OKD zvýší těžbu, nepředpokládá ale, že by letos skončilo v zisku

13. březen 2020, 10:32
DomůKomoditní trhyOKD zvýší těžbu, nepředpokládá ale, že by letos skončilo v zisku

Společnost OKD má v plánu letos vytěžit 3,7 milionu tun černého uhlí, o 0,5 milionu tun více než loni. Ani letos ale nepředpokládá, že by skončila v zisku. Vyplývá to z podnikatelského plánu pro rok 2020. ČTK to dnes sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Plán v únoru schválilo představenstvo těžařské firmy a tento měsíc i jediný akcionář, státní společnost Prisko. V roce 2019 měla firma ztrátu několik set milionů korun, předloni vytvořila čistý zisk 1,29 miliardy korun.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že při přípravě podnikatelského plánu kladla společnost důraz především na nutnost restrukturalizace a s ní souvisejícího snížení nákladů. „Pro rok 2020 nelze předpokládat dosažení kladného hospodářského výsledku s ohledem na stávající podmínky na trhu s uhlím, jakož i další vnější okolnosti, kterým v současnosti společnost čelí. Nicméně, naším cílem je dosáhnout takových finančních výsledků, jež nám umožní dlouhodobě pokračovat v těžební činnosti,“ uvedla Staňková. Upozornila, že na splnění obchodních plánů ale mohou mít zásadní vliv nepředvídatelné změny cenových a tržních podmínek.

Vliv na výsledky firmy může mít i pandemie koronaviru. Výkonný ředitel OKD Radim Tabášek uvedl, že zatím ale nelze spekulovat o tom, jak velké škody by mohla způsobit. Firma přijala preventivní opatření a lidem, kteří do podniku vstupují, namátkově měří teplotu.

„Týká se to všech zaměstnanců OKD, jakož i zaměstnanců dodavatelských firem s účinností od 13. března od 04:00 až do odvolání,“ uvedl Tabášek.

Lidem s naměřenou teplotou vyšší než 38 stupňů Celsia firma neumožní vstup a vyzve je, aby se neprodleně obrátili na lékaře.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Majitelem společnosti je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8400 lidí.