29

A zase křišťálová koule jede. Nebo, že by to v tomto případě byla kávová sedlina? Každopádně Vaše závěry jsou postavené na vodě a víceméně odráží vaše zbožná přání jak realitu.

Omega
24. březen 2021, 21:54

3000 MW výkon za 38 Milliard - to je cena 13 000 Kč za kW (jestli to počítám správně).

U nás jen samotné panely na tento výkon stojí 25 000 (nebo 20 000 bez daní). Nepočítám ostatní komponenty a práci.

PS: nějak jsem přestal vidět prostor pro zlevňování té FVE technologie, začínám mít pocit že už jsme na technologické dolní mezi. Cena za panel a elektroniku už nepoklesne (cena surovin), ale technologie ze zlepší o 3% za rok. Prostě u FVE jsme už dosáhli bodu, kdy zlepšování přestává být ekonomicky pozitivní. Ještě pořád je prostor na inovace typu fotovoltaické sklo na pláště budov, nebo levná FVE krytina na střechy, ale u velkých elektráren už není jak zlevnit.

St
25. březen 2021, 07:32

Ono v našich podmínkách FVE nikdy nebyla ani levná ani ekologická s velice sporným efektem na ekonomiku. Pokud by nebyli masivní dotace, tak by naši krásnou krajinu nehyzdili ani soláry ani větrníky. Měli bychom více živých ptáků, hmyzu a na polích bychom mohli pěstovat více potravin bez chemie. Ale to by nebylo tak eko a hlavně ti správně vyvolení by si nenamazali kapsu.

hellokitty
25. březen 2021, 09:01

viac hmyzu by sme mali, keby sme tu nemali giganticke lany poli kde sa pestuje iba repka postrekovana insekticidmi ale mensie lany poli oddelene zelenymi pasmi, ktore by jednak zadrzovali vodu v krajine a jednak poskytovali utocisko prave tomu hmyzu, doucit

St
25. březen 2021, 11:08

hellokitty a proč si myslíte, že se tak moc pěstuje řepka a kukuřice? Samozřejmě za použití tun chemie a díky čemuž si ničíme nejen humus, ale i spodní vody. Ano díky OZE. Neb řepka jde do biopaliv a kukuřice do biomasových kotlů. Ono je opravdu super eko v krásné přírodě navalit spoustu tun betonu a oceli. Rachot jistě dělá dobře zvířátkům i lidem, kteří se radují jak jsou eko a jak mají zase dražší EE.

Carlos
25. březen 2021, 09:54

Mě spíš přijde že krajinu hyzdí ty písčiny na polích po industriálním zemědělství současného střihu.

Pokud Vám jde o ptáky, tak je třeba vyřešit problém se zdivočelýma kočkama, neexistencí remízků, nevhodnými postřiky...

Ten fetiš na potraviny nechápu, zejména v momentě kdy ceny na trzích neodpovídají reálu a musí se dotovat. Pokud jsou ceny kde jsou, tedy takové že se zemědělství nevyplácí bez dotací (alespoň u některých komodit), tak máme nadprodukci a tolik půdy obhospodařovat nepotřebujeme. Druhá věc je možná cena logistiky, ale ta by neměla být tak moc velká. O nějakém nedostatku orné půdy se můžeme bavit až v momentě kdy nebude třeba zemědělství masivně dotovat. Samozřejmě, muselo by se to v celé EU minimálně udělat naráz, což je problém. Každopádně ale není problém s nedostatkem potravin, problém jej v zemědělských politikách.

St
25. březen 2021, 11:17

Výborně pane Carlos. Jste proti dotacím. Tak rychle apelujte jak na české, tak i evropské orgány ať zastaví masivní dotaci OZE. Jen v ČR nás stojí více než 40 mld Kč. ročně. Kolik to stojí Němce škoda mluvit. Ale je to jejich volba. Když chtějí mít nejdražší EE v Evropě, tak ať ji mají. Jen ať nás do toho netahají.

Carlos
25. březen 2021, 14:41

Jenže tu je ještě jeden princip - držení slova. Pokud se jim jednou za nějakých podmínek ty dotace přiřkli tak se to nemůže plošně rušit, měnit atd.

St
25. březen 2021, 18:24

Pane Carlos ten princip je správný. Co není správné, že si solární baroni z nás všech dělají dojnou krávu. Ano bylo jim něco slíbeno, ale to není důvod proto, abychom všichni krváceli.

Karásek
25. březen 2021, 21:36

Pane St, pokud by nebyly masivní dotace prosím s y. To samé krajinu nehyzdily soláry ani větrníky. A jak ji vlastně hyzdí? Pokud jste to jen neopakoval z propagandy Rosatomu, tak se vyjadřete prosím konkrétně.

Osvald Korner
25. březen 2021, 18:14

Pan Omega staviam FVE 12 rokov ta cena je úplne normálna vychádza to 433 000 na MW pri 3000 MW v Indii je to bezproblémové. Ten projekt to niesu panely na streche Vášho RD

Karásek
24. březen 2021, 16:33

I v Indii přišli na to, že hlavním zdrojem výroby energie budou OZE. V článku je jasně a srozumitelně uvedeno, že hlavní roli převezme solár. Jsem zvědavý, kdy někdo napíše, že tomu tak není a že hlavní roli po útlumu uhlí nepřevezmou OZE, ale něco jiného?

Je otázkou, kdy přijdou u nás na to, že hlavním zdrojem by měly být OZE? Myslím si, že to sice vědí, ale že u nás jsou pod ohromným tlakem jedné nejmenované lobby, která tvrdí, že s uhlíkem zatočí ona a ne OZE. A teď, kdo se začne v rakci na můj komentář vztekat první?

Vinkler
24. březen 2021, 17:00

Pane Karásku myslím, že na rovníku, v místech stepí a pouští s vysokým výskytem chudých vesnic, zejména bez sítě EE je to dobrý nápad.

Pro průmysl si staví mimo jiné i JE. Mix všeho co nejvíce výroby EE je to pravé ořechové.

energetik
24. březen 2021, 17:36

Na sever od nás v Polsku, také překvapivě zjistili že je to dobrý nápad. Za minulý rok tam nalistovali to, co tu máme dohromady za 12 let a nezastavují, ale přidávají na tempu.

St
24. březen 2021, 18:33

V tomto ohledu máte pravdu pane energetik. Jen ještě by jste měl dodat, že Poláci plánují i stavbu JE. Už podepsali s USA příslušné dohody.

Jan Veselý
24. březen 2021, 18:55

To tedy nečekají moc velkou průmyslovou výrobu s tou (na indické poměry) směšnou jadernou produkcí a výstavbou, která je charakteristická nesplněnými očekáváními.

St
25. březen 2021, 07:34

Pane Veselý nevěděl jsem, že jste odborník na Indii. Máte někde své přednášky? Moc rád bych si je poslechl.

Předem moc děkuji. Myslím, že nejen mne by zajímal Váš pohled na indickou průmyslovou výrobu.

Josef
24. březen 2021, 21:55

No pokud mohu sledovat vývoj v Indii, pak mezi lety 2008-18 zvyšovali emise CO2 asi dvojnásobným tempem než Čína. Přitom jejich spotřeba energie na hlavu je stále 4x nižší než v Číně. Hlavní politický cíl Indie je vyrovnat se Číně a ten mohou realizovat jedině tak, že budou velmi rychle industrializovat. Jinak klesnou na úroveň Pakistánu a stanou se zaostalou zemí v regionu. Při hustotě zalidnění 300 obyv/ km2 to budou mít s OZE těžké neříkám nemožné, ale spíše bych si vsadil, že těžba uhlí v Indii poroste mezi lety 2008-18 rostla 2 násobným tempem než v Číně a ta společnost , která se údajně soustředí na FV panely nedávno plánovala více než zdvojnásobení těžby uhlí a prognózy jsou takové, že Indie se v příštích 10 letech bude rychle industrializovat celé to do sebe zapadá až na tento unijní propagandistický článek.... realita je asi taková :Plány jsou na kovadlině společnosti Coal India Limited (CIL) k získání produkce z jejích ukončených podzemních dolů. Společnost doposud identifikovala 12 takových dolů s prozatímní těžitelnou rezervou kolem 1060 milionů tun ( to jsou ty doly , která prý uzavírají přitom je chtějí otevírat ) a dále : Leden 2021 pobídl až 3,072 BU, což je ranní nárůst téměř o 10% rekordní den. Výroba energie na bázi uhlí zůstává u všech trvale vysoká další kategorie.

"Tento nárůst výroby energie na bázi uhlí je pro nás dobrým znamením." Pokud to bude pokračovat, my mohli očekávat, že naše dodávky do energetického sektoru v blízké budoucnosti vzrostou - to jen k těm plánům do budoucna.... a co se týče té solární energetiky jim vůbec nejde o nějaký přechod od uhlí ke slunci, ale o to že v okolí dolů nebo přímo ve vytěžené části dolu staví FV el. a využívají tak el. energii pro těžbu uhlí o nějakou náhradu jim vůbec nejde....

energetik II
24. březen 2021, 21:45

Jsem zvědav, jak bude Indie pohánět svou miliardovou zemi za pomoci OZE. Výstavba jádra jim "drhne" - je marginální, hydropotenciál je také nevytrhne /mají ho asi 8 kráte menší jak Čína/, výstavbu uhelek taky chtějí zarazit, ..... Indie a Čína mají stejně obyvatel ,ovšem Čína vyrábí 5 krát více elektřiny. Indii čeká bouřlivý růst HDP po řadu let, nevěřím, že ho může zajistit sám solár. Opravdu jsem na budoucí vývoj indické energetiky zvědav.

Vinkler
25. březen 2021, 07:29

To by si měli promyslet ten Karásek, Zapletal, Černý atd, jak indiáni zanedbávají růst výroby EE, chudnou a léčí to uhlím.

Zapletal
25. březen 2021, 09:20

Pane energetik II jste schopen nějak prokázat ty údaje, že Indie má osmkrát menší potenciál z vody? Poprosím ale solidní údaje, ne Parlamentní listy, jak to nedávno udělal Josef. Ani Sputnik a info od Rosatomu nebude to pravé ořechové. Děkuji

Josef
26. březen 2021, 01:01

Já nevím ,ale stačí se podívat na Mapu a uvidíte jaké řeky z jakých výškových potenciálů tečou v Číně a v Indii. Ten rozdíl je prostě propastný. Proto má také Čína největší hydropotenciál na světě.

blaha.p
25. březen 2021, 09:39

V roce 2019 byl v Indii podíl OZE 21%, výroba 300 TWh/rok. Tempo růstu podílu OZE je v Indii cca 3% za rok.

Omega
25. březen 2021, 08:18

Tady se musim Indie zastat. Velke casti nejsou elektrifikovane. A tam FVE dela obrovsky pokrok. Napriklad lednicka se da naprimo provozovat s FVE. Mobilni telefony, pocitace ....

Vy si neuvedomujete, ze obrovske mnozstvi aplikaci se da provozovat i s nepravidelnou dodavkou elektriny. Samozrejme to nestaci na podporu technologicke spolecnosti, ale hodne to pomuze.

Josef
25. březen 2021, 10:00

A jaké části Indie nejsou elektrifikované ? Pokud Vím pak elektřina do poslední vesnice byla zavedena v květnu 2018.

Juan
25. březen 2021, 08:29

1.největším indickým problémem je přelidnění. Obyvatelstvo se za posledních 40let zdvojnásobilo a dále roste zhruba o 1,1% (15milionů) ročně.V roce 2025 tam bude 1,450 miliardy Indů.

1980 - 700 milionů

2021 - 1,4 miliardy

2. Dokud se nevyřeší dlouhodobá akumulace a transport, tak new renevable nedávají smysl. K čemu je vám energie z fluktuujích zdrojů, když ji neumíte skladovat ani převážet.Navíc stále potřebujete mít v záloze konvenční zdroje.

3. nevyřeší se tím ani problematika rostoucích emisí a ani úbytku nerostného bohatství. Jelikož jsou to zase jen a jen neobnovitelné technologie k získání energie z obnovitelných zdrojů.

[non-renewable renewable energy-harvesting technologies]

Bez uhlí, plynu a ropy nevyrobíte, nepřevezete a nepostavíte vůbec nic.

Jimi
25. březen 2021, 08:38

Podle mě je bod 2 nesmysl - ty konvenční zdroje už jsou postavené, akorát pojedou pořád menší část roku. V čem je s tím problém? Naopak - je to výhoda - ty zdroje se méně opotřebovávají a spotřebují méně paliva. Do penetrace 50% OZE není potřeba úložiště, dá se vykrývat uhlím a plynem

Juan
25. březen 2021, 10:42

Zcela zásadní problém je v tom, že by se Indie měla v první řadě soustředit na zastavení růstu populace(1.1% p.a.) a s tím související růst spotřeby primární energie (2,27% p.a.)

Pokud s tím nic neudělají, tak narazí velmi brzy na limity růstu se všemi neblahými důsledky.

Spotřeba PE v r.2019 byla 9.461 TWh. Ze které fosilní zdroje tvořily 92% (8725TWh) a new renevables pouze 3% (272TWh).Výroba elektřiny byla 1287TWh, což je 13,5% z PE.

Josef
26. březen 2021, 01:09

Počet dětí v Indii je už okolo 2 na 1 ženu ,takže do budoucna bude populace stabilizovaná a ten růst obyvatel co je tam teď je jen proto, že je nízký průměrný věk navíc pokud máte v Indii více než 2 děti tak v některých státech nemůžete pracovat ve státním sektoru. Ona ta jejich demokracie je také tak trochu Čínská.

St
26. březen 2021, 14:23

Děkujme bohu pane Josef za to, že číňané zvládli populační explozi. Dovedete si představit kolik by jich nyní bylo kdyby neregulovali porodnost?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se