Čína plánuje do roku 2027 zdvojnásobit instalovaný výkon zařízení pro ukládání energie na 180 GW. Tento cíl vyplývá z průmyslového plánu, který společně zveřejnily státní instituce: Komise pro národní rozvoj a reformy (National Development and Reform Commission) a Národní energetická administrativa (NEA). Čínská firma GEM se zase ve spolupráci s Američany chystá expandovat do Evropy.
Původním plánem bylo dosáhnout 30 GW instalovaného výkonu tzv. "nové akumulace" energie do roku 2025, tohoto cíle bylo dosaženo už před dvěma lety. K červnu 2025 činil podle regulátora instalovaný výkon „nové akumulace“, která zahrnuje všechny formy ukládání energie s výjimkou vodních elektráren, již 95 GW.
Většina těchto skladovacích kapacit se nachází na severu Číny, zejména ve Vnitřním Mongolsku, kde je vysoký podíl solárních a větrných elektráren. Úložná zařízení zde hrají klíčovou roli při integraci těchto zdrojů do energetické sítě. Čína tak reaguje na rostoucí poptávku po elektřině a zároveň sleduje svůj strategický cíl: dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.
Čína je světovým lídrem ve výrobě a vývoji technologií na ukládání energie. Vědci experimentují nejen s lithiovými bateriemi, které dnes představují většinu skladovacích kapacit, ale také se sodíkovými bateriemi, ukládáním energie na principu stlačeného vzduchu, termálními úložišti a dalšími inovativními řešeními.
Největšími výrobci baterií v Číně jsou BYD a CATL. CATL byla v roce 2022 největším výrobcem baterií pro elektrická vozidla na světě s tržním podílem kolem 37 %. Čína kontroluje značnou část dodavatelského řetězce těchto technologií — od těžby surovin, přes výrobu bateriových článků, až po jejich montáž a integraci do energetických systémů.
V Evropě byla v roce 2024 elektrochemická úložná kapacita (bateriová) přibližně 35 GW, část ve větších instalacích a část v domácnostech a budovách. Čína naproti tomu vsází na rozsáhlé úložné projekty velkého měřítka.
GEM plánuje evropskou spolupráci s Ascend Elements
Čínská firma GEM, která je gigantem na trhu s materiály do baterií a jednou z hlavních firem s nejpokročilejší metodou recyklace baterií, plánuje společnou expanzi na evropský trh s americkou firmou Ascend Elements, která se také zaměřuje na produkci a recyklaci baterií.
Firmy plánují založit společnou firmu, která bude nakupovat, rozvíjet a provozovat místní podniky věnující se recyklaci a drcení baterií. Cílem je získávat tzv. black mass - neboli černou hmotu obsahující materiály jako lithium, nikl, kobalt, a vybudovat závody, které ji promění na suroviny pro výrobu uhličitanu lithného, hydroxidu lithného a dalších klíčových materiálů pro lithiové baterie.
GEM se nechala slyšet, že chce vytvořit globální recyklační síť a zvažuje podobné projekty i ve Spojených státech. Firma má totiž továrnu na recyklované baterie v Indonésii, do které potřebuje sehnat co nejvíce materiálu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.