Fond, který stojí za společnostmi jako Uber či WeWork, nyní investuje do energetiky

DomůAkumulace energieFond, který stojí za společnostmi jako Uber či WeWork, nyní investuje do energetiky

Vision Fund založený skupinou SoftBank je největším technologickým kapitálovým fondem na světě. Fond s kapitálem více než 100 miliard USD, který v minulosti investoval do společností jako Uber, WeWork nebo Slack, nyní ohlásil první investici do energetického projektu. Zafinancuje švýcarský start-up Energy Vault, který se soustředí na akumulaci energie.

Vision fund, na jehož základním kapitálu se podílela SoftBank společně s Veřejným investičním fondem Saudské Arábie či společností Apple, je fondem soustředícím se na technologické projekty budoucnosti, konkrétně na projekty rozvíjející AI, finační technologie či robotiku.

Švýcarská společnost Energy Vault je prvním energetickým projektem, do kterého se fond rozhodl zainvestovat. Poskytne mu prostředky ve výši 110 milionů dolarů. V minulosti se Vision Fund soustředil především na společnosti zaměřené na dopravu a logistiku, nyní ale své portfolium postupně obměňuje.

Pro společnost Energy Vault, která se soustředí na akumulaci energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, je to velká příležitost k rozvoji. Investiční rozhodnutí fondu je rovněž jasným signálem pro celý trh ohledně budoucích investičních trendů.

Akumulační systém recykluje betonové bloky, které jsou vyskládány do věže, a které mohou ukládat a uvolňovat energii. Princip je jednoduchý: bloky, každý o váze přibližně 35 tun, jsou v období přebytku elektrické energie vytaženy nahoru.

Jakmile je poptávka po energii vyšší, jeřáb, využívající speciální software, bloky pouští na zem a potenciální energie je přeměněna na elektřinu. Systém má rychlou odezvu a dle společnosti má stejné benefity jako přečerpávací vodní elektrárna, ovšem za nižší cenu, s vyšší účinností, bez nároků na složitost terénu a negativních environmentálních dopadů.

Jedna z akumulačních věží společnosti Energy Vault. Zdroj: energyvault.com

Vision Fund minulý týden oznámil, že jeho provozní zisk meziročně v posledním čtvrtletí vzrost o 66 %, a to díky zvyšování hodnot společností, do kterých investoval. Investice do 81 technologických firem v hodnotě 66,3 miliard USD už mají nyní hodnotu 82 miliard. Energy Vault uvedla, že finance budou použity k rozšíření technologie na další kontinenty.