Jižní Austrálie bude mít první úložiště energie využívající stlačený vzduch

DomůAkumulace energieJižní Austrálie bude mít první úložiště energie využívající stlačený vzduch

Australská vládní agentura Australian Renewable Energy Agency (ARENA) schválila dotaci 6 milionů australských dolarů (zhruba 103 milionů korun) na první úložiště v Austrálii využívající stlačený vzduch. Další dotace obdrží projekt od vlády Jižní Austrálie.

Americká společnost Hydrostor přemění nepoužívaný zinkový důl Angas v Jižní Austrálii na podzemního úložiště energie využívající stlačený vzduch. Zinkový důl je v současné době v údržbě. Úložiště s výkonem 5 MW a kapacitou 10 MWh bude sloužit k posouvání zátěže během dne, k regulaci frekvence a bude poskytovat stabilitu elektrizační soustavě.

Projekt, jehož náklady jsou 30 milionů australských dolarů, obdrží dotaci 3 miliony dolarů (zhruba 51 milionů korun) z fondu vlády Jižní Austrálie pro technologie obnovitelné energie a již výše zmíněných 6 milionů od ARENA.

„Zatímco v této fázi je technologie stále jenom demonstrací, inovativní způsob skladování energie pomocí stlačeného vzduchu společnosti Hydrostor by mohl rozšířit akumulační možnosti australské soustavy jako doplněk k přečerpávacím vodním elektrárnám a bateriovým úložištím,“ uvedl ARENA CEO Darren Miller.

„Akumulace do stlačeného vzduchu má potenciál poskytnout podobné výhody jako přečerpávací vodní elektrárny, nicméně další výhodou je flexibilita v umístění, jako například využití kaverny v již nepoužívaném dole,“ dodal.

Jižní Austrálie se stala semeništěm pro technologie na akumulaci energie. Blackout v roce 2016 odhalil slabiny tamní elektrizační soustavy, jejíž stav neodpovídá moderním trendům v oblasti výroby elektřiny. Od té doby bylo v jižní Austrálii implementováno již mnoho projektů na uchování energie.

CEO Hydrostoru Curtis VanWalleghem uvedl, že společnost zamýšlí v Jižní Austrálii postavit i další úložiště na bázi stlačeného vzduchu.

Video níže je ukázka technologie od společnosti Hydrostor.Zdroj úvodní fotografie:  techxplore.com