Domů
Energetika v zahraničí
Rakouský Verbund prozkoumá nahrazení zemního plynu "zeleným" vodíkem v pilotním projektu

Rakouský Verbund prozkoumá nahrazení zemního plynu "zeleným" vodíkem v pilotním projektu

Rakouská energetická společnost Verbund hodlá prozkoumat možnost náhrady zemního plynu za vodík. V pilotním projektu bude vodík vyráběný z přebytečné elektřiny obnovitelných zdrojů přimícháván do zemního plynu spalovaného v rakouské elektrárně Mellach. Pilotní projekt má trvat celkem tři roky.

Pro ověření náhrady zemního plynu za vodík byla vybrána paroplynová elektrárna s kombinovaným cyklem Mellach. Elektrárna má instalovaný elektrický výkon 838 MW a tepelný výkon pro teplárenské účely 400 MW. Do provozu byla uvedena v roce 2012.

Pilotní projekt s názvem Hotflex je společný projekt Technologické univerzity Graz a německé společnosti Sunfire. Společnost Sunfire vyvíjí a vyrábí vysokoteplotní elektrolyzéry a vysokoteplotní palivové články.

Vysokoteplotní elektrolýza je proces používaný k výrobě vodíku z vody. V nejnovější technologii společnosti Sunfire může vysokoteplotní elektrolýza reaktivovat nejen vodu, ale také oxid uhličitý. Tím lze přeměňovat spaliny přímo na vodík, který může nahradit ropné produkty nebo zemní plyn.

Pilotní projekt Hotlflex může spotřebovávat přebytečnou elektrickou energii ze solárních nebo větrných elektráren a přeměňovat vodu nebo spaliny na vodík pomocí vysokoteplotní elektrolýzy. Tento takzvaný „zelený“ vodík bude smícháván se zemním plynem pro pohon dvou plynových turbín.

Vodík má být vyráběn přímo v areálu paroplynové elektrárny Mellach vysokoteplotní elektrolýzou s výrobní kapacitou 40 metrů krychlových za hodinu.

Zvláštností pilotního zařízení je to, že může pracovat v reverzním režimu jako palivový článek. To umožňuje zařízení vyrábět elektrickou energii a teplo ze zemního plynu. Verbund otestuje tento provozní režim palivových článků především jako možnost vlastního nebo nouzového napájení elektrárny.

Výsledky pilotního projektu Hotflex budou analyzovány kompetenčním centrem společnosti Verbund, Technologickou univerzitou Graz a společností Sunfire během tříletého období.

Zdroj úvodní fotografie: Kleine Zeitung

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Stan
1. duben 2019, 15:55

To se zase sešli moudré hlavy... tak z vody , které je deficit a bude se to přimíchávat? Jsou jeblí na hlavu? Jsou!!

Vojtech Barták
2. duben 2019, 10:32

Tak spálením vodíku opět vzniká voda.

Problém je spíš v tom že účinnost elektrolýzy je 60% a účinnost elektráren je tak 30-40% to znamená že je to opravdu hodně velký nepoměr k tomu co musím dodat na výrobu vodíku k tomu co jsem pak jeho spálením získal...

Stan
25. duben 2019, 17:59

Nevzniká voda, ale jen H2O, tedy demivoda!! A to je pěkné svinstvo ..

hariprasad
1. duben 2019, 19:31

Cit. Tím lze přeměňovat spaliny přímo na vodík, který může nahradit ropné produkty nebo zemní plyn. To jako, že chtějí permutovat CO, CO2 a vodní páru - H2O na H2? Vím, že se zkouší přeměna 2H2O + C02 -> CH4 + 3O, ale o tom není ve článku ani zmínka. Další nesrozumitelný článek nebo že by to byl tygl Apríl?

Stan
1. duben 2019, 19:37

Vloží se 4,5 kWh do přeměny spalin na H2 a dostane se 1,7 kWh.............

Vojtech Barták
2. duben 2019, 10:39

Bože 1.4.2019 jak ten datum nesnáším

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se