Domů
Evropská Unie
IEA vítá snahu Polska o rozvoj jaderné energetiky

IEA vítá snahu Polska o rozvoj jaderné energetiky

Jaderná energetika by mohla hrát významnou roli v polském energetickém mixu, jak uvadí Mezinárodní energetická agentura (IEA – International Energy Agency). Použitím energie z jádra by umožnilo Polsku zvýšit svou kapacitu pro výrobu elektrické energie z čistých zdrojů a zároveň posílit energetickou bezpečnost.

Polsko je vysoce závislé na uhlí, ze kterého vyrábí kolem 80 % své elektrické energie. Emise skleníkových plynů vztažené k hrubému domácímu produktu a uhlíková náročnost Polska patří mezi nejvyšší mezi členskými zeměmi IEA. Výroba elektrické energie je postavena na elektrárnách, které jsou z velké části již přes 30 let staré (62 %) a další velká část elektráren je pouze o necelých 5 let mladší (13 %).

IEA uvadí: „Nahrazení těchto elektráren reprezentuje ekonomickou výzvu pro tento sektor, ale zároveň nabízí dobrou příležitost ke snížení znečištění ovzduší a uhlíkové stopy z výroby elektrické energie.“

Dle IEA je Polsko méně nakloněné k transformaci své energetiky, protože jako stavební kámen svého energetického mixu i do budoucna staví používání fosilních paliv. Nicméně současná polská vláda klade důraz na snižování emisí a znečišťování ovzduší, zvyšování energetické účinnosti, splnění cílů v oblasti obnovitelných zdrojů, dekarbonizace dopravy a zavedení jaderné energetiky.

V roce 2009 se Polsko rozhodlo usilovat o jadernou technologii a od té doby učinilo dle IEA značné pokroky. Podle polské jaderné koncepce z roku 2014 chce Polsko vybudovat 2 jaderné elektrárny o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 6000 MWe do roku 2022, ale již teď je jasné, že to nejspíše bude až po roce 2024.

IEA uvadí, že i přes absenci jaderných elektráren v zemi, má Polsko zkušenosti s provozováním jaderných zařízení. Má jaderné výzkumné zařízení s pracujícím jaderným reaktorem a několik dalších jaderných výzkumných aktivit po celé zemi. Používaný jaderný reaktor bazénového typu má výkon 30 MWt a je používán na výrobu izotopů pro lékařské účely a pro jaderný výzkum.

Polská veřejnost je v současné době nakloněna jaderné energetice s podporou kolem 60 až 80 %. V souvislosti s výstavbou jaderných elektráren se mluví hlavně o dvou možných lokalitách: Lubiatowo-Kopalino a Žarnowiec.

Zdroj úvodní fotografie: IEA.org

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jan Veselý
28. leden 2017, 15:21

Po 8 letech "intenzivního" úsilí ještě Poláci nemají místo, dodavatele, cenu a už vůbec nekopli do země. Něco mi říká, že hned tak brzo z toho elektřina nekápne.

Vladimír Wagner
28. leden 2017, 17:12

V tomto případě se shodneme, i můj názor je, že stejně jako v Německu byli i v Polsku zelení aktivisté ve svém protijaderném boji úspěšní a Polsko, stejně jako Německo, zůstane u uhlí.

Jan Veselý
28. leden 2017, 17:31

Jediná možnost, jak bysme se v tomhle mohli shodnout, je, kdybyste mezi protijaderné aktivisty započítal vládu PiS a hornické odbory.

Ale třeba se pletu, třeba mi dodáte odkazy dokazující, že v Polsku byly masivní protijaderné protesty, že současná (bigotně katolická) vláda si až příliš vzala k srdci Laudato Si' nebo že Polsku existuje mocná protijaderná neziskovka úspěšně lobbující v Sejmu.

Já o ničem podobném neslyšel a to jsem s Poláky v častém kontaktu.

Vladimír Wagner
28. leden 2017, 19:13

Poláci jadernou elektrárnu dokonce rozestavěli a právě i hodně kvůli silnému protijadernému zelenému hnutí se nedostavěla. Pochopitelně, že situaci ovlivnily i další faktory. V Polsku je na rozdíl od Německa zelené aktivistické hnutí slabší než uhelné odbory, ale nastavení jejich priorit je úplně stejné jako v Německu, prioritou je boj proti jádru. Takže společnými silami vytvořily podmínky, kdy reálně není nic jiného než uhlí možné.

Dalším faktorem, který zase působí proti stavbě větrných farem v Polsku je to, že Německo vytváří situaci, že v době, kdy silně fouká, jsou v regionu přebytky z Německa a když nefouká, tak je libovolný instalovaný výkon ve větru na nic (jako tomu bylo celou druhou půlku ledna). Poláci nejsou tak bohatí, aby pak tyto farmy, které se budou muset v ideální pro ně době vypínat, dotovali. Na to mají pouze Němci.

Jan Veselý
28. leden 2017, 19:58

Co kdybyste se trošku více soustředil na udržení se tématu. To, že (očekávaně) Poláci hysterčili kvůli jaderné energii v druhé polovině 80. let byla vcelku očekávatelná reakce na ten megaprůser, co se jim stal hned za humny v Černobylu. A přece stavba běžela dál, fakticky ji stopla až zpráva ministra hospodářství, která konstatovala, že ta stavba není pro Polsko potřebná a má pochybnou ekonomiku provozu.

Jenže dnes je o 30 let více a žádné podobné vzbouření lidu se neděje a nejspíše dít nebude. Tak proč nebyly polské vlády za 8 let schopny ani vybrat stavitele?

Vladimír Wagner
28. leden 2017, 21:52

V Polsku je dostatek vlastního levného uhlí a jediný důvod pro náhradu uhlí pro výrobu elektřiny jádrem jsou právě důvody ekologické. Ovšem v případě, že všechny velké enviromentální organizace jsou protijaderné, je opravdu velice těžké stavbu jaderné elektrárny prosadit. Navíc, když je velice intenzivní protijaderný aktivismus importován od bohatých sousedů (viz i příspěvek pana C).

To, že není potřeba ani příliš intenzivní místní aktivismus a protijaderný postoj veřejnosti k tomu, aby se rozvrátil projekt výstavby jaderné elektrárny s pomocí rozhodnutých globalizovaných zelených aktivistů, je bulharská elektrárna Belene. Ta byla v daleko pokročilejším stádiu než Temelín, přesto dodnes i po několika restartech a vysoutěžení není dokončena. A to i v situaci, kdy Bulharsko a celý jih Evropy na rozdíl od našeho regionu má i právě teď potřebu dalšího výkonu, což je jasně vidět i tuto zimu. Je jasné, že hlavní díl zodpovědnosti za situaci mají politici, kteří danou problematiku rádi a snadno využívali v politickém boji. Přesto mezi ty klíčové patřily Greenpeace a další zelené aktivistické skupiny, a zde hodně známé Candole Partners, které dodávaly munici a oheň do tohoto politického boje.

Jan Veselý
29. leden 2017, 06:36

Aha chápu, máte jen hysterické výkřiky o tom jak je celý svět zlý na jaderné technologie. Když po Vás člověk chce něco konkrétního dočká se jen plamenných výkřiků mimo téma.

C
29. leden 2017, 11:56

Pane Wanere,

že by nějaká zahraniční organizace zvládla zastavit nějakou polskou vládu vážně pochybuji, poláci mají jiný přístup než my, těm je co si myslí zahraničí jedno. A že by se současná, dovolím si tvrdit ultrakonzervativní, z nich rozsypala a dělala jak chce zahraničí pochybuji. Ale pokud považujete pár organizací, při podpoře jádra mezi obyvatelstvem 60-80%, jako silný protijaderný aktivismus, pak máme asi každý jinou představu, já bych si pod silným protijaderným aktivismem představil třeba velká srocení před parlamentem, pochody atd.

Zato se ale podívejte sem, jestli Vám to uniklo:

euro.cz/politika/misto-jadra-a-vetru-kominy-polsko-da-na-uhelne-elektrarny-300-miliard-1326890

Podle ministra energetiky se vyplatí spíše Polsku stavět uhelné elektrárny,než jaderné. Já dodávám že u uhelných se bavíme o asi 46mld/GW, to je minimálně 1/3 ceny pro jaderné elektrárny. A pokud mají zásoby uhlí velké, pak se jim ani nedivím že se jim do jaderného projektu nemusí chtít z ekonomických důvodů.

Co se týče elektrárny Belene, pokud nemáte nějaké zákulisní informace, tak z toho co se dá najít na internetu jsou současné problémy dány spíš vymýšlením si zadávající strany, tedy energetické společnosti a Bulharské vlády. A s tím jak se celý tendr vyvíjí se divím že ještě není někde rozestavěný blok třeba 500MW na uhlí, protože ta JE nebude v dohledné době v provozu.

Jestli si pan Candole, pokud se dobře pamatuji tak má blog na aktuálně cz, myslí že jeho psaním něco moc ovlivní, tak ne, v jeho blozích není nic než výkřiky, pokud je jeho organizace schopnější, pak ano. Na druhou stranu pokud se zabývá finančním poradenstvím a přidruženými činnostmi, pak pokud jsou JE ekonomicky nevýhodné, nelze se divit tomu že toho jiné organizace využijí. Co si představujete že by měla taková poradenská firma zabývající se finančnictvím dělat? Ano může na zakázku upravit data, ale i tam je nějaký limit než to bude moc vidět.

Co by se týkalo případného nevyrábění Polských větrníků, pak pokud se dobře pamatuji, tak chtěli stavět na hranicích PST, takže by se jich nemusely nějaké přebytky v Německu vůbec dotknout. Pokud vím, tak nikde, v žádné směrnici ani dohodě není že někdo by musel odkoupit od sousední země přebytky proudu.

C
29. leden 2017, 11:58

Omlouvám se a opravuji, nějak mi vypadlo písmenko.

*Pane Wagnere,

Vladimír Wagner
29. leden 2017, 13:35

Pane C, prosím, přečtěte si, co píši. Jediný důvod, proč by Poláci měli stavět jaderky, je ekologie. Ekonomicky je pro Polsko, které má velké zásoby uhlí, nejvýhodnější pokračovat ve využívání svého uhlí. Prosadit tedy jaderné bloky v situaci, kdy veškeré hlavní enviromentální skupiny jsou protijaderné, je velice těžké. A nemožné je to v situaci, kdy je u moci politické křídlo, které ekologii a zvláště omezování emisí CO2 opravdu spíše nemusí.

Souhlasím s tím, že v případě, pokud jsou politici rozhodnutí a rozhodní a zároveň je v daném státě shoda na dané energetické koncepci, tak ji žádná zahraniční organizace nezastaví, to je vidět na příkladu Maďarska. Ovšem, pokud tomu tak není a energetická témata se spíše využívají jako možnost torpédovat politické oponenty, tak to dopadne jako v Bulharsku s klíčovou podporou zahraničních aktivistů a "studiemi" firmy Candole Partners.

C
29. leden 2017, 14:26

Ano, ekologizace polské energetiky by byl asi jediný důvod proč stavět u nich JE. Jenže to by nesměli být poláci s prominutím hovada, kterým je nějaká ekologie ukradená, myslím že o těch kauzách kolem jejich skleníků také slyšel.

Obávám se že ani ekologické organizace tam nemají podstatný vliv, to by se jim možná podařilo vládu přinutit k nějakému polskému energopřechodu, ale to se, pokud je mi známo, nedělo ani za minulé vlády. Není vidět žádný tlak na přechod na plyn, stavba větrníků, zhola nic co by byl typický projev vlivu ekoorganizací na vládu, tedy krom nestavby JE, což je ale i průvodním jevem vlivu těžařů.

Na druhou stranu by Polsku s čistější energetikou teď pomohlo v podstatě cokoliv, od modernějších technologií uhelných elektráren (redukce emisí CO2 o 10-20%), plynové elektrárny, nebo i OZE. Jejich energetika patří k těm, kde by i to co by u nás vedlo k stagnaci, nebo růstu, emisí, vedlo k jejich snížení.

Myslím je otázka, jestli situace že se z energetiky a jejich zákazníků stávají rukojmí politiků, to spíš není signál k tomu že by politici měli od toho odvětví dát ruce pryč a přenechat je trhu, hůř by to dopadnout nemělo.

C
28. leden 2017, 19:00

Pane Wagnere,

protijaderné hnutí v Polsku nějak extra silné není.

Máte tam klasické Greenpeace, Heintrich Böll Stiftung, těm pro jistotu nejede web, Friends of Earth Poland, kterým nefunguje odkaz, ale na "divizi" se dá dotat z googlu. (To jsou ty zahraniční a velké), pak je tam lokální Pomoranska Inicjatywa AntyNuklearna.

nuclear-heritage. net/index.php/Anti-nuclear_Movement_in_Poland

I z podpory 60-80%, bohužel není uvedeno jak byla otázka formulována, je vidět že nějaké velké protijaderné hnutí se v Polsku zřejmě nekoná.

V tom budou spíš odbory a uhlobaroni. A věřím tomu že hodlají jít tak daleko že se pokusí vytěžit poslední deko uhlí a pak se pustí do hledání nekonvenčního plynu čísla kolik jej je jsou tak rozdílná že bych se nedivil, kdyby si je do výhledu započítali.

Poláci se vůbec chovají podivně, a jdou postupem po nás potopa. Na druhou stranu pokud jim vydrží pohodlně uhlí třeba do roku 2100, pak nemají důvod honem přecházet na jádro a počkají si na reaktory 4. generace.

C
28. leden 2017, 16:04

Dobrý vtip, zrovna nedávno v Euru psali že projekt JE v Polsku je pozastaven, jsou zastaveny projekty VtE, to s odůvodněním že je hloupost postavit drahou JE, když přece mohou pořídit levní elektrárny uhelné.

euro. cz/politika/misto-jadra-a-vetru-kominy-polsko-da-na-uhelne-elektrarny-300-miliard-1326890

Myslím že půjdou cestou nejmenšího odporu i na konci letošního roku. Musí vybalancovat tlak EU a vnitřní tlak odborů a lidí provázaných s těžbou uhlí. Takže spíš udělají nějaké kroky k moderním uhelkám (kolik má účinnost 30 let stará elektrárna? 30-35%) s účinností 40-45% a možná budou tolerovat VtE někde dál od pobřeží na nátlak EU, než aby výrazně omezili těžbu a spotřebu uhlí. Nájezd na jádro by znamenal vážné ohrožení těžařského sektoru, to si asi vláda netroufne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se