Slovenské elektrárně možná skončí v českých rukou. EPH podal nabídku na koupi

DomůElektřinaSlovenské elektrárně možná skončí v českých rukou. EPH podal nabídku na koupi

Český energetický a průmyslový holding (EPH) podal nabídku na odkup dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), v současnosti vlastněném italskou společností Enel. Informaci o rozhodnutí EPH oznámil dnes bez dalšího komentáře jeho tiskový mluvčí.

Enel dnes dopoledne dále oznámil, že zatím obdržel dvě nabídky k odkupu zmiňovaného podílu, přičemž probíhají jednání ještě se třetím zájemcem. Společnost hodlá oslovit vybraného zájemce v průběhu několika nadcházejících dní.

Zájem o koupi Slovenských elektráren projevilo hned několik společností. Jedním z potenciálních kupců byla i energetická Skupina ČEZ, tak však již v květnu oznámila, že nabídku na koupi podílu v SE nepodá.

Zájemců bylo hned několik

Dalším z významných zájemců byl finský Fortum. On ani Enel se k těmto spekulacím odmítaly vyjádřit.

Komplikace v prodeji podílu společnosti Enel by mohl způsobit postoj slovenské vlády, která vlastní zbývajících 34 % SE. Již dříve oznámila, že bude obstruovat jakýkoliv prodej třetí straně, dokud italská energetika nedokončí dostavbu Mochovců.

Minulý měsíc se generální ředitel Enelu nechal slyšet, že prodej celého dvoutřetinového podílu, který Enel ve Slovenských Elektrárnách ovládá, v jednom kontraktu by mohl hodnotu tohoto podílu zničit.

Jak a komu Enel svůj podíl odprodá, by se mohlo ukázat v průběhu několika následujících dnů či týdnů.

Enel chce prodejem aktiv řešit své ekonomické problémy, s nimiž se dlouhodobě potýká. V minulém roce zaznamenal pokles čistého zisku o neuvěřitelných 84 %.