Domů
Energetika v zahraničí
USA dočasně pozastaví výrobu fluoridu uranového ve svém jediném závodě
Žlutý uranový prášek; Zdroj: NRC

USA dočasně pozastaví výrobu fluoridu uranového ve svém jediném závodě

Společnost Honeywell rozhodla o dočasném pozastavení výroby fluoridu uranového (UF6) ve svém závodě ve městě Metropolis. Zavřeno tak bude jediné zařízení k výrobě této strategické suroviny ve Spojených státech amerických. Hlavním důvodem vedoucím k zmíněnému rozhodnutí je nadbytek UF6 na světových trzích a s tím spojená nízká cena.

Fluorid uranový UF6 je zásadní mezistupněm v procesu výroby jaderného paliva nebo jaderných zbraní. Uran se těží ve formě rudy povrchovou anebo hlubinou metodou. Následný produkt, uranový koncentrát s vysokým podílem uranu, je ve formě tzv. žlutého koláče odeslán do zpracovatelského závodu. V něm je z něj vytvořena plynná sloučenina – fluorid uranový UF6. Ten je již vhodný pro jednotlivé metody obohacování. Způsoby těžby a zpracování uranu jsou detailně popsány v našem dřívějším článku.

Jediné zařízení na zpracování žlutého koláče do fluoridu uranového v USA se nachází ve městě Metropolis ve státě Illinois. Provozovatel zařízení, společnost Honewell, nyní rozhodla o dočasném uzavření zařízení. Hlavním důvodem je nadbytek UF6 na světových trzích a s tím spojená nízká cena. Podobná zařízení jsou v provozu také v Kanadě, Rusku, Francii a Číně.

Snížení poptávky na japonském a německém trhu

Jak je uvedeno v tiskové zprávě společnosti Honeywell, trh je v současné době přezásoben fluoridem uranovým. To je způsobeno hlavně snížením poptávky na japonském a německém trhu, který následoval po havárii v japonské elektrárně Fukušima – Daiči.

Snížená poptávka po jaderném palivu tak ovlivnila kompletní celosvětový trh firem zajišťující jednotlivé prvky cyklu jaderného paliva – tedy i výrobu UF6. Podle analýzy Energy Resource International poklesla v důsledku fukušimské nehody celosvětová poptávka po jaderném palivu o 15 %, zlepšení přitom není možné očekávat do roku 2020.

„V důsledku ekonomického výhledu rozhodla společnost Honeywell o dočasném pozastavení produkce UF6 v lokalitě Metropolis. Současně budou v lokalitě probíhat minimální údržbové práce tak, aby v době zlepšení makroekonomické situace mohlo dojít k obnově provozu,” uvedl mluvčí společnosti.

Podle serveru wkms v důsledku tohoto rozhodnutí přijde o práci 170 zaměstnanců. Již po delší dobu zařízení nepracovalo na plný výkon. Aktuálně na místě probíhá pravidelná odstávka, která přejde ve zmíněné dočasné odstavení.

zdroj úvodní fotografie: NRC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se