Domů
Energetika v zahraničí
Produkce uranu v USA byla loni nejnižší od roku 2004, většinu potřeb pokrývá dovoz
Uranova ruda v sudech
Uranova ruda v sudech

Produkce uranu v USA byla loni nejnižší od roku 2004, většinu potřeb pokrývá dovoz

Produkce uranového koncentrátu ve Spojených státech v loňském roce klesla na 2,44 milionů liber (přibližně 1100 tun), a dostala se tak na nejnižší hodnoty od roku 2004. Produkce uranového koncentrátu dosáhla v USA vrcholu v roce 1980, kdy přesáhla 40 milionů liber, od konce 90. let se však drží zhruba na desetině. Většina paliva pro tamní jaderné elektrárny nyní pochází z dovozu.

Celková produkce uranového koncentrátu v USA loni meziročně poklesla o 16 % na 2,44 milionů liber. Za nižší produkcí stojí zejména propad cen uranu na světových trzích, domácí uran je tak ve Spojených státech v posledních letech výrazně vytlačován dovozem ze zahraničí.

Zatímco na přelomu 70 a 80. let se domácí produkce uranového koncentrátu podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) pohybovala mezi 30 a 40 miliony liber ročně, po prudkém poklesu na počátku 80. a dále 90. let nyní nepřekračuje 5 milionů liber.

Produkce uranového koncentrátu ve Spojených státech v období 1950 až 2017. Zdroj: EIA
Produkce uranového koncentrátu ve Spojených státech v období 1950 až 2017. Zdroj: EIA

Uranový koncentrát je v USA produkován na 7 místech, v 6 z nich probíhá extrakce uranové rudy pomocí metody in-situ, kdy dochází k chemickému loužení rudy z ložisek a její následné separaci, při níž vzniká takzvaný yellowcake, nazývaný podle typicky žluté barvy koncentrátu. Posledním místem je zpracovatelský závod White Mesa, který mimo rudy z dolů přepracovává i uran z jiných zdrojů.

Domácí uran v USA pokrývá pouze zlomek potřeb tamních jaderných elektráren. Podle EIA v roce 2016 pocházelo z domácích zdrojů pouze 5,4 milionů liber uranu, tedy zhruba desetina z 50,6 milionů liber uranu dodaného americkým jaderným elektrárnám. Největšími dovozci uranu do USA, jejichž podíl na trhu převýšil domácí produkci, byli v roce 2016 Kanada, Kazachstán, Austrálie a Rusko.

Američtí producenti žádají o ochranu před levným dovozem

Na vysokém podílu dovozu se podepsaly především nízké ceny uranu na světových trzích, kterým američtí producenti nedokáží konkurovat. Dva největší američtí producenti uranu tak na začátku letošního roku podali společnou žádost u amerického Ministerstvu obchodu, ve které se domáhají vytvoření ochranného limitu, jenž by americkým producentům uranu garantoval 25 % tamního trhu s touto energetickou komoditou.

Vývoj měsíčních spotových cen uranového koncentrátu mezi lety 2003 a 2017. Zdroj: EIA
Vývoj měsíčních spotových cen uranového koncentrátu mezi lety 2003 a 2017. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516