Domů
Ropa
IEA: Emise metanu z produkce fosilních paliv se zvýšily, je možné jim předejít
rakování metanu - způsob výroby H2 vodíku bez emisí CO2

IEA: Emise metanu z produkce fosilních paliv se zvýšily, je možné jim předejít

Ropa
1 komentář
13. březen 2024, 12:51
ČTK

Celosvětové emise metanu, který je významným skleníkovým plynem, z produkce fosilních paliv se loni mírně zvýšily. Ukazují to údaje, které dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Velké části těchto emisí přitom bylo možné předejít, dodala agentura, která očekává v příštích letech pokles množství vypouštěného metanu kvůli klimatickým závazkům.

Podle nových údajů IEA produkce a využití fosilních paliv způsobily v loňském roce vypuštění zhruba 120 milionů tun metanu do ovzduší, což byl mírný nárůst ve srovnání s rokem 2022. Na bioenergetické zdroje připadá dalších deset milionů tun emisí metanu. Podle IEA je množství emisí stále příliš vysoké na splnění závazku zamezit oteplení planety o více než 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou.

„Snížení emisí metanu z produkce fosilních paliv o 75 procent během této dekády je zásadní pro zastavení oteplování planety na nebezpečnou úroveň,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.

Podle jeho agentury bylo možné předejít 40 procentům emisí metanu z paliv, jako jsou ropa, plyn či uhlí, bez dodatečných nákladů. Náklady na snížení emisí metanu o 75 procent do roku 2030 IEA odhaduje na 170 miliard dolarů (3,9 bilionu korun), což je méně než pět procent příjmů odvětví fosilních paliv v roce 2023.

Pokud by státy a firmy dodržely již přijaté závazky, tak by snížily emise metanu do roku 2030 o polovinu. IEA očekává, že se od letošního roku zvýší snahy na snížení emisí tohoto plynu z fosilního sektoru.

Ilustrační foto

Na metan podle odhadů připadá zhruba 30 procent nárůstu teplot spojeného s lidskými aktivitami. Zhruba 60 procent emisí metanu je způsobeno lidskými činnostmi. Největším lidským zdrojem emisí je zemědělství, následují fosilní paliva.

jkh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
15. březen 2024, 09:26

Článek je příliš stručný. Vůbec nevysvětluje to podstatné. Za jakých okolností a u jakých surovin k produkci metanu dochází a jaká opatření je potřeba učinit bez zvýšení nákladů a se zvýšením nákladů; tj. obě varianty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se