Domů
Energetika v zahraničí
Větrná energetika v Saúdské Arábii na vzestupu, WoodMac očekává možný růst výkonu až o 6 GW
Větrná elektrárna

Větrná energetika v Saúdské Arábii na vzestupu, WoodMac očekává možný růst výkonu až o 6 GW

Podle nového výzkumu se stane Saúdská Arábie počátkem roku 2020 regionální velmocí ve větrné energetice. Zpráva analytiků společnosti Wood Mackenzie Power & Renewables uvádí, že do roku 2028 bude vystavěno celkem 6,2 GW ve větrných elektrárnách.

Zpráva nicméně předpovídá, že navzdory prognózám růstu a regionálnímu vedení bude Saúdská Arábie zaostávat za současným cílem v oblasti obnovitelných zdrojů energie do roku 2030.

„Integrace obnovitelných zdrojů energie do cílů Vision 2030 podtrhuje silný politický závazek v Saúdské Arábii. Úroveň saúdské ambice pro větrné a solární elektrárny se výrazně liší, a to i přes cenovou paritu mezi oběma technologiemi v průběhu prvního kola tendrů v roce 2018. Projekt solární elektrárny Sakaka o výkonu 300 MWp byl vytendrován za 23,4 USD/MWh (531 Kč/MWh). Projekt větrné elektrárny Dumat Al Jandal o výkonu 400 MWe byl vytendrován za 21,3 USD/MWh (483 Kč/MWh). Navzdory nabídce srovnatelných cen jsou cíle pro větrnou energetiku stanoveny na 16 GW a pro solární energetiku 40 GWp pro rok 2030. To naznačuje, že vláda preferuje solární energetiku,“ uvedl Sohaib Malik, senior analytik společnosti Wood Mackenzie Power & Renewables.

Wood Mackenzie předpovídá, že regionální volatilita na Blízkém východě by měla zůstat. Očekává se, že v roce 2018 zůstane silný růst poháněný Jordánskem a Iránem. V roce 2019 příjde mírný pokles. Wood Mackenzie však očekává, že se regionální poptávka po roce 2020 vrátí k trvalému růstu.

„V roce 2018 byly připojeny větrné elektrárny o výkonu 185 MW a 63 MW v Jordánsku a Íránu. To je výrazné navýšení oproti roku 2017, kdy bylo v celém regionu připojeno 53 MW. Dokončení větrných elektráren Al Fujeij o výkonu 89 MW a Al Rajef o výkonu 86 MW v roce 2018 ukazují, že Jordánsko má 375 MW z 675 MW v celém regionu. Írán následoval koncem roku 2018 s instalovaným výkonem 278 MW. Očekává se zpomalení v roce 2019, protože investiční aktivity v oblasti zmírňují. Rozvíjející se projekty v rámci regionu podporují výhled na roky 2020 a 2021. Poptávka v Saúdské Arábii slouží jako základ pro regionální poptávku. Dochází také k regionální diverzifikaci poptávky, přičemž Libanon by měl v roce 2019 přidat 200 až 400 MW na stávající kapacitní povolení o výkonu 202 MW. Tento vývoj připravuje půdu pro přidání 2 GW větrné kapacity v letech 2019 a 2021,“ uvedl Sohaib Malik.

Pozitivnější výhled pro solární elektrárny

Výhled vývoje instalace solárních elektráren na Blízkém východě ve srovnání s větrnými elektrárnami je mnohem pozitivnější. Je to dáno zejména ideálním prostředím pro rozvoj.

„Ve srovnání s výkonem pouze 6 GW ve větrných elektrárnách bude připojeno do roku 2024 přibližně 53 GWp v solárních elektrárnách. Zvýšené zaměření na solární energii dokládají ambiciozní fotovoltaické cíle v celém regionu. Vzhledem k tomu, že  země se stabilními makroekonomickými výhledy, jako jsou Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, začaly dražit větší projekty, investoři nabídli jedny z nejnižších cenových nabídek v oblasti fotovoltaiky. V důsledku toho bude pro větrné elektrárny stále oblížnější soutěžit s fotovoltaikou v zemích s nízkou intenzitou větru, jako jsou Bahrajn, Katar a Spojené arabské emiráty,“ uvedl Sohaib Malik.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se