Domů
Akumulace energie
ČEZ je blíž těžbě lithia v ČR, stal se majoritním vlastníkem firmy Geomet
Lithium

ČEZ je blíž těžbě lithia v ČR, stal se majoritním vlastníkem firmy Geomet

Valná hromada australské společnosti European Metals Holdings (EMH) schválila prodej majoritního podílu v české firmě Geomet společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Geomet je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska lithia u Cínovce v Krušných horách. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Akcionáři EMH podle něj schválili úpravy smlouvy navržené ČEZ a nedávno podepsané oběma společnostmi. Zopakoval, že v další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne.

„Rozhodnutí valné hromady EMH je tečkou za dlouhým a náročným vyjednáváním, které jsme vedli. Teď už se můžeme plně soustředit na další kroky jako ověřování konkrétních způsobů získávání lithia z horniny a vypracování finální ekonomické a technologické studie proveditelnosti,“ uvedl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O uzavření dodatku smlouvy na získání 51 procent ve společnosti Geomet už dříve rozhodly představenstvo a dozorčí rada ČEZ. Dosud vlastnila v Geometu 100 procent právě EMH, nyní jí zůstane zbývající podíl. Získání podílu Severočeskými doly se uskuteční zvýšením kapitálu firmy o 29,1 milionu eur (asi 800 milionů korun), peníze budou využity na další rozvoj projektu na Cínovci. Skupina ČEZ bude mít v pětičlenné radě jednatelů Geometu tři zástupce, EMH dva. Volba nového vedení firmy se podle Gazdíka uskuteční v nejbližších dnech.

Mluvčí připomněl, že teprve na základě výsledků studie proveditelnosti a celé druhé fáze projektu se ČEZ a Severočeské doly rozhodnou, zda přistoupí k samotné těžbě. „Pokud se během příštích let nakonec ukáže projekt jako nerentabilní, mohou z něj ČEZ a Severočeské doly vystoupit. V takovém případě získá automaticky Skupina ČEZ nespotřebované prostředky zpět a zůstává jí podíl odpovídající do té doby spotřebované investici na rozvoj projektu,“ dodal Gazdík.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovaných témat před parlamentními volbami v roce 2017. Bývalá vláda pod vedením ČSSD tehdy krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě. Předloni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na konci března označil aktuální dohodu, které dosud chyběl souhlas akcionárů EMH, za úspěch. Analytici tehdy uvedli, že stát využil ČEZ, ve kterém má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku.

V ČR jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. ČEZ dnes uvedl, že odbytištěm pro krušnohorské lithium by mohly být baterie do elektromobilů či baterie systémů pro ukládání elektřiny.

Štítky:ČEZ
Lithium

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Šťastný
23. duben 2020, 18:26

Tak pokud to stát myslí s těžbou lithia vážně, udělal první krok správným směrem. Nicméně k tomu, aby ČR z těžby měla nějaký výnos, chybí udělat ještě minimálně dva další.

https://vladimirstastny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=652214

St
25. duben 2020, 13:34

Doufejme, že to s tím lithiem nedopadne jak s vodou v některých našich končinách. Kde zisk putuje do zahraničí a našim občanům zbývají jen oči pro pláč při pohledu na účet za vodu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se