Domů
Energetika v zahraničí
OPG ukončuje posouzení vlivu na životní prostředí pro hlubinné úložiště

OPG ukončuje posouzení vlivu na životní prostředí pro hlubinné úložiště

Ontario Power Generation (OPG) oficiálně stáhlo svou žádost o povolení k přípravě stavby a stavebního povolení pro hlubinné úložiště pro nízko a středně aktivní odpad v areálu JE Bruce. Ukončilo tím také federální proces environmentálního posouzení úložiště.

Chybějící podpora místních

Ke stažení žádosti dochází také kvůli závazku OPG z roku 2013 vůči Saugeen Ojibway Nation (SON), podle kterého nebude OPG pokračovat v procesu výstavby hlubinného úložiště bez podpory místních občanů.

Elektrárna Bruce v Kanadě využívá reaktory moderované těžkou vodou typu CANDU (zdroj Canadian Nuclear Association)

Kanadský ministr životního prostředí a klimatických změn, Jonathan Wilkinson přijal žádost OPG předloženou k 27. květnu o stažení projektu a ukončení posouzení vlivu na životní prostředí, uvedla společnost. Kanadská komise pro jadernou bezpečnost nezávisle na tomto sdělení uvedla, že OPG stáhla svou žádost o licenci k výstavbě úložiště Kincardine v Ontariu.

Hlubinné úložiště 680 metrů pod povrchem

Plánované úložiště mělo být vybudováno 680 metrů pod povrchem lokality Bruce a využívalo by se pro skladování nízko a středně aktivních odpadů z jaderných elektráren společnosti OPG. Pickering, Darlington a Bruce momentálně tyto odpady ukládají v zařízení Western Waste Management, které vlastní OPG.

Použité palivo je v Kanadě nutno skladovat samostatně ve speciálních hlubinných úložištích. Proces identifikace jediného preferovaného místa pro vybudování hlubinného úložiště s informovanými a ochotnými hostiteli má provést Kanadská organizace pro nakládání s jaderným odpadem do roku 2023.

Úložiště radioaktivního odpadu Bratrství, ležící nad městem Jáchymov na úpatí Krušných hor. Zdroj: SÚRAO

Ukončení federálního posouzení vlivu stavby na životní prostředí nebrání v budoucnu uplatnit federální právní předpisy o vlivu na životní prostředí v případě, že by OPG, nebo jiný subjekt projevil zájem tento nebo podobný projekt v oblasti realizovat, sdělil Wilkinson.

Schéma úložiště radioaktivního odpadu Bratrství, ležící nad městem Jáchymov na úpatí Krušných hor. Zdroj: SÚRAO

Spolupráce s občanskými organizacemi

OPG od roku 2004 spolupracuje se SON, která sdružuje komunitu Chippewas of Nawash Unceded First Nation a the Chippewas of Saugeen First Nation. OPG také pokračuje v jednání s Métis Nation of Ontario a Historic Saugeen Métis o tématu nakládání s odpady v areálu JE Bruce. Společnost již dříve uvedla, že je odhodlána vyvinout alternativní řešení pro bezpečné a trvalé zneškodnění radioaktivního odpadu ze svých jaderných elektráren a jakýkoliv nový proces konzultovat s místním obyvatelstvem a zainteresovanými obcemi.

Autor úvodní grafiky (návrh suchého hlubinného úložiště nízko a středně aktivních odpadů): OPG

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.