Domů
Energetika v zahraničí
Slovensko navýší zásoby jaderného paliva, do rezerv nakoupí i potraviny

Slovensko navýší zásoby jaderného paliva, do rezerv nakoupí i potraviny

Bratislava 24. srpna (zpravodaj ČTK) – Slovensko navýší zásoby paliva pro jaderné elektrárny a nakoupí do rezerv také potravinářské produkty a další zboží. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na to vynaloží dohromady 20,7 milionu eur (510 milionů korun). Důvodem nákupu jaderného paliva jsou kromě jiného obavy ze zastavení dodávek energií v souvislosti s chováním Ruska, které dodává na Slovensko i jaderné palivo. Opatření dnes schválila vláda.

Atomové elektrárny mají hlavní podíl na výrobě elektřiny na Slovensku, význam jaderné energie pro zemi ještě stoupne po zahájení provozu třetího a čtvrtého bloku atomové elektrárny Mochovce. Elektřinu z jádra vyrábí země také v elektrárně v Jaslovských Bohunicích.

Stát podle rozhodnutí vlády zakoupí dalších 36 palivových kazet s jaderným palivem v hodnotě 8,27 milionu eur (204 milionů korun). To odpovídá zhruba desetině celkového počtu kazet v reaktoru typu VVER-440, které jsou instalovány i ve slovenských atomových elektrárnách.

Slovenský premiér Eduard Heger v červenci řekl, že země se chce zbavit závislosti na ruském palivu do jaderných elektráren. Přechod na palivo jiného dodavatele podle Hegera obvykle trvá tři až šest let, doba krize však státy nutí hledat jiná řešení.

Slovenské elektrarne EPH
Ilustrační foto

Kromě jaderného paliva Slovensko nakoupí do svých rezerv také například pšenici, rýži, cukr a hygienické potřeby.

„Historicky je to nejvyšší částka, kterou stát poskytne na navýšení státních hmotných rezerv. Těmito prostředky zvyšujeme potravinovou a energetickou bezpečnost Slovenské republiky,“ řekl novinářům šéf SSHR Ján Rudolf.

Zmíněnou částku instituce podle něj ušetřila při nákupech v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Anton Meško
25. srpen 2022, 13:23

Dnes ÚJD vydal druhostupňové rozhodnutie, ktoré po viac ako roku (od 13.5.2021) umožní pokračovať v spúšťaní 3. bloku JE Mochovce do komerčnej prevádzky, ktorá začne zavážaním paliva. ÚJD vo svojom rozhodnutí konečne zamietol rozklad mimovládnej organizácie GLOBAL 2000.

Teraz je to len v rukách MH, Slovenských elektrární a personálu JE Mochovce, aby proces spustenia 3. bloku JE Mochovce prebehol hladko. Úspešné uvedenie 3. bloku JE Mochovce bude v budúcom roku znamenať, že Slovensko bude vo výrobe elektriny sebestačné, dokonca bude môcť byť čistým vývozcom elektriny v rámci jednotného trhu s elektrinou. To by malo prispieť aj k zníženiu astronomickej ceny elektriny na pražskej burze pre Slovensko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se