Domů
Energetika v zahraničí
Rakouští politici nevylučují žalobu na Česko u EU kvůli Dukovanům
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Rakouští politici nevylučují žalobu na Česko u EU kvůli Dukovanům

Zástupce dolnorakouské hejtmanky Stephan Pernkopf a bývalá rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová nevylučují žalobu na Česko u Evropské unie kvůli financování dostavby české jaderné elektrárny Dukovany. V noci na dnešek to na svém webu napsal rakouský deník Kurier. Oba politici kritizují to, že nové jaderné bloky v Dukovanech v pátek získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).

Köstingerová a Pernkopf, který v dolnorakouské zemské vládě zastává také post ministra životního prostředí, chtějí od Prahy vědět, kdo budování nových reaktorů bude financovat. „Pak můžeme prověřit, zda je u EU možná žaloba kvůli státní podpoře (financování),“ řekla Köstingerová.

Oběma rakouským politikům se nelíbí ani plánované prodloužení životnosti stávajících reaktorů. Dodali, že evropský soudní dvůr i v těchto případech označil za nezbytný nový posudek EIA, proto ho chtějí požadovat.

Pernkopf dodal, že chce od EU jasný signál. „Není možné, že některé země pod pláštíkem ochrany klimatu nyní postaví jaderné elektrárny,“ řekl s tím, že nukleární elektrárny jsou nebezpečné, drahé a nejsou prostředkem ochrany klimatu.

Jaderný reaktor Dukovany
Ilustrační foto

Již v pátek se proti vydání EIA vyslovilo rakouské ministerstvo udržitelnosti a cestovního ruchu, které spravuje agendu někdejších ministerstev životního prostředí a zemědělství. Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se tato alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.

České ministerstvo životního prostředí, které kladný posudek vydalo, tvrdí, že stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit společnost ČEZ. Závazné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení.

Čtyři nynější bloky jaderné elektrárny Dukovany byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Plány na případnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Lukas
1. září 2019, 18:10

O co sa bude ta zaloba opierat? Podla mna jak Cesko, Madarsko tak aj Slovensko su zvrchovane, suverenne a samostatne staty a ked sa ich susedom nieco nepaci, mozu to povedat ale nie zakazat.

Mne sa ,,nepacia,, rakuske veterne parky a je ich vidiet z Bratislavskeho hradu, kazia mi dojem z pekneho vyhladu, podla mnohych konspiratorov su nebezpecne, sposobuju rakoviny a ovplyvnuju pocasie a co ja viem co este.

Mozem podat zalobu na Rakusko nech ich uz nestavaju a tie co stoja nech odstavia a odvezu do srotu ?!

Este im budu nase atomky dobre ked nebude par dni svietit, fukat a v priehradach nebudu mat dostatok vody. Aj taka kombinacia moze nastat.

Na jesen minuly rok som bol pri Wasserkraftwerke Zillertal, bolo vidiet na dno a ta priehrada mala na vysku isto viac ako 30m ba este viac, ostatne priehrady v okoli neboli na tom lepsie. Skoda ze sa sem nedaju pridat fotky.

Emil
1. září 2019, 21:39

Žaloba se bude opírat o nedovolenou finanční podporu ze strany státu, o což se neúspěšně pokoušeli už v případě maďarského Pakse II. Vzhledem k tomu, že zatím ani nepochopili, jak má být stavba financována, tak je to spíš jenom takové plácnutí do vody. Každopádně je jasné, že budou chtít využít každou možnost jak stavbu zkomplikovat a tím i prodražit, aby mohli dál vykřikovat, jak je stavba drahá.

Carlos
1. září 2019, 22:23

Ta elektrárna má za poslední dva tři roky celkem dost problémů, takže třeba ohrožení z nedbalosti? Větrné elektrárny možná kazí výhled ale nebudou nikoho ohrožovat na dlouhé desítky kilometrů. Právě proto aby se to rozhodlo hodlá Rakousko podat žalobu a pak, pokud jednou dostanou za pravdu, třeba, pak existují způsoby jak se dá s těmi státy buď jednat, nebo jak je k tomu donutit. Například konfiskací majetku. Už tady jednou byly zabavené obrazy, lokomotivy a pod.

Ta žaloba ale má spíš rovinu jakéhosi politického prohlášení.

2. září 2019, 00:29

Carlosi, píšeš, že VE nebudou nikoho ohrožovat na dlouhé desítky km, slyšel jsi o efektu motýlích křídel?? podle toho může mávnutí křídel mít efekt na druhé straně zeměkoule. A to mávnutí křídel by se možná ani nedalo vyjádřit v mWh. Kolik odeberou TWh ze vzdušného proudění VE jen v Německu?? Nemůže to způsobit úbytek srážek někde ve vnitrozemí?(třeba u nás?)

Carlos
2. září 2019, 00:54

Na to jsem tu už dával před delší dobou odkaz, nenašlo se nic co by naznačovalo že by to mělo mít nějaké dalekosáhlé dopady na srážky. Daleko větší vliv má nestabilita jetstreamu, ten dnes jde jdesi kolem západního pobřeží Evropy dolů a pak přes nás z Afriky nahoru, místo toho aby šel hezky přes Evropu do Asie. To proudění je schopné ovlivnit spodní vrstvy atmosféry, ale opčně to nefunguje, takže na srážky bude mít větší vliv toto, než VtE.

Ivan Novák
2. září 2019, 15:17

Že to opačně vůbec nefunguje, se neví. Jen je snazší namodelovat, jaký vliv má změna velkého a dobře lokalizovaného atmosférického útvaru s vysokou koncentrací energie na okolí, než změna širého "řídkého" okolí na výraznější atmosférický jev. Např. pravděpodobnost, že se pozorovaná porucha zorganizuje, umí NHC jen odhadovat, a často se ten systém v rozporu s převažujícím očekáváním rozpadne, místo aby zabouřil, a naopak (nhc.noaa.gov je skvělá, všechna čest. Jak se vír zkoncentruje, předpovědi většinou fungují, i když mj. pomocí subjektivních "Dworak numbers" ... Na pouhý důkaz existence řešení Navier-Stokesovy rovnice je řadu let vypsána cena 1MUSD, a pořád nic).

Carlos
2. září 2019, 20:20

Řekl bych že se to dá celkem slušně odhadnout, pokud by měly mít VtE fatální dopady na klima v Evropě, nebo celosvětově, musely by již dávno takový mít tepelné ostrovy které vytváříme, případně bodové zdroje tepla jako velké tepelné elektrárny, na to to ale nevypadá.

petrik
3. září 2019, 12:09

Pres SJ magistralu a SLOVNAFT jste toho moc videt nemohl.Jinak si od vsech atomovou elektrinu v noci koupi a ve dne ji budou prodavat jako zelenou elektrinu...

petr
3. září 2019, 07:27

Dobrý den, byl jsem na svatbě v Mikulově na zámku a ten výhled do vídeňské pánve s mrakem větráků moc hezký nebyl.

Pár turbín sem-tam v přírodě má i své technické kouzlo, ale tento les točících se monster je opravdu hnus.

Proto asi v SRN už z toho začínají blbnout a blokují výstavbu dalších větráků. Nevím kolik se vejde výkonu třeba na 1 km2, ale jsem přesvědčen že na cca 5 km2 se vejde 4000 MW z jádra a možná i na menší plochu. Rakušané brojí proti jádru a dnes už ani neví proč, jen tak aby byli důležití.

Málokdo si pamatuje, že jejich ne bylo tenkrát o fous a současně se řešil neoblíbený kancléř, který si myslel, že ano jádro a jeho setrvání ho podpoří...

Ono by to asi i u nás dopadlo stejně, kdyby se lidem položila otázka chcete jádro, Babiše a Zemana? a nebo je nechcete ......

Jan Veselý
3. září 2019, 09:27

A celý kraj tam vymřel na rakovinu, co? :-)

energetik
3. září 2019, 09:46

Souhlas s Rakouskem, současné jaderné zdroje nepřijatelně škodí životnímu prostředí a míra rizika je také nepřijatelná. České ministerstvo životního prostředí napsalo nesmysl a lže, podobně jako když certifikovalo toxické odpady z Ostravských lagun jako palivo a nabízeli to lidem hlavně za hranicemi v Polsku.

Bizon
3. září 2019, 18:01

To myslíte vážně? V čem jaderné zdroje škodí životnímu prostředí víc než jiné? Statisticky je to nejbezpečnější zdroj energie.

Martin Pácalt
3. září 2019, 18:29

Mírně to zlehčím, ale netřeba MŽP, abych se dozvěděl, jestli elektrárna fachčí dobře. Cynicky řečeno, místní by se první ozvali, kdyby měli jakékoliv potíže vlivem emisí záření.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se