Německá Sonnen si chce ukrojit podíl na australském trhu s akumulací, postaví tam továrnu na baterie

DomůAkumulace energieNěmecká Sonnen si chce ukrojit podíl na australském trhu s akumulací, postaví tam továrnu na baterie

Německý výrobce baterií a systémů pro domácí akumulaci elektrické energie Sonnen plánuje vybudovat v Jižní Austrálii centrum pro výrobu baterií. Společnost tak hodlá expandovat na tamní trh, který je podle ní v současnosti nejrychleji rostoucím na světě. Dodávaná úložiště by v budoucnu měla rovněž sloužit k vytvoření virtuální elektrárny.

Továrna, jejíž výstavba má trvat od 6 do 9 měsíců, má po svém dokončení v období prvních 5 let provozu ročně vyrábět až 10 tisíc baterií. Články pro výrobu baterií a akumulačních systémů bude společnost do Austrálie dovážet, zbytek potřebných komponentů plánuje odebírat od lokálních dodavatelů.

„Věříme, že Austrálie bude v průběhu příštích 5 let největším trhem pro akumulaci. V současné době je největším trhem Německo. Domníváme se, že vzhledem k podmínkám v Austrálii: vysoké ceny energie, bohatá společnost, vysoký podíl solárních zdrojů, to dává smysl,“ řekl agentuře Reuters Chris Parratt, ředitel Sonnen pro Austrálii a Nový Zéland.

Fotovoltaika a akumulace zažívají v Austrálii boom

Trh se solárními elektrárnami zažívá v Austrálii v posledních letech boom. Jen v minulém roce bylo v celé Austrálii nainstalováno ve střešních fotovoltaikách více než 1,25 GW výkonu. Doposud se jedná o nejlepší rok pro australský trh s fotovoltaikou.

Vysoký počet fotovoltaických elektráren tak hraje do karet společnostem působícím na poli bateriové akumulace. Velký potenciál je patrný zejména ve státě Jižní Austrálie, který plánuje vybavit na 50 tisíc domácností fotovoltaickými elektrárnami v kombinaci s bateriovým úložištěm, ze kterých má vzejít největší virtuální elektrárna na světě.

Sonnen, do které investovala i skupina ČEZ skrz svou dceřinou společnost Inven Capital, má podobný záměr, a svá bateriová úložiště tak plánuje propojit do virtuální elektrárny.