Domů
Energetika v zahraničí
Ruské firmy se zajímají o rozvoj energetiky v Bulharsku
<p>Zdroj: Wikimedia Commons.</p>
Zdroj: Wikimedia Commons.

Ruské firmy se zajímají o rozvoj energetiky v Bulharsku

Ruské společnosti projevily zájem o modernizaci bulharské energetické sítě. Oznámila to bulharská ministryně energetiky Temenujka Petkova, která se zúčastnila v Moskvě čtvrtého mýtinku pracovní skupiny „Energie“, která je součástí Mezinárodní Bulharsko-Ruské komise pro ekonomii, vědu a technologickou spolupráci. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnil také ruský ministr energetiky Alexander Novak.

Například ruská společnost PAO Power Machines se zajímá o možné rozšíření spolupráce při rekonstrukci bulharských tepelných elektráren Maritza East 2, Bobov a Sofia. Společnost Power Machines by se mimo jiné ráda ucházela i o projekt modernizace ostatních energetických zařízení. Zástupci PAO uvedli, že firma je připravena pokračovat v aktivní spolupráci při modernizaci zařízení pro jadernou elektrárnu Kozloduj.

Bulharská tepelná elektrárna Maritza East 2; Zdroj: Technostroy Bulgaria

Rakurs Engineering již potvrdil svoji připravenost podílet se v obnově kapacit bulharských vodních elektráren a asistovat při zavádění moderních digitálních technologií v termálních elektrárnách na území Bulharska.

Modernizace elektráren kvůli plnění emisních limitů

Národní unie pro energetické úspory Ruské federace se zajímá o realizaci přidružených projektů na poli komplexní modernizace bulharských uhelných elektráren, aby vyhověly nově schváleným evropským emisním požadavkům. V současnosti jsou posuzovány plánované investice do bulharských elektráren, které budou nutné při zavádění nových čistých technologií pro plnění emisních limitů oxidu siřičitého, oxidů dusíku a rtuti. Snížení emisí těchto kontaminantů je podmínkou pro jejich provoz i po roce 2021, uvedl deník Mediapool. Odhadované náklady na zavedení nových „čistých“ technologií mají dosáhnout 1 miliardy euro.

Eletkrárna Varna ČEZ
Bulharská elektrárna Varna patřící společnosti ČEZ zdroj: cez.cz

Bulharsko a Rusko hodnotí svou dlouholetou spolupráci na poli jaderné energetiky jako úspěšnou. Obě země si především chválí oblast dodávek jaderného paliva a služby související s jadernou elektrárnou Kozloduj. S aktivní asistencí ze strany Ruska jsou realizovány aktivity k prodloužení provozu bulharských jaderných elektráren až na 60 let. Nyní úspěšně pokračuje projekt implementace 6. bloku Požadavků na dlouhodobý provoz. V průběhu ruského meetingu potvrdil Rosatom zájem o spolupráci na projektu likvidace bloku 1-4 na jaderné elektrárně Kozloduj. Aktivity jsou financovány skrze Mezinárodní fond Kozloduj.

JE Kozloduj

Jaderná elektrárna Kozloduj se nachází v severní části Bulharska, u hranic s Rumunskem. V areálu je umístěno celkem 6 reaktorů, z nichž 4 jsou již permanentně odstaveny (4x VVER-440 V230). První z reaktorů byl uveden do provozu již v roce 1974 a k jejich odstavení došlo v letech 2002-2006. Zbylé dva reaktory (2x VVER-440 V320) jsou provozovány od roku 1987, resp. 1991 a jejich jednotkový elektrický výkon je 1000 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se