Rusko potvrdilo zvýšený výskyt radioaktivity v oblasti Uralu
Ruská meteorologická služba v úterý uvedla, že detekovala výskyt radioaktivního izotopu v téměř 1000 krát vyšší koncentraci, než je běžná úroveň přírodního pozadí v oblasti pohoří Ural. První oficiální ruské informace tak doplňují dřívější podezření na únik radioaktivity.
Zveřejněná data potvrzují zprávu z Francouzského institutu pro jadernou bezpečnost IRSN, který 9. listopadu detekoval radioaktivní mrak přecházející přes Evropu a vyjádřil podezření na únik z některého druhu jaderného zařízení z oblasti Ruska či Kazachstánu v posledním zářijovém týdnu.
Rusko ani Kazachstán dosud žádnou nehodu nepřiznali
Ruská státní meteorologická služba Roshydromet ve svém prohlášení uvedla, že odhalila „extrémně vysoké znečištění“ radioaktivním prvkem ruthenium 106 ve vzorcích odebraných ze dvou meteorologických stanic v oblasti jižního Uralu koncem září a počátkem října.
V meteorologické stanici Agrayash byla naměřena 986krát vyšší úroveň radiace než minulý měsíc, zatímco na stanici Novogorny byly naměřené hodnoty 440krát vyšší. Meteorologická služba nevylučuje, že se radioaktivní izotop mohl skrze atmosféru dostat do Evropy.
Západní vědci podotkli, že naměřené a zveřejněné úrovně ruthenia 106 by samy o sobě neměly znamenat žádná zvýšené zdravotní rizika, přestože stále není jasné, o co se vlastně stalo.
„Ruthenium je velice vzácné, proto jeho výskyt může ukazovat na nějakou nehodu. Jeho běžný výskyt v přírodě je tak nízký, že i 900 násobně vyšší koncentrace nad přirozenou úroveň je stále velmi nízká,“ řekl agentuře Reuters Malcolm Sperrin, ředitel ústavu lékařské fyziky a klinického inženýrství z Nemocnice Oxfordské univerzity v Anglii.
Profesor Paddy Regan z Univerzity v Surrey řekl: „Skutečnost, že zvýšená koncentrace ruthenia byla detekována samostatně, bez výskytu jiných radioaktivních materiálů, naznačuje únik z přepracovatelského závodu nebo jiného zařízení, kde dochází k separaci ruthenia, spíš než na jadernou havárii či výbuch.“
Zdravotní rizika nehrozí, dejte si raději pivo
„Pokud by se jednalo o únik z jaderného reaktoru nebo jadernou explozi, objevil by se koktejl obsahující i ostatní radioizotopy. Podle zprávy se ale žádné další radioaktivní prvky v ovzduší ve zvýšených koncentracích nevyskytovaly.“
Profesor Regan uvedl, že jakékoliv dopady na zdraví jsou nepravděpodobné.
„Naměřené množství naznačuje, že jakékoliv biologické účinky vystavení tomuto zdroji jsou v podstatě podobné, jako účinky normálního záření z přirozeného pozadí.“
Ruská organizace na ochranu práv spotřebitelů ve svém vyjádření sdělila, že ruthenium 106 nepředstavuje pro veřejné zdraví žádné ohrožení.
Andrey Vazhenin, hlavní onkologický specialista pro Čeljabinskou oblast, kde se nachází obě meteorologické měřící stanice, pro zpravodajskou agenturu Interfax uvedl, že se lidé nemají čeho obávat. Místní obyvatelé by místo toho měli „sledovat fotbal a pít pivo“.
Někteří vědci však stále volají po důkladném prošetření události. Bruno Chareyron, ředitel nezávislé francouzské jaderné laboratoře CRIIRAD, vyzývá vídeňskou centrálu Mezinárodní agentury pro atomovou energii, aby nařídila inspekci a uložila ochranná opatření.
„Je ostudné, že i 31 let po Černobylu opět zůstáváme kompletně v nevědomosti ohledně toho, co se stalo,“ řekl Chareyron.
Zařízení popírají, že by byla zdrojem úniku
Meteorologická stanice Agrayash se nachází asi 30 km od Mayaku, obrovského závodu na přepracování a výrobu radioaktivních materiálů pro průmyslové a výzkumné účely. Vlastníkem je ruská státní jaderná společnost Rosatom. Mayak je zodpovědný za polovinu ruského exportu radioaktivních izotopů.
Ve svém vyjádření Mayak popírá, že by závod byl zdrojem zvýšené koncentrace ruthenia 106 v ovzduší. Rosatom tvrdí, že se v tomto zařízení neudály žádné události, které by mohly zvýšené koncentrace ruthenia 106 v atmosféře způsobit.
Greenpeace ve svém úterní zprávě uvedlo, že požádá ruskou prokuraturu, aby prošetřila, zda v této oblasti nedošlo k nehodě.
„Vyžadujeme také kontrolu, zda je monitorovací systém radionuklidů v atmosféře dostatečně připraven na případné nehody a zda by bylo veřejné zdraví při možném úniku ruthenia 106 dostatečně chráněno,“ sdělila nevládní nezisková organizace pro ochranu životního prostředí.
Institut jaderné fyziky v Kazachstánu, který sousedí s jižním Uralem, tvrdí, že ve svém výzkumném reaktoru nezaznamenal žádnou nehodu a prvek ruthenia 106 se nevyskytuje ani v jednom ze dvou výzkumných zařízení na západě Kazachstánu.
Mohlo by vás zajímat:
To známe, nebezpečí nehrozí.... nebezpečí je malé.... následky jsou zanedbatelné... nepijte mléko, sýry, bryyndzu ap. (pozdě)... bute to trvat několik desítek let, než se toho sajrajtu zbavíme...
Rusko potvrdilo, že má v nakládání s radioaktivními materiály neomluvitelný nepořádek. Jak jinak vysvětlit, když byla začátkem října 2017 naměřena tisícinásobná koncentrace Ruthenia 106, že ani ke konci listopadu 2017 žádná nehoda nebyla nahlášena, nic nebylo zjištěno?
Sověti se vytahovali, že jsou jedničkou v mírovém využití jaderné energie. Nezbývá než říci, že jsou také největšími dodavateli oprávněných námitek, proti mírovému užívání jaderné energie. Jejich nehody, byť neškodné, jako tato, jsou provázeny takovou nekompetentností, nezodpovědností a tajnůstkářstvím, že vážně zpochybňují možnost užívání jaderných technologií vůbec, k čemukoli a kdekoli.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se