Domů
Energetika v zahraničí
USA dočasně pozastaví výrobu fluoridu uranového ve svém jediném závodě

USA dočasně pozastaví výrobu fluoridu uranového ve svém jediném závodě

Společnost Honeywell rozhodla o dočasném pozastavení výroby fluoridu uranového (UF6) ve svém závodě ve městě Metropolis. Zavřeno tak bude jediné zařízení k výrobě této strategické suroviny ve Spojených státech amerických. Hlavním důvodem vedoucím k zmíněnému rozhodnutí je nadbytek UF6 na světových trzích a s tím spojená nízká cena.

Fluorid uranový UF6 je zásadní mezistupněm v procesu výroby jaderného paliva nebo jaderných zbraní. Uran se těží ve formě rudy povrchovou anebo hlubinou metodou. Následný produkt, uranový koncentrát s vysokým podílem uranu, je ve formě tzv. žlutého koláče odeslán do zpracovatelského závodu. V něm je z něj vytvořena plynná sloučenina – fluorid uranový UF6. Ten je již vhodný pro jednotlivé metody obohacování. Způsoby těžby a zpracování uranu jsou detailně popsány v našem dřívějším článku.

Jediné zařízení na zpracování žlutého koláče do fluoridu uranového v USA se nachází ve městě Metropolis ve státě Illinois. Provozovatel zařízení, společnost Honewell, nyní rozhodla o dočasném uzavření zařízení. Hlavním důvodem je nadbytek UF6 na světových trzích a s tím spojená nízká cena. Podobná zařízení jsou v provozu také v Kanadě, Rusku, Francii a Číně.

Snížení poptávky na japonském a německém trhu

Jak je uvedeno v tiskové zprávě společnosti Honeywell, trh je v současné době přezásoben fluoridem uranovým. To je způsobeno hlavně snížením poptávky na japonském a německém trhu, který následoval po havárii v japonské elektrárně Fukušima – Daiči.

Snížená poptávka po jaderném palivu tak ovlivnila kompletní celosvětový trh firem zajišťující jednotlivé prvky cyklu jaderného paliva – tedy i výrobu UF6. Podle analýzy Energy Resource International poklesla v důsledku fukušimské nehody celosvětová poptávka po jaderném palivu o 15 %, zlepšení přitom není možné očekávat do roku 2020.

„V důsledku ekonomického výhledu rozhodla společnost Honeywell o dočasném pozastavení produkce UF6 v lokalitě Metropolis. Současně budou v lokalitě probíhat minimální údržbové práce tak, aby v době zlepšení makroekonomické situace mohlo dojít k obnově provozu,” uvedl mluvčí společnosti.

Podle serveru wkms v důsledku tohoto rozhodnutí přijde o práci 170 zaměstnanců. Již po delší dobu zařízení nepracovalo na plný výkon. Aktuálně na místě probíhá pravidelná odstávka, která přejde ve zmíněné dočasné odstavení.

zdroj úvodní fotografie: NRC

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.