Domů
Akumulace energie
Jižní Austrálie bude mít první úložiště energie využívající stlačený vzduch

Jižní Austrálie bude mít první úložiště energie využívající stlačený vzduch

Australská vládní agentura Australian Renewable Energy Agency (ARENA) schválila dotaci 6 milionů australských dolarů (zhruba 103 milionů korun) na první úložiště v Austrálii využívající stlačený vzduch. Další dotace obdrží projekt od vlády Jižní Austrálie.

Americká společnost Hydrostor přemění nepoužívaný zinkový důl Angas v Jižní Austrálii na podzemního úložiště energie využívající stlačený vzduch. Zinkový důl je v současné době v údržbě. Úložiště s výkonem 5 MW a kapacitou 10 MWh bude sloužit k posouvání zátěže během dne, k regulaci frekvence a bude poskytovat stabilitu elektrizační soustavě.

Projekt, jehož náklady jsou 30 milionů australských dolarů, obdrží dotaci 3 miliony dolarů (zhruba 51 milionů korun) z fondu vlády Jižní Austrálie pro technologie obnovitelné energie a již výše zmíněných 6 milionů od ARENA.

„Zatímco v této fázi je technologie stále jenom demonstrací, inovativní způsob skladování energie pomocí stlačeného vzduchu společnosti Hydrostor by mohl rozšířit akumulační možnosti australské soustavy jako doplněk k přečerpávacím vodním elektrárnám a bateriovým úložištím,“ uvedl ARENA CEO Darren Miller.

„Akumulace do stlačeného vzduchu má potenciál poskytnout podobné výhody jako přečerpávací vodní elektrárny, nicméně další výhodou je flexibilita v umístění, jako například využití kaverny v již nepoužívaném dole,“ dodal.

Jižní Austrálie se stala semeništěm pro technologie na akumulaci energie. Blackout v roce 2016 odhalil slabiny tamní elektrizační soustavy, jejíž stav neodpovídá moderním trendům v oblasti výroby elektřiny. Od té doby bylo v jižní Austrálii implementováno již mnoho projektů na uchování energie.

CEO Hydrostoru Curtis VanWalleghem uvedl, že společnost zamýšlí v Jižní Austrálii postavit i další úložiště na bázi stlačeného vzduchu.

Video níže je ukázka technologie od společnosti Hydrostor.



Zdroj úvodní fotografie:  techxplore.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Hejna Petr
16. únor 2019, 18:10

Přiložené video působí propracovaně a nesmírně působivě, ale nás ve škole učili, že stlačený vzduch je ten nejdražší způsob pohonu - hlavně ve spojitosti s pneumatickým nářadím a pneumatickými stroji všeobecně. Při stlačování vzduchu dochází ke vzniku velkého množství tepla + opotřebení kompresorů, které obvykle pohání nafta. A pokud tento kompresor pohání elektřina ( které je třeba momentálně přebytek a později se vrací zpět ), musí být tedy účinnost tohoto systému dost ubohá.

Tenhle projekt ( pokud to bude fungovat ) pojede hlavně "na dotacích", jako spousta podobných věcí. A o to asi jde především.

Carlos
16. únor 2019, 19:11

V závislosti na koncepci jsou podniknuty kroky pro zvýšení účinnosti, například se teplo ukládá ve vedlejším zásobníku a pak využívá k ohřívání vzduchu vstupujícího do turbíny. Také se ke stlačování využívá jiných typů kompresorů než pístových. Účinnost celého procesu je zhruba v rozmezí 30-50 %.

Ondrej Stepanek
26. únor 2019, 18:33

Naprosto souhlasím s panem Hejnou. Je to totální kosočtverec založený na dotaci. Zlaté přečerpávací systémy a kór někde, kde se na to určitě najde místo. Toto je močení daňovým poplatníkům do fejsu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se