Domů
Energetika v zahraničí
Téměř celou Venezuelu postihl výpadek elektřiny, vláda to označila za útok
blackout

Téměř celou Venezuelu postihl výpadek elektřiny, vláda to označila za útok

Téměř celou Venezuelu dnes nad ránem místního času postihl výpadek elektrického proudu. Podle opozičního deníku El Nacional zasáhl dvacet z 23 států venezuelské federace. Autoritářská vláda takové výpadky obvykle přičítá sabotáži opozice a Spojených států, i dnes uvedla, že šlo o „útok na energetickou soustavu“.

Deník El Nacional vyjmenoval dvacítku venezuelských států, kde od dvou hodin ráno ještě ani ve čtyři hodiny nešel dnes proud. Podle něj je možnou příčinou výpadku výbuch v elektrické rozvodně v centru země.

Ministr energetiky Néstor Reverol uvedl, že elektřina nejde kvůli „útoku“. „Zaznamenali jsme další útok na energetickou soustavu, konkrétně v Guri, a znovu od těch, kteří proti naší zemi útočili v roce 2019,“ řekl Reverol ve státní televizi s odkazem na rok, kdy země zažívala opakované a dlouhodobé blackouty.

Výpadky elektřiny jsou ve Venezuele běžné už několik let, zejména v západní části jsou podle deníku El Nacional na denním pořádku a trvají i několik hodin. Opozice je přičítá letitému zanedbávání energetické infrastruktury vládou, která podle ní část peněz na investice zpronevěřila.

Venezuela se několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí. V obchodech je tam nedostatek i základního zboží, v nemocnicích chybí léky a zdravotnický materiál.

Začátkem prosince venezuelská státní televize odvysílala krátký komiks, v němž rovněž výpadek elektřiny v zemi prezentovala jako sabotáž USA a opozice a v němž zasáhla postava připomínající Supermana podobná venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Opozice to označila za další propagandu socialistické vlády a navíc zlehčování vážné krize.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Bačík
17. prosinec 2021, 16:03

To jsem zvědavěj, kdo bude ten zlej v Německu až tam bude blackout. No určitě se mu bude sypat z kapes uhlí a na zádech bude mít nukleární značku.

Turby
17. prosinec 2021, 16:14

Dobra inspirace pro EK. Kdyz se nedari, hned ukazes na vnejsiho nepritele.

Tipnete si kdo to bude? :-)

mart0
17. prosinec 2021, 17:15

V EU bude ukázáno na zlé Rusko a na nedostatek OZE.

Pavel
17. prosinec 2021, 20:14

Koukám trolíčci se tady ztrapnuji přesně podle pravidla podle sebe soudím tebe :) takhle se jedná ve vašem zbožňovanem Kremlinu. Jenže EU má jednu z nejlepších energetik na světě, takže žádný blackout jen tak nebude. A když, je zde taková spousta veřejně dostupných dat, že lhát jen tak nejde. Máte smolíka šulínci.

Pavel
17. prosinec 2021, 20:15

Koukám skřeti se tady ztrapnuji přesně podle pravidla podle sebe soudím tebe :) takhle se jedná ve vašem zbožňovanem Kremlinu. Jenže EU má jednu z nejlepších energetik na světě, takže žádný blackout jen tak nebude. A když, je zde taková spousta veřejně dostupných dat, že lhát jen tak nejde. Máte smolíka.

Turby
17. prosinec 2021, 23:03

Pokud skutecne plati tve pravidlo tak skret z kremlu musis byt v prve rade ty.

Promin, ale pises to ty sam.

Josef
18. prosinec 2021, 00:31

No pokud by Rusové ukončili dodávky ropy a plynu do EU, tak se to tady zhroutí jak domeček z karet. Protože jak by došel plyn pak by domácnosti a firmy přešly na elektřinu a síť by se zhroutila. Energetika EU se zhoršuje a tento trend bude pokračovat, riziko blackoutu zatím ještě není vysoké, děje se přesně co jsem psal před několika lety, že nás čekají velmi vysoké ceny energií, takže energie bude jenže jen pro někoho...

Pavel
18. prosinec 2021, 19:17

No pokud russácko ukončí dodávky ropy a plynu do EU, tak se jako domeček z karet v první řadě zhroutí samo.

Mirek
17. prosinec 2021, 16:11

Zajímavé je, že totéž zažila před málo lety i Argentina (nebo Brazílie?), kde vinu rovněž údajně zplsobila sabotáž. Totéž Bolivie.

PETR
18. prosinec 2021, 04:50

Vyssi cena se rovna nizsi spotreba/cekam hodne lidi bude odsrtihnuto/,tim padem bude ee mozna dostatek,ale lide budou topit vsim...jako romove...

hellokitty
18. prosinec 2021, 10:22

urcite tam tie blackouty sposobili nespolahlive OZE zejo? veterniky im nefukali a slnko im nesvietilo, jo to keby tam mali jadrovu elektraren to by k ziadnemu blackoutu nedoslo, lebo k blackoutom dochadza podla logiky jadernikov iba v pripade, ze OZE nevyrabaju

Emil
18. prosinec 2021, 10:27

Typický argumentační faul slaměný panák. Kdo kdy tvrdil, že "k blackoutom dochadza iba v pripade, ze OZE nevyrabaju"?

hellokitty
19. prosinec 2021, 09:14

to je tu taky vseobecny narativ v diskusiach, ze rozsirovanie OZE povedie k blackoutom, stabilizacia siete pomocou ulozisk sa ignoruje a podobne, mozno aj vy mate take komentare, ked reagujete - trafena hus zagagala?

Emil
19. prosinec 2021, 09:49

Takže z tvrzení "k blackoutom dochadza iba v pripade, ze OZE nevyrabaju" náhle máme úplně jiné tvrzení "rozsirovanie OZE povedie k blackoutom". Já jsem nic takového netvrdil, tak mi to laskavě nepodsouvejte. Tvzení "mozno aj vy mate take komentare, ked reagujete" je další argumentační faul.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se