Domů
Akumulace energie
Fond, který stojí za společnostmi jako Uber či WeWork, nyní investuje do energetiky

Fond, který stojí za společnostmi jako Uber či WeWork, nyní investuje do energetiky

Vision Fund založený skupinou SoftBank je největším technologickým kapitálovým fondem na světě. Fond s kapitálem více než 100 miliard USD, který v minulosti investoval do společností jako Uber, WeWork nebo Slack, nyní ohlásil první investici do energetického projektu. Zafinancuje švýcarský start-up Energy Vault, který se soustředí na akumulaci energie.

Vision fund, na jehož základním kapitálu se podílela SoftBank společně s Veřejným investičním fondem Saudské Arábie či společností Apple, je fondem soustředícím se na technologické projekty budoucnosti, konkrétně na projekty rozvíjející AI, finační technologie či robotiku.

Švýcarská společnost Energy Vault je prvním energetickým projektem, do kterého se fond rozhodl zainvestovat. Poskytne mu prostředky ve výši 110 milionů dolarů. V minulosti se Vision Fund soustředil především na společnosti zaměřené na dopravu a logistiku, nyní ale své portfolium postupně obměňuje.

Pro společnost Energy Vault, která se soustředí na akumulaci energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, je to velká příležitost k rozvoji. Investiční rozhodnutí fondu je rovněž jasným signálem pro celý trh ohledně budoucích investičních trendů.

Akumulační systém recykluje betonové bloky, které jsou vyskládány do věže, a které mohou ukládat a uvolňovat energii. Princip je jednoduchý: bloky, každý o váze přibližně 35 tun, jsou v období přebytku elektrické energie vytaženy nahoru.

Jakmile je poptávka po energii vyšší, jeřáb, využívající speciální software, bloky pouští na zem a potenciální energie je přeměněna na elektřinu. Systém má rychlou odezvu a dle společnosti má stejné benefity jako přečerpávací vodní elektrárna, ovšem za nižší cenu, s vyšší účinností, bez nároků na složitost terénu a negativních environmentálních dopadů.

Jedna z akumulačních věží společnosti Energy Vault. Zdroj: energyvault.com

Vision Fund minulý týden oznámil, že jeho provozní zisk meziročně v posledním čtvrtletí vzrost o 66 %, a to díky zvyšování hodnot společností, do kterých investoval. Investice do 81 technologických firem v hodnotě 66,3 miliard USD už mají nyní hodnotu 82 miliard. Energy Vault uvedla, že finance budou použity k rozšíření technologie na další kontinenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Prokš
20. srpen 2019, 14:42

Dobrý den,

Pár set tun pár desítek metrů - to naakumuluje kulové z pohledu velikosti sítě. Kdyby tam bylo 1000 tun do výšky 100m - to dělá pouhých 272,5 kWh při 100procentní účinnosti akumulace. A musí to být někde, kde moc nefouká aby to těm jeřábům nevadilo. Takže stovky až tisíce kilometrů daleko od větrných farem, které ale tu akumulaci potřebují. Plus náklady na údržbu mechaniky a jeřábů... Zlatá přehrada s převýšením několika stovek metrů a kapacitou milionů kubíků/tun vody...

Mám rád (některou) japonskou mangu. A tam se občas objevují některé šílenosti. Třeba město na pilířích co stoupá a klesá k nebi nebo do země (mívá to teda jiné důvody). To už by významná hmota a naakumulovaná energie byla, teratuny a více na desítky metrů. Ale ty náklady a komplikace bych vidět nechtěl...

Brano D.
1. září 2019, 10:47

Tych 1000 ton co ste tam dali, to je pri 35 tonach na jeden blok grid o strane 5.3 bloku. Ked si predstavim grid o strane 25 blokov, tak to je 21,875 ton na jedno poschodie a pri strane 50 blokov uz 87,500 ton.

Vyratat akumalaciu energie sice neviem ale ciste aproximaciou z tej vasej hodnoty to pri gride 25 blokov na stranu predstavuje 5MWh a pri 50 na stranu 20MWh a to sme len u jedneho podlazia vo vyske 100m.

Josef
20. srpen 2019, 22:12

Jenže ono tam může být klidně 1000 bloků po 35 tunách. To máme celkově 35000 tun, tedy 35krát více než uvádíte. A to už jsme u akumulace elektřiny v řádu 5 až 10 MWh. Pokud takových věží bude vedle sebe několik desítek, jde o obrovské hodnoty.

Mimochodem, připomíná mi to obrovské hodiny kukačky, které fungují na principu natahovací závaží :).

Martin Prokš
20. srpen 2019, 22:55

Dobrý den,

Trošku Vám uniklo, že jsem počítal celých 1000 tun ve 100m výšce. Už to je sci-fi.

Už vidím nádhernou industriální krajinu plnou 100 až 150m betonových věží, kde je stále něco v pohybu, sem tam se časem nějaké závažíčko z pendlovek utrhne a spadne, jé to bude krása.

Promiňte ale jako strojař a konstruktér jsem k takovýmto super vizím poněkud kritický. Ale jestli v tom někdo chce utopit pár miliard, budiž mu přáno, jsou to jeho peníze.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se