Domů
Energetika v zahraničí
OPG ukončuje posouzení vlivu na životní prostředí pro hlubinné úložiště

OPG ukončuje posouzení vlivu na životní prostředí pro hlubinné úložiště

Ontario Power Generation (OPG) oficiálně stáhlo svou žádost o povolení k přípravě stavby a stavebního povolení pro hlubinné úložiště pro nízko a středně aktivní odpad v areálu JE Bruce. Ukončilo tím také federální proces environmentálního posouzení úložiště.

Chybějící podpora místních

Ke stažení žádosti dochází také kvůli závazku OPG z roku 2013 vůči Saugeen Ojibway Nation (SON), podle kterého nebude OPG pokračovat v procesu výstavby hlubinného úložiště bez podpory místních občanů.

Elektrárna Bruce v Kanadě využívá reaktory moderované těžkou vodou typu CANDU (zdroj Canadian Nuclear Association)

Kanadský ministr životního prostředí a klimatických změn, Jonathan Wilkinson přijal žádost OPG předloženou k 27. květnu o stažení projektu a ukončení posouzení vlivu na životní prostředí, uvedla společnost. Kanadská komise pro jadernou bezpečnost nezávisle na tomto sdělení uvedla, že OPG stáhla svou žádost o licenci k výstavbě úložiště Kincardine v Ontariu.

Hlubinné úložiště 680 metrů pod povrchem

Plánované úložiště mělo být vybudováno 680 metrů pod povrchem lokality Bruce a využívalo by se pro skladování nízko a středně aktivních odpadů z jaderných elektráren společnosti OPG. Pickering, Darlington a Bruce momentálně tyto odpady ukládají v zařízení Western Waste Management, které vlastní OPG.

Použité palivo je v Kanadě nutno skladovat samostatně ve speciálních hlubinných úložištích. Proces identifikace jediného preferovaného místa pro vybudování hlubinného úložiště s informovanými a ochotnými hostiteli má provést Kanadská organizace pro nakládání s jaderným odpadem do roku 2023.

Úložiště radioaktivního odpadu Bratrství, ležící nad městem Jáchymov na úpatí Krušných hor. Zdroj: SÚRAO

Ukončení federálního posouzení vlivu stavby na životní prostředí nebrání v budoucnu uplatnit federální právní předpisy o vlivu na životní prostředí v případě, že by OPG, nebo jiný subjekt projevil zájem tento nebo podobný projekt v oblasti realizovat, sdělil Wilkinson.

Schéma úložiště radioaktivního odpadu Bratrství, ležící nad městem Jáchymov na úpatí Krušných hor. Zdroj: SÚRAO

Spolupráce s občanskými organizacemi

OPG od roku 2004 spolupracuje se SON, která sdružuje komunitu Chippewas of Nawash Unceded First Nation a the Chippewas of Saugeen First Nation. OPG také pokračuje v jednání s Métis Nation of Ontario a Historic Saugeen Métis o tématu nakládání s odpady v areálu JE Bruce. Společnost již dříve uvedla, že je odhodlána vyvinout alternativní řešení pro bezpečné a trvalé zneškodnění radioaktivního odpadu ze svých jaderných elektráren a jakýkoliv nový proces konzultovat s místním obyvatelstvem a zainteresovanými obcemi.

Autor úvodní grafiky (návrh suchého hlubinného úložiště nízko a středně aktivních odpadů): OPG

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.