Domů
Energetika v zahraničí
Reuters: Katar kvůli bezpečnostní situaci pozastavil dodávky LNG přes Rudé moře

Reuters: Katar kvůli bezpečnostní situaci pozastavil dodávky LNG přes Rudé moře

Katarská společnost QatarEnergy kvůli bezpečnostnímu riziku pozastavila dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) na tankerech přes Rudé moře. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Produkce LNG ale v Kataru pokračuje. Katar patří k největším exportérům LNG na světě a například Evropská unie se zkapalněným plynem z Kataru snaží částečně nahrazovat dodávky plynu z Ruska. Ty začala odmítat před dvěma lety v reakci na to, že Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu.

Nejméně čtyři tankery používané k přepravě katarského LNG o víkendu nepokračovaly v cestě, neboť americké a britské síly v předchozích dnech provedly letecké a námořní údery na Jemen. Reagovaly tím na útoky povstaleckých Húsíů z Jemenu, kteří se zaměřují právě na obchodní lodě v Rudém moři. Přes tuto trasu a dál přes Suezský průplav směřuje asi 12 procent celosvětové lodní dopravy.

Tankery Gharíja, Nuáman a Huvajla naložily LNG v katarském Rás Laffanu a měly zamířit k Suezskému průplavu, ale v neděli se zastavily u pobřeží Ománu. Ukazují to záznamy LSEG o pohybu lodí po světových oceánech. Loď Rikajját, která mířila zpět do Kataru, se na své trase zastavila v sobotu v Rudém moři.

„Je to pauza, abychom dostali bezpečnostní radu. Pokud cesta přes Rudé moře zůstane nebezpečná, poplujeme kolem mysu,“ řekl zdroj s přímou znalostí této záležitosti.

Odkazoval tak na mys Dobré naděje u jižního cípu Afriky, což je mnohem delší a dražší alternativa k cestě přes Rudé moře a Suezský průplav. „Neznamená to zastavení produkce,“ dodal zdroj.

Cestu z Kataru do Evropy tanker naložený zkapalněným zemním plynem běžně urazí za 18 dnů. Pokud je nucen plout kolem mysu Dobré naděje, cesta je o devět dnů delší, uvedl analytik trhu LNG ze společnosti ICIS Alex Froley. Jeden z obchodníků pak spočítal, že cena převáženého nákladu se tím zvýší o 1,00 až 1,30 eura za megawatthodinu (MWh), což ale částečně smaže fakt, že lodě ušetří na poplatcích za využití Suezského průplavu.

„Katar se vydá po dlouhé trase přes mys Dobré naděje, což bude mít za následek zpoždění dodávek. Pro Evropu to ale neznamená nic dramatického,“ uvedl další obchodník.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh s dodáním příští měsíc krátce po poledni ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vykazovala pokles asi o čtyři procenta a nacházela se pod 31 eury za MWh. To je hluboko pod maximem z léta 2022, ale pořád je to více než do roku 2021, kdy se začaly ceny plynu výrazně zvyšovat částečně v souvislosti s transformací energetiky prosazovanou v Evropské unii. Další silný růst cen plynu přišel po začátku války na Ukrajině. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Majitelem společnosti QatarEnergy je katarská vláda, její tiskový odbor ani firma sama se k informacím zdrojů bezprostředně nevyjádřily. Komentář neposkytli ani majitelé a manažeři uvedených čtyř plavidel, včetně společností Teekay Shipping Glasgow, Pronav Ship Management, Nakilat Shipping Qatar Ltd a lodní a charterové pobočky společnosti Shell STASCO.

Zatímco některé lodě s nákladem LNG už plují alternativní trasou, jiné pokračují v plavbě kolem Jemenu přes Rudé moře a Suezský průplav. Ten využívají k přepravě energetických surovin zejména Spojené státy, Katar a Rusko. Agentura S&P odhaduje, že Katar Suezským průplavem za rok převeze 14,8 milionu tun LNG, Spojené státy 8,8 milionu a Rusko 3,7 milionu tun.

Katar je druhým největším vývozcem LNG na světě. Loni podle údajů LSEG celkově dodal více než 75 milionů tun tohoto paliva, z toho 14 milionů tun putovalo k odběratelům v Evropě a 56,4 milionu tun v Asii.

Húsiové začali na obchodní lodě v Rudém moři útočit v listopadu a tvrdí, že se tak snaží podpořit Palestince v boji s Izraelem. Napětí mezi Palestinou a Izraelem se vystupňovalo v říjnu loňského roku, kdy příslušníci palestinského radikálního hnutí Hamás zaútočili na jižní Izrael, zabili tam na 1200 lidí a dalších asi 240 jich unesli do Pásma Gazy. Húsiové mají podporu íránských revolučních gard.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin V.
15. leden 2024, 20:00

Takže nakonec si exportéři z Kataru a z USA můžou prohodit destinace a skrz Suez nebude plout žádné LNG? Jak jsem četl jinde, USA odklonili nějaké LNG do Asie z Panamského průplavu, kde mají letos málo vody pro plavební komory, přes Suez.

jiri sekerac
16. leden 2024, 03:42

asi by si mohli jemensky problem vyresit Egyptane a Saudi, ve vlastnim zajmu. Zdejsi neziskovky si ale jedou dal charitu na jemensky deti

Dpetr
16. leden 2024, 11:12

Měli bychom to vyřešit hlavně my - jako Evropa, protože nás tento námořní terorismus silně zasahuje. Bohužel opět nás musí zachránit USA.

Jak s tím souvisí charita vůbec nechápu.

Michal K.
16. leden 2024, 12:39

ako opat ? ako napriklad spustenie migracnej krizy ? Ci humanitarne bombardovanie Srbska ? Ci odpalenie kritickej infrastuktury Nemcom ?

Dpetr
16. leden 2024, 14:17

Nikoliv, vaše příklady jsou ehm řekněme nepodložené - migrační krizi USA nevyvolaly, kdo odpálil NS se neví a i se Srbskem je to na delší diskusi.

Jako reálný příklad můžeme uvést například ochotu dávat na obranu po dlouhou dobu dostatečnou sumu peněz, takže v současné době by se Evropa nebyla sama schopná bez Američanů bránit a bez Americké pomoci Ukrajině byste už nejspíš měli Rusko Slovenskou hranici. Což vy byste, pravda, dost možná uvítal.

jiri sekerac
16. leden 2024, 19:14

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

nebudete z nejbystrejsich, ale jste v kontinetalnim prumeru, asi proto se nam moc nevede. Eu ma moznost zasahnout, ale nezasahne. Boji se reakce svych novych globalnich obcanu a nakonec i vlastnich lehce zmanipulovatelnych staroobcanu. Padesat procent statu neni potravinove sobestacnych a to plati i pro staty tisice kilometru v prumeru od jemenskeho Sana, vcetne Egypta a SA. Stacilo by se podle toho chovat, nakonec to zivime
.

Dpetr
16. leden 2024, 20:29

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

No tak naštěstí jsem tu bystrost narozdíl od vás dotáhl aspoň na ten průměr. EU nemá žádnou armádu, takže zasáhnout nemůže, a léta své armády evropské státy zanedbávaly, takže by stejně nebylo čím, i kdyby v Evropě nebylo Orbánů a Filců, kteří kvůli nutnosti jednomyslného hlasování u spousty témat mohou vsechno sabotovat.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se