Domů
Elektřina
Vláda schválila pravidla pro akumulaci elektřiny, má zlepšit řízení a rozvoj sítě
Vedení vvn

Vláda schválila pravidla pro akumulaci elektřiny, má zlepšit řízení a rozvoj sítě

Elektřina
8 komentářů
20. březen 2024, 16:36
ČTK

Vláda dnes schválila návrh novely energetického zákona, která zavádí do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Ve Sněmovně to po jednání vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla zlepšit řízení výkonové rovnováhy v soustavě, odběratelům by měla například umožnit regulaci spotřeby podle aktuálních cen energií. Dosud úprava těchto podmínek v české legislativě scházela, což komplikovalo její rozvoj.

Rozvoj akumulace, tedy časově odložené dodávky vyrobené elektřiny do soustavy, je podle MPO nutný zejména pro zvýšení odolnosti soustavy při výkyvech v provozu, integraci obnovitelných zdrojů do soustavy či investice.

„Novela reaguje na aktualizaci pravidel trhu s elektřinou, a jedná se tedy o zásadní změny ukládání elektřiny, flexibilitu a agregaci, což je velmi důležité, aby mohli spotřebitelé do budoucna svoji spotřebu upravovat podle cen energií na trhu. To znamená, aby mohli spotřebovávat v době, kdy ceny nejsou nejvyšší, aby mohli lépe reagovat na spotřební špičky, které jsou samozřejmě spojeny s vyššími cenami energie,“ řekl Síkela v úterý ČTK.

Podle něj akumulace a agregace elektřiny umožní také snížit náklady na služby systémové rovnováhy, což by mohlo v budoucnu zlevnit regulovanou část energií. „Umožní snížit objem nákupů na tyto služby, což by se v konečném důsledku mělo projevit i v cenách energií,“ uvedl Síkela.

Bateriové úložiště
Ilustrační foto

Další úpravy se zaměřují také na ochranu spotřebitele. Přibude tak například možnost odstoupit od fixovaných smluv v případě, že nákupní politika dodavatele bude proti pravidlům. Podle Síkely to zamezí případům, jako byl konec společnosti Bohemia Energy.

V Česku je komerční využití velkých systémových zařízení pro ukládání energie zatím značně omezené. Problémem podle expertů bylo dosud nedostatečné nastavení právních podmínek pro provozování takových zařízení.

Česko má s legislativní úpravou pro akumulaci energie a agregaci flexibility několikaleté zpoždění, jde totiž o povinnost z unijní směrnice. Podle Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ stát zaostává za dalšími okolními státy a hrozí mu za to i sankce. Absence zákonné úpravy podle asociace brání většímu rozvoji obnovitelných zdrojů i komunitní energetiky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pravoslav Motyčka
21. březen 2024, 00:16

Největší změnou která letos nastane je zmenšení časového obchodního pásma z 1 hodiny na 15 minut. Tím se zvětší variabilita cen el. energie což povede k větší rentabilitě akumulačních systémů. Základním problémem je dnes ERU , který nemá pro odběr podle zatížení sítě vhodné sazby velkoodběratelé platí za využívání výkonu stejně ať mají odběr ve špičce nebo nikoli stejně jako odběratelé NN , přitom dnes už statisíce odběratelů NN má průběhová měření. Další problém jsou distribuční sazby pro odběratele NN , které jsou zastaralé a většina odběratelů NN si nemůže zvolit sazbu s variabilní cenou. Větší problém jsou ale platby za příkon , kdy není možné ani pro odběratele s průběhovým měřením sjednat si rozdílný příkon pro hodiny ve špičce a mimo špičku - příklad domácnosti : majitel má zateplený RD s podlahovým topením a chce si pořídit tepelné čerpadlo , které by svým výkonem pokrylo spotřebu domu při provozu kompresoru po dobu 8 hodin. Příkon takového čerpadla by byl ovšem 3 x vyšší a majitel by v nízkém tarifu rád provozoval i jiné domácí spotřebiče zejména pračku myčku a sušičku. Zároveň chce dobíjet elektromobil. Na to potřebuje jistič 50A jenže si nemůže sjednat tento příkon jen po dobu 8 hodinového tarifu , tomu odpovídá cena jističe , takže jeho celkové účty za elektřinu budu podobné jako když si sjedná 20 hodinovou topnou sazbu s 25A jističem bude zatěžovat síť ve špičkách. ERU touto politikou v podstatě vytváří odběrové špičky v síti a to nemluvím o firmách, které by třeba přesunuly výrobu více do odpoledních hodin , ale nic z toho nemají.

Roman Kosařík
21. březen 2024, 08:36

Vy jste asi nikdy neviděl průběh spotřeby po minutách u domu s tepelným čerpadlem, pračkou, sušičkou, myčkou, několika počítači, lednicemi, rychlovarkou, troubou a spoustou dalších serepetiček, že? Tu špičku právě paradoxně nedělají tepelná čerpadla, ale ostatní spotřebiče - typicky přijedete odpoledne z práce, hodíte prádlo do pračky, večer si ohříváte večeři v troubě, zapnete myčku, sušičku atd. Tepelko si během celého dne "cucá" stabilně kolem 1kW, po obědě dohřeje bojler (v grafu je krásně vidět každý den ve stejnou dobu). U podlahového topení to kouzlo spočívá právě ve velké setrvačnosti, díky které si může kompresor běžet s celkem nízkým příkonem který poměrně přesně pokrývá TZ domu. Nechat vychládat dům 16 hodin, abych ho pak horko těžko s vysokým příkonem a nižším COP zase za dalších 8 hodin dohřál je neekonomické a nikdo soudný to takhle neprovozuje... tenhle styl topení je pravěk z doby, kdy se zatápělo dřevem v jedné špeluňce. V dnešním dobře zatepleném baráku Vám klidně tepelko přes poledne vypne, protože sluníčko udělá přes okna tak vysoké tepelné zisky, že není třeba ohřívat... ostatně to jde krásně vidět v grafu 14.1.2024:

https://ibb.co/mSQNwY9

Pravoslav Motyčka
21. březen 2024, 21:58

Měl byste si pozorně přečíst můj příspěvek nikde se tam nepíše že právě tepelné čerpadlo zatěžuje nejvíce síť ve špičkách. Co se týče provozu čerpadla pak největší COP znamená sice nejnižší spotřebu elektřiny jenže to ještě neznamená nejnižší cenu. A pokud mírně klesne COP a máte přitom levnější cenu el. energie na spotu + kdyby k tomu byla sazba pak to ekonomicky vyjde lépe. 8 hodinové pásmo by se rozdělilo na 3 hodiny odpoledne a 5 hodin v noci takže nejde o to nechat dům 16 hodin vychladat ale zhruba 8 hodin. Pokud máte dobře zateplený dům s podlahovou tak to na teplotě doma nepoznáte. S 20 hodinovou sazbou nejste absolutně motivován neodebírat elektřinu ve špičce. až začne 100 000 lidí nabíjet elektromobil v 5 večer až v přijedou z práce tak se na pár hodin zvedne spotřeba o 1,1GW až jich bude 300 000 tak už to bude neudržitelné.

Martin P
22. březen 2024, 08:38

Management nabíječek se dá nastavit tak, že sice 100 000 lidí si v 17:00 napojí auto k lampě veřejného osvětlení nebo domácímu wallboxu, ale reálně jim tam poteče v úvodu třeba jen 1kW a s nadcházející nocí se příkon bude zvedat. Dtto mezi 5:00 až 7:00 bude nabíjecí příkon klesat.

minduton
21. březen 2024, 10:35

Před xx lety jsem vymyslel produkt pro velkoodběr, který měl odběratele přirozeně motivovat k tomu, aby vyrovnávali a optimalizovali svůj diagram spotřeby. Zvolili si ho 3 (slovy "tři") odběratelé (z desítek/stovek). Byly k tomu zpracovány produktové listy, metodika, princip naceňování vůči nákupnímu portfoliu, všechno. Tolik asi k tomu, jak jsou odběratelé ochotni něco u sebe vůbec dělat, vymýšlet, měnit. Energetik je obvykle tím nejposlednějším z posledních ve fabrice. Takže ve finále rozhoduje nejnižší průměrná cena elektřiny, jako vždycky.

Ota Nik
25. březen 2024, 03:07

Možná byla tak levná elektřina, že se jim to nevyplatilo. Předběhl jste dobu.

Bob
21. březen 2024, 10:48

Nějak takhle by to mělo vypadat, a rozdílné sazby v různých časových úsecích zvlášť pro silovou elektřinu a distribuci by hodně pomohly. Je úplně jedno, zda by se toho dosáhlo nějakou akumulací u odběratele do akumulátoru, vody, nebo jinak, nebo jen přesunutím spotřeby pomocí odloženého startu.

Nemůžeme to sice přeceňovat (nebudeme vařit v noci a topit v létě), ale potenciál tam je.

Bohužel v poslední době je cena silové elektřiny ve VT a NT prakticky stejná.

Je však třeba rozlišovat pojmy (jako je to na VN):

Rezervovaný příkon: nezávisí na okamžité spotřebě, je to nepřekročitelné maximum (většinou dle transformátoru a přívodu). Na NN by to byla hodnota hlavního jističe. Zde platba paušální, ale měla by to být jen minimální část z platby za distribuci.

Rezervovaná kapacita (čtvrthodinové maximum):

- Roční (mění se obtížně, jen jednou za rok)

- Měsíční. Na VN dokupujete každý měsíc kolik potřebujete.

Součet roční a měsíční kapacity může být maximálně roven rezervovanému příkonu.

V budoucnu by právě rezervovaná kapacita (u NN její obdoba) neměla být nakupována dopředu, ale dynamicky (různě podle aktuálního zatížení sítě) různě c čase zpoplatněna. Přičemž tam bude nějaký hodnotově méně významný paušál za rezervovaný příkon (VN), nebo hodnotu hlavního jističe (NN).

Roman Kosařík
21. březen 2024, 09:38

A co když v ERU čekají, až bude mezi spotřebiteli dostatek chytrých elektroměrů a budou mít dostatečně reprezentativní vzorek dat, aby bylo podle toho možné namodelovat nové distribuční sazby v sítích NN? Technicky vzato, co by vlastně bránilo mít na den dopředu určené nejen ceny silové elektřiny, ale i distribuce v patnáctiminutových intervalech?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se