Aktivisté vyjdou na pochod proti elektrárně Chvaletice

5. červenec 2019, 08:50
DomůElektrárny v ČRAktivisté vyjdou na pochod proti elektrárně Chvaletice

Z Řečan nad Labem na Pardubicku dnes v 10:00 vyjde průvod aktivistů, kteří pochodem k elektrárně ve Chvaleticích budou protestovat proti prodloužení jejího provozu. Demonstrace nazvaná Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, skoncujme s uhlím je součástí letošního Klimakempu. Akce jsou zaměřené na diskuse o změně klimatu, současné energetice a možnostech jejího alternativního vývoje.

Aktivisté avizují až do neděle další protesty, jejichž formu neupřesnili. Nazývají je akcemi nenásilné občanské neposlušnosti. Loni někteří účastníci Klimakempu vnikli do lomu Bílina.

Akci pořádá iniciativa Občané za konec doby uhelné a sdružení Limity jsme my. Protesty proti elektrárně se opakují. V roce 2016 obsadili elektrárenskou věž členové hnutí Greenpeace, kteří si také nepřejí prodloužení jejího provozu.

Pardubický kraj v tomto týdnu vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Ekologická organizace Greenpeace oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá k ministerstvu životního prostředí.