Asociace: Zájem firem o akumulaci roste, ČR však stále zaostává
Zájem českých firem o akumulaci energie roste, a to navzdory chybějící legislativě. Tvrdí to Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ. Uvedla, že Česko stále významně zaostává za světem, kde akumulace energie pro stabilizaci sítě podle ní zažívá obrovský rozmach.
Asociace uvedla, že řada států pro tento účel využívá stovky, některé až tisíce megawattů (MW). Do první skupiny patří například Velká Británie, Německo, USA, Austrálie nebo Japonsko, do druhé pak Čína a Jižní Korea. Výkon existujících a vážně uvažovaných instalací v ČR činí podle asociace asi deset MW.
Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW. Podobný je podle dat Energetického regulačního úřadu i instalovaný výkon všech fotovoltaických elektráren v Česku.
„AKU-BAT a další spřátelené asociace nadále vyzývají ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu, aby neotálelo s transpozicí evropské legislativy, k níž musí dojít nejpozději do konce příštího roku a jež akumulaci, stejně jako obnovitelné zdroje a další prvky moderní energetiky, velmi podporuje,“ uvedl výkonný ředitel asociace a člen představenstva Svazu moderní energetiky Jan Fousek.
Asociace zmínila několik příkladů nedávných instalací v ČR. Baterii od své dceřiné společnosti AERS o výkonu 800 kilowattů a kapacitě 600 kilowatthodin spustil v únoru v závodu firmy v Jeseníku výrobce topných systémů Fenix. Důvodem instalace je podle společnosti mimo jiné vykrývání takzvaných mikrovýpadků, způsobujících odpojování robotických a plně automatizovaných pracovišť a následné ztráty nebo bezproblémový dojezd linek v případě odpojení od sítě.
„Celková investice dosáhla 12,5 milionu korun. Při ročních energetických úsporách ve výši 400.000 korun a výrobních úsporách na čas ve výši tři miliony korun očekáváme návratnost investice přibližně tři roky,“ sdělil generální ředitel společnosti Cyril Svozil.
Další člen asociace AKU-BAT CZ, poradenská a konzultační společnost ENACO uvedla, že v posledních třech letech připravovala v Česku přes dvacet projektů s využitím bateriových systémů. „Mezi zajímavé aplikace patřila například instalace kombinovaného bateriového systému o výkonu 250 kW v lisovně plechových obalů, využívaná pro vykrývání mikrovýpadků, kdy každý z výpadků generoval ztrátu v řádu desítek tisíc korun,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Michal Šváb.
Fousek v únorovém rozhovoru ČTK řekl, že v připravované novele energetického zákona je akumulace ukotvena nedostatečně. Mimo jiné mu vadí, že zařízení typu velkých baterií stále nemá být možné provozovat jako samostatná licencovaná energetická zařízení s vlastním připojením k přenosové soustavě. Ministerstvo průmyslu a obchodu novelu hájí, už dříve uvedlo, že akumulaci energie v ní věnuje značnou pozornost. Podle asociace se však nedostatečnou podporou rozvoje akumulace energie připravuje do budoucna o miliardové příjmy.
Členy asociace AKU-BAT CZ jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, banky, univerzity, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti, právní firmy a výzkumné instituce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se