Kanada zahajuje strategii stát se světovým lídrem v oblasti vodíku

DomůŽivotní prostředíKanada zahajuje strategii stát se světovým lídrem v oblasti vodíku

Kanadská vláda zahájila strategii, která považuje nízkouhlíkové a vodíkové palivové technologie s nulovými emisemi za klíčovou součást cesty k čistým nulovým emisím uhlíku do roku 2050. Strategie je podpořena federální investicí ve výši 1,5 miliardy kanadských dolarů (25 miliard korun) do fondu Low-carbon and Zero-emissions Fuels. Fond má cíl zvýšit produkci a využívání nízkouhlíkových paliv včetně vodíku.

Kanadská vodíková strategie je navržena tak, aby podnítila investice a partnerství za účelem zajistit Kanadě globální postavení jako dodavetele vodíku a zvýšit domací produkci.

„Nastal čas na vodík. Ekonomické a environmentální příležitosti pro naše pracovníky a komunity jsou skutečné. Přišel globální impuls a Kanada jej využije,“ uvedl Seamus O’Regan, ministr pro přírodní zdroje.

Kanada je v současné době jedním z deseti největších světových producentů vodíku. Produkuje odhadem 3 miliony tun vodíku ročně a země hodlá těžit z rostoucí celosvětové poptávky po vodíku. Hodnota trhu s vodíkem by měla dosáhnout do roku 2050 přibližně 12 bilionů kanadských dolarů (200 bilionů korun). Strategie bude rovněž doplněna o Clean Fuel Standard, který dále podpoří investice a růst v kanadském odvětví paliv tím, že bude stimulovat vývoj a přijetí čistých paliv.

Jádro a obnovitelné zdroje jako hlavní zdroje pro výrobu vodíku

Očekává se, že výroba vodíku v Kanadě bude založena na kombinaci několika cest. Existuje synergie mezi výrobou vodíku z elektrické energie z jádra a obnovitelných zdrojů.

Nová vodíková strategie je vyvrcholením tříletého výzkumu a analýz se vstupem od 1 500 předních odborníků a zúčastněných stran, včetně pracovníků, průmyslu, nížších správních úrovní a akademické obce. Bude podporovat nedávno ohlášený kanadský vládní plán v oblasti klimatu A Healthy Environment and a Healthy Economy.

Autor úvodní fotografie: Joseph Brent (flickr)