Domů
Energetika v zahraničí
TVEL dodal palivové soubory pro čínský experimentální rychlý reaktor CEFR

TVEL dodal palivové soubory pro čínský experimentální rychlý reaktor CEFR

Ruský výrobce jaderného paliva TVEL dodal palivové soubory pro CEFR (China Experimental Fast Reactor). TVEL palivo dodal podle smlouvy s China Nuclear Energy Industry Corporation a China Institute of Atomic Energy. Experimentální reaktor je umístěn v areálu China Institute of Atomic Energy.

Palivové soubory vyrábí Elektrostal Machine-Building Plant, dceřiná společnost TVEL, která sídlí v Moskevské oblasti.

CEFR se používá pro výzkumné účely, i když je zapojen do elektrické sítě. CEFR má elektrický instalovaný výkon 20 MWe a tepelný instalovaný výkon 65 MWt. CEFR je jediný rychlý reaktor, který se nachází mimo území Ruské federace, jak uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Dodávka jaderného paliva je nedílnou součástí rusko-čínské spolupráce při vývoji technologie rychlých reaktorů.

Čínský demonstrační reaktor CFR-600, sodíkem chlazený rychlý reaktor, je pokračovatelem projektu CEFR. Reaktor CFR-600 je v současné době ve výstavbě v provincii Fu-ťien (Fujian). CFR-600 bude mít elektrický instalovaný výkon 600 MWe a bude mít tepelný instalovaný výkon 1500 MWt.

V lednu 2019 podepsaly smlouvu TVEL a CNLY, dceřinná společnost China National Nuclear Corporation, o dodávce jaderného paliva pro CFR-600. Toto palivo bude také vyrobeno ve strojírenském závodě Elektrostal.

Oleg Grigotijev, senior viceprezident TVEL pro mezinárodní obchod, řekl, že spolupráce s čínskými partnery je strategicky významná.

Poznamenal, že TVEL dodává palivo do jaderné elektrárny Tianwan s reaktory VVER-1000. V současné době probíhá licencovaná výroba jaderného paliva pro reaktory VVER-1000 v provincii S´-čchuan (Sichuan). Výrobní licence od TVEL je podmíněna dodávkou některých komponent od ruských dodavatelů.

„Zároveň vyjednáváme smlouvy o dodávkách jaderného paliva pro nové reaktory VVER-1200, které v Číně postaví Rosatom,“ řekl Oleg Grigotijev.

V červnu 2018 Rusko a Čína podepsaly čtyři dohody o výstavbě reaktorů VVER-1200. Dva mají být vybudovány v jaderné elektrárně Tianwan a dva další mají být vybudovány v nové jaderné elektrárně Xudabao.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se