Domů
Životní prostředí
Znečištění ovzduší v severní Číně meziročně vzrostlo o 16 %

Znečištění ovzduší v severní Číně meziročně vzrostlo o 16 %

Průměrná koncentrace PM2,5 částic (částice menší než 2,5 μm) vzrostla ve dvou hlavních kontrolních zónách v severní Číně meziročně o 16 %.  Koncentrace se vyšplhala na 114 mikrogramů na metr krychlový a trojnásobně převýšila čínskou normu kvality ovzduší.

„Důvody zvýšení koncentrace PM2,5 nejsou složité identifikovat,“ uvedl energetický analytik pro Greenpeace Lauri Myllyvirta, který poznamenal, že za zvýšení může nárůst produkce oceli a cementu v posledním čtvrtletí roku 2018 a teplárenství.

„Outsourcing průmyslu, který se odehrál předchozí zimu, aby Peking dosáhl cílů ohledně znečištění ovzduší, byl tuto zimu zrušen. V tomto regionu došlo tedy k nárůstu emisí, zatímco ve zbytku Číny došlo ke zlepšení,“ dodal Myllyvirta.

Největší koncentraci zaznamenalo uhelné město Linfen v provincii Shanxi, kde koncentrace PM2,5 dosáhla hodnot 174 μg/m³. To meziročně představuje 23% nárůst. Město Shijiazhuang zaznamenalo koncentraci  144 μg/m³ a tedy 30% nárůst.

V tříměsíčním období, počínaje listopadem, byla průměrná koncentrace PM2,5 ve 39 velkých městech severní Číny 93,5 μg/m³. To odpovídá meziročnímu nárůstu o 12,5 %.

Největší nárůst koncentrace byl zaznamenán ve městě Henan kde hodnoty byly o 27 % vyšší oproti předchozímu roku. Místní správa uvedla, že tento nárůst je zapříčiněn nepříznivým počasím.

Většina měst cílí na snížení emisí o 3 % oproti předchozím ročním hodnotám. Tato hodnota je o dost menší než předchozí cíl, který byl okolo 15 %. Města by tedy musela zaznamenat velice prudký pokles hodnot v krátké době, aby dosáhla cíl 3 % snížení znečistění ovzduší.

Čínská oficiální norma kvality ovzduší udává hodnoty 35 mikrogramů na metr krychlový, zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje roční průměr PM2,5 držet pod 10 μg/m³.

Komentáře

(2)

Josef

12. únor 2019, 21:22

Není tak mnoho na Ostravsku , Karvinsku , Frýdecku jsou u nás roční koncentrace okolo 30ug a více a co dnešní emise koncentrací jsou proti stavu z 80 tých let 20. století ? Ostravská huť ArcelorMittal (dříve Nová huť Klementa Gottwalda) snížila vůči stavu okolo roku 1980 emise prachu o 97%) emise benzo(a)pyrenu o více než 99%. Pokud se z tohoto hlediska podíváme na stav ŽP v Číně pak to není vůbec špatné, proti stavu ovzduší u nás před 30 lety tam mají prakticky čistý vzduch...

hariprasad

15. únor 2019, 11:46

Pokud by tuhle "technologii" od nás Číňani ukradli, tak bych se nezlobil. Když si vzpomemu, jaké to bylo dusit se ve smogu třeba v Praze... Nikomu to nepřeju.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.