Domů
Energetika v zahraničí
Spolupráce Ruska a OPEC bude po vypršení stávající dohody pravděpodobně prodloužena na dobu neurčitou

Spolupráce Ruska a OPEC bude po vypršení stávající dohody pravděpodobně prodloužena na dobu neurčitou

Podle ruského ministra energetiky Novaka a saúdského korunního prince bin Salmana je možné, že spolupráce Ruska a OPEC v oblasti produkce ropy bude po vypršení stávající platné dohody o kvótách na konci roku 2018 prodloužena na dobu neurčitou. Jednou z možností spolupráce je vytvoření organizace pro všechny producenty ropy, tedy členské i nečlenské země OPEC.

Ruský ministr energetiky Alexander Novak řekl, že dohoda na základě které Rusko spolupracuje s OPEC by se na konci letošního roku mohla stát časově neomezenou. Nyní je mezi Ruskem a OPEC platná dohoda o omezení jejich celkové produkce ropy asi o 1,8 milionů barelů ropy denně. Dohoda byla uzavřena v lednu 2017 a jejím smyslem je vyrovnat existující přebytek ropy na trhu a zabránit vysoké volatilitě trhu. Cena ropy v roce 2016 klesla pod 30 $ za barel ropy. I přesto, že se od té doby již zvýšila na 70 $, tak na této úrovni díky zvyšující se produkci USA zůstala.

Na trhu existují obavy o tom, co se stane, až platnost dohody mezi Ruskem a OPEC vyprší. Ministr Novatek ovšem prohlásil, že by se v budoucnu mohlo jednat o „časově neomezenou dohodu“. Podobně se vyjádřil saúdský korunní princ Mohammed bin Salman. Ten agentuře Reuters řekl, že obě země zvažují prodloužení stávající krátkodobé aliance na deseti až dvacetiletou dohodu.

Organizace sdružující všechny producenty ropy

Zároveň Novatek zopakoval svůj návrh o vytvoření společné organizace s OPEC. Jejím cílem by bylo usnadnění kooperace mezi organizací a Ruskem na globálním trhu s ropou.

„V podstatě by se mohlo jednat o nějakou mezinárodní organizaci, která by se mohla scházet jednou za půl roku a diskutovat o situaci na ropném trhu; členské i nečlenské země OPEC.“

Alexander Novak, ruský ministr energetiky

Hovořil také o tom, že by do organizace mohli vstoupit i jiní producenti ropy. Neřekl ovšem nic o potenciálním vstupu USA. Podle EIA je možné, že produkce ropy USA díky rozmachu těžby břidlicové ropy na konci roku 2018 překročí hranici 11 milionů barelů denně. USA by se tak staly největším producentem ropy na světě. Rostoucí americká produkce ropy budí v Rusku a v zemích OPEC obavy.

Vývoj produkce ropy v Rusku, Saúdské Arábii a USA. Zdroj: reuters.com

Novak řekl, že na dalším ministerském jednání členů i nečlenů OPEC v červnu ve Vídni bude možné diskutovat změny dohody o omezení produkce ropy, například pokles kvót na produkci.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.