Slovensko se po dokončení nového jaderného bloku stalo čistým vývozcem elektřiny
Bratislava 22. ledna (zpravodaj ČTK) – Slovensko se loni podle údajů provozovatele místní přenosové soustavy SEPS stalo čistým vývozcem elektrické energie. V zemi byl v roce 2023 uveden do provozu nový jaderný blok, který podle svého provozovatele zajistí soběstačnost Slovenska ve výrobě elektřiny.
Loni Slovensko vyvezlo prostřednictvím přenosové soustavy 14 067 gigawatthodin (GWh) elektřiny při meziročním poklesu o 8,2 procenta, dovoz se snížil o 36,4 procenta na 10 648 GWh elektrické energie. Obchodní přebytek země s touto komoditou tak dosáhl 3419 GWh, zatímco v roce 2022 byl dovoz naopak o 1 424 GWh vyšší než vývoz.
K obratu patrně přispělo nejen spuštění nového jaderného bloku, ale také nižší spotřeba elektřiny na Slovensku, která podle údajů za prvních 11 měsíců loňska meziročně klesla. Před rokem někdejší největší odběratel elektřiny na Slovensku, hlinikárna Slovalco, ohlásila odstavení posledních pecí.
Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce, který podle svého provozovatele pokryje téměř 13 procent celkové spotřeby elektrické energie na Slovensku, dokončil proces spouštění loni na podzim, kdy také dosáhl plného výkonu. Podle dřívějších údajů se zavezení paliva do dokončovaného čtvrtého bloku této elektrárny očekává v příštím roce.
Spotřeba elektřiny na Slovensku zřejmě stoupne po dokončení ohlášené investice slovensko-čínské firmy Gotion InoBat Batteries (GIB), která podle memoranda podepsaného s vládou postaví v zemi továrnu na výrobu baterií do elektromobilů. Produkční kapacita v první fázi dosáhne 20 GWh s možností jejího následného zdvojnásobení.
Mohlo by vás zajímat:
Som sklamaný, že do 4. bloku sa plánuje zavážať palivo až o rok, že skúsenosti z dokončovania a spúšťania 3. bloku sa neprejavia v skoršom dokončení a v skrátení skúšobnej prevádzky u 4. bloku.
Podle naprosté absence nových informací k EMO4 na www ÚJD nebo SE soudím (naposledy něco vykázáno k 1. 1. 2022, tedy předloni. Nyní inzerují, že "aktualizujeme čoskoro", jenže tento slogan tam visí už půl roku), že ten blok nepůjde do provozu ani příští rok.
Klasická jaderná renesance. Nevíme, kolik to bude stát, nevíme, kdy to bude hotové. Víme jen, že to budeme splácet desetiletí.
To ale Petře mluvíte o Green dealu.
u greendealu ale nemůžeme říci že nevíme kdy bude dokončen protože víme že nikdy dokončen nebude
Nic splácet nebudeme ani my ani Slováci. Staví to většinově soukromá společnost, která navíc pod nátlakem jaderné daně souhlasila s tím, že bude prodávat elektřinu slovenskému státu pod její tržní cenou.
Neboj, Maďarsko dělá PAKS, Poláci budou mít za 10 let taky blok (protože mají rozumně dlouhé schvalovací procesy). Takže chudé země všechny staví jádro, protože je drahé. No a bohaté země jako německo staví FVE a VTE protože jsou levné.
Jen škoda Francouzů, že se zařadili mezi ty chudé země.
Svatá pravda Petře. Sto procent souhlas.
vy máte na fakturách položku za jadernou energii? ale za oze tam je že ano, a zvyšující ceny distribuce taky budou díky vyrovnávání občasnosti, disponabilní zdroje s cenou cvičit nebudou, jedině ty co se musí vypínat a zapínat podle toho jak se těm dotovaným a upřednostňovaným chce nebo nechce
A k čemu to je vyvážet elektřinu? Výhody jdou kupci, náklady výrobci. Slovensko teď vlastně slouží jako energetická kolonie Maďarska.
Pro propojenou soustavu EU je potřeba mít i země, které jsou schopné být vývozci el. energie kdykoliv dle potřeby.
Přečtěte si a zkuste pochopit hodnocení zdrojové přiměřenosti v EU od ČEPS.
K čemu je vyvážet auta nebo počítače?
K čemu je vůbec vyrábět cokoli, co nespotřebuje výrobce sám - třeba rohlíky?
Až si dokážete na tuto otázku odpovědět, dáte si sám pár facek za blbost, co jste napsal...
Vyváží se za tržní cenu , takže kupec platí náklady +zisk. Slovensko navíc bude vyvážet do budoucna jen málo , protože se zvedne spotřeba elektřiny pro elektromobilitu a tepelná čepadla. Navíc na konci roku 2023 Slovensko odstavilo uhelnou el Nováky. ( 266 MWe) To povede k velkému poklesu vývozu elektřiny už v roce 2024. a Slovensko si zajistí pokles emisí CO2.
V současné době už na Slovensku funguje jen jedna elektrárna na uhlí Vojany , ale ta funguje jen z části má hodně bloků a spaluje různé druhy paliv podle ekonomické situace.
Z toho, že se prodává za tržní cenu, ovšem nijak nevyplývá, že kupec platí náklady +zisk.
na co je dobre nieco vyvazat ? OMG. kde si tito absolvensti vysokej skoly zivota generuju ?
Až dokončí Mochovce 4, tak budou ještě větší vývozci. Prakticky to bude znamenat, že ČR bude moci vypnout uhelku o výkonu jaký bude mít Mochovce 4, protože ČR vyváží hlavně na Slovensko, které dále posílá proud do Maďarska.
Otázka je , to složitá , pokud půjde nahoru povolenka a to bude znamenat nižší provoz Vojan , tak Slovensko bude podobným vývozcem jako letos. Samozřejmě vše záleží na poměru povolenky a ceně el. energie.
Slovensko strašně zaostává ve větrné energetice. Pod nadvládou jaderné mafie jsou OZE a především vítr eliminovány a to ještě víc, než v ČR. Přitom podmínky pro větrné elektrárny jako všude má i Slovensko..
Nemá se kam hnát a stavět to jen proto, že to chtějí evropští pošahanci? Slovensko má více rozumu, než my.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se