Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, více než v roce 2020
ČEZ ESCO, realizace Fotovoltaické elektrárny
Zdroj: ČEZ, a.s.

ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, více než v roce 2020

Společnost ČEZ Prodej instalovala v loňském roce 1514 střešních fotovoltaik. Je to téměř dvaapůlkrát více než v roce 2020. Celkový výkon těchto střešních fotovoltaických elektráren dosáhl 7,4 megawattu (MW). Zákazníci mají zájem zejména o solární elektrárny doplněné bateriovými systémy. Baterií ČEZ Prodej loni u zákazníků instaloval 939, meziročně dvojnásobek, řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Loni stoupl i zájem o tepelná čerpadla, kterých ČEZ v domácnostech zapojili 1118, oproti 514 v roce 2020. Vyššímu zájmu pomohl podle Gazdíka růst trhu i stoupající ceny energií. ČEZ projekt střešní fotovoltaické elektrárny s akumulací nebo tepelného čerpadla připravuje pro zákazníky na klíč a nabízí i zajištění financování, včetně vyřízení žádosti o dotaci.

"Zájem o naše služby v oblasti moderní energetiky rychle roste. Prakticky každý už dnes při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci střechy přemýšlí o tom, zda si pořídit také fotovoltaiku. Solární elektrárny se už se stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií," řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

ČEZ Prodej také uzavřel dalších více než tisíc smluv na fotovoltaiky a baterie, které bude zapojovat v letošním roce. Díky velkému zájmu ve druhé polovině roku se nicméně prodlužuje doba, která je nutná pro vyřízení instalace. "Nepolevujeme ani teď v zimě. Budeme instalovat, dokud nám počasí dovolí. Nabíráme nové lidí tak, abychom mohli poptávku zákazníků co nejrychleji uspokojit," řekl ředitel ČEZ Prodej pro nekomoditní služby Petr Ouška.

Zájem o fotovoltaiky a další úsporná řešení od ČEZ nyní výrazně stoupá a dodací lhůty se prodloužily. Kvůli epidemii koronaviru se narušily dodavatelské řetězce a některé komponenty je obtížné získat. Zhruba měsíc také obvykle trvá vyřízení dotace. Od podpisu smlouvy k instalaci fotovoltaiky tak mohou uběhnout tři až čtyři měsíce. "Snažíme se každopádně klienta pravidelně informovat, co už jsme vyřešili a co náš ještě čeká, aby měl jasnou představu o celém procesu od nabídky až po instalaci," dodal Ouška.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Stas
4. leden 2022, 16:08

A co vlastně řeší? Mimo businessu ČEZu a komplikací s rozvodnou sítí?

Josef
4. leden 2022, 17:47

FV el. by musely vyrobit nejméně 100TWh ročně , aby při ztrátách přes vodík dokázali nahradit podstatnou část fosilních paliv tj instalovaný výkon asi 100GW ročně . Při životnosti 30 let 1 elektrárny to vychází na 3,3GW instalovaného výkonu FV el. ročně....

Turby
4. leden 2022, 18:36

to by jsi se dockal splneni planu az za 30 let. a vis soudruhu, ze mame ty petiletky!

minduton
4. leden 2022, 22:02

A kdo ty panely bude jako vyrábět? Důchodci po nocích? Celé je to jedna strašná fikce. Pokud se nepodaří něco vynalézt, tak nejméně polovina veškeré energie se bude muset získávat z biomasy. S úsporami bych moc nepočítal, budeme rádi, když spotřeba energie bude v absolutních číslech stagnovat. Budou se sem totiž tlačit migranti ze Středomoří, kde dochází voda. Takže je klidně možné, že v roce 2050 tu v naší kotlině bude žít ne 10,5 mil. lidí, ale klidně 13 mil. lidí. Za téhle konstelace bych s žádnými absolutními úsporami proto neuvažoval.

Budu-li počítat, že celková spotřeba jakýkoliv energií v ČR je 300-350 TWh ročně, a 50% z toho bude pokryto biomasou (150-175 TWh), tak to znamená, že pro pěstování energetických plodin se bude muset vyčlenit 4,5 mil. hektarů (při výtěžnosti 8-9 tun na hektar a rok... a 4,3 kWh/kg). To je 60 % rozlohy ČR.

Turby
5. leden 2022, 09:01

A chybi ti k tomu jeste vyroba hnojiv takze s biomasou zvysujes i spotrebu plynu.

a nezapon na stridani plodin, takze plocha min 2x, spise 3x tolik.

a ne kazdy rok je vynos dobry, takze pripocitej 1/3 jako rezervu na horsi roky.

kterym smerem to rozsiris a cim nakrmis tu armadu a proletariat?

Stas
5. leden 2022, 07:45

Josefe, ani kdyby vyrobily 1000 TWh tak je to k ničemu, protože nejvíc vyrábí v létě, kdy přebytky nikdo moc nechce a v zimě vyrobí prd, a samozřejmě na noc musí být agregace... takže několik paralelních systémů v soustavě kdy OZE parazitují na zálohách a zálohy si to nakonec nechají mastně zaplatit...

josef
5. leden 2022, 10:36

No můžete to skladovat přes vodík - ekonomicky je to sebevražda, ale technicky to v podstatě není problém. Jinak tady někdo psal o biomase , buďte v klidu vláda chce přejít na biozemědělství takže půda bude méně hnojena a bude méně úrodná rozhodně nebude žádný prostor pro pěstování biomasy pro spálení krom toho účinnost fotosyntézy je u nás celoročně asi 1,7% pak při jejím sušení zpracování a pálení na teplo máte ztráty nejméně 20%. Takže reálná účinnost je někde okolo 1,36% pro teplo a 0,6% pro el. energii proti tomu FV panely mají účinnost něco pod 22% a vyrábí el. energii takže jsou 36x více účinné než pěstování biomasy. Z energetického hlediska je pálení biomasy výhodné pokud se jedná o odpad z lesní těžby nebo o palivové dřevo ,které je jinak nevyužitelné , ale cílené pěstování je neuvěřitelně neefektivní. Mnohem lepší je už agrofotovoltaika kdy dáte nad pole řady sloupů s rozteční cca 20-30 metrů a na nich jsou panely , protože je jich málo a jsou vysoko tak tak zastínění nevadí a panely nebrání zemědělství na poli tak probíhá normální zemědělská činnost. Pro země kde neznají zimu bude tento způsob získávání energie do budoucna velmi zajímavý.

josef
5. leden 2022, 10:42

Ještě poznámka , z výše uvedeného vyplývá jaké rezervy jsou dnes v produkci potravin , kdyby se podařilo fotosyntézu u rostlin zvýšit ( ne v laboratoři, ale v komerčních polních podmínkách) pak by prudce vzrostla produkce potravin. Zemědělství čeká další zelená revoluce a rozhodně nebude problém nakrmit 10 nebo 20 mld. lidí.

Antonín Mikeš
5. leden 2022, 13:15

"účinnost fotosyntézy je u nás celoročně asi 1,7% "

To je ale fotosyntéza včetně ukládání energie.

"FV panely mají účinnost něco pod 22% a vyrábí el. energii takže jsou 36x více účinné než pěstování biomasy"

To je pouze získání energie bez uložení. Pokud bude ukládání (výroba vodíku atd.) účinnost 30% tak je najednou účinnost jen 6% a to jsme počítali jen energii, ale ten vodík je třeba někam dát (energie na stavbu uložiště), nějak ho stlačit, čistit vodu pro zařízení..

Biomasa je například v případě dřeva "už téměř hotový" produkt, stačí nařezat poskládat a hodit přes něj plachtu.. Toto zpracování bude řádově levnější než akumulace EE z FVE.

Mirek
4. leden 2022, 18:59

Předpokládá se, že četné projekty SMR se na Západě dostanou na komerční úroveň koncem 30. let. Zatím neexistují v použitelné formě ani na papíře.

Litva by samozřejmě mnohem dříve mohla použít ruské nebo čínské SMR, to jim ale jejich ideologie nedovolí.

Decarbon
4. leden 2022, 19:49

Mirek by mohl z fleku pouzivat bateriovy elektromobil, ale to mu jeho ideologie nedovoluje.

josef
4. leden 2022, 20:31

Pokud se podíváme na trendy v energetice pak podle mě v EU žádné SMR nebudou. Budovy se zaizolují na minimální spotřebu a bude se topit tepelnými čerpadly a umělými palivy nebo spíše kombinací podle počasí. K tomu to celé směřuje. Pokud by se taková cesta naplánovala dejme tomu do roku 2100 pak se to asi nechá zrealizovat , prostě zimní spotřeba by se přestavěním budov snížila tak ,že by byla přijatelná. Jenže současní ideologové rozjeli vysokou hru chtějí zavádět drahé technologie před jejich zralostí a před tím než jsou na ně vytvořeny podmínky podle mě jím to zlomí vaz. Lidé nebudou chtít žít pod ekošikanou zchudnout, jezdit vlakem a dívat se na to jak se jejich národ posouvá pod taktovkou zelené ideologie ke chvostu světa.

JVr
5. leden 2022, 08:27

Máte pravdu, nicméně ono posunutí všeho o 50 let může mít celkem kruté následky, počínaje tím, že bude třeba ty budovy stavět také na extrémní výkyvy počasí, které budou poměrně časté (tornáda, potopy, extrémní zimy, extrémní horka, nedostatek vody), a to bude teprve výzva.

Turby
5. leden 2022, 09:05

Josef Lada nam zanechal dukaz, ze domy pripravene na extremni zimy tu uz byly. :-)

jozka
5. leden 2022, 09:22

Josef Lada nam ponechal dukazy o tom jak si predstavuje zimu on sam.

Nemluve o tom, ze z tech obrazku nepoznate jaka byla v tech domech teplota a co ji vytvarelo (kamna/obleceni/souziti s ustajenymi zviraty).

;-)

minduton
5. leden 2022, 09:18

Přestavovat nikdo nic nebude, takhle to nefunguje. Maximum, v co lze doufat je, že při čemkoliv, na co bude zkrátka potřeba stavební povolení, tak se bude muset budova současně upravit na stávající trend. Chceš zateplit střechu a potřebuješ na ten rozsah stavebních úprav střechy stavební povolení? Tak pak sorry, ale budeš to muset udělat rovnou i s FV panelama, jinak žádné stavební povolení nedostaneš - a nezájem, že to bude kvůli nim 2x dražší.

To je maximum. Na nějaké hromadné přestavování bych zapomněl. V reálu to dopadne tak, že víc než 50% stavebního fondu zkrátka dožije v podobě, v jaké se prvopostavil, tj. nevyhovující globální kvalitativní stav může trvat v zásadě desítky let.

hlpb
5. leden 2022, 08:58

Dle statistik bylo k 31.12.2021 v ČR nainstalováno 41 634 střešních FVE. V letošním roce se očekává obrovský boom, odhaduje se 20.000-30.000 instalací.

xoor
5. leden 2022, 09:17

Nebude, pač nejsou lidi. Mnoho firem hlásí plno na příští rok. Sice panely může připevnit kdejaký kuchař/zedník pod dohledem, ale vnitřní zapojení a projekt musí dělat osoba s aspoň nějakým el. vzděláním. Dálší nelichotivým faktem je, že se to seká a bude sekat, jak "baťa cvičky" a kvalita půjde dolů, jak realizací, tak i zvolených komponent. To poznají zákazníci za pár let, až budou chtít FVE někteří rozšiřovat. Tyto "krabicové čínské" řešení jsou navrženy na maximum a již nejdou nebo jen omezeně rozšiřovat/škálovat.

hlpb
5. leden 2022, 10:27

instalační firmy hovoří jinak, ČEZ má cca 1000 nevyřízených objednávek a čekačka je cca 3-4 měsíce, tzn. že jen ČEZ letos zapojí cca 3000-5000 střešních FVE. A to ČEz není největší firma. Aktuální tempo instalací v ČR je cca 70 FVE/den.

xoor
5. leden 2022, 11:20

Znovu vám říkám, nejsou lidí a sám to potvzuje: "...ČEZ má cca 1000 nevyřízených objednávek a čekačka je cca 3-4 měsíce,....". Ještě v minulém roce nebyl problém mít FVE za 5-6 týdnu komplet zrealizovanou, včetně projektu. Čez to určitě jen sám neraalizuje, má kontraktory ať už IČaře nebo firmy. Běžná praxe. FVE nemůže realizovat kde jaký lojza bez el. vzdělání. Kvalita kvantita. Hádejte, jak to dopad :).

hlpb
5. leden 2022, 12:30

xoor, ach jo, jednoduchý příklad, když mám 1000 nevyřízených objednávek a čeká se na vyřízení 3,5 měsíce, tzn. že ČEZ je aktuálně schopen realizovat za 3,5 měsíce 1000 FVE. jednoduchou matematikou zjistíš, že za 12 měsíců je schopen zrealizovat cca 3500 FVE. A nabírá nové lidí tzn. stihne jich víc. V roce 2021 se bylo nainstalováno cca 10-12 tisíc FVE. Na konci roku firmy informovali, že zájem o instalace ze strany firem, RD, obcí a měst narostl o 1000% proti konci roku 2020. Vidím to ve svém okolí už 6 známých si objednalo, nebo uvažuje o FVE s baterií (2 už objednali).

xoor
5. leden 2022, 13:18

1. Nereagoval jsem jestli cež udělá 3,4 nebo 6k FVE/rok, ale že trh podle mě není schopen zpracovat 20000-30000 FVE/rok

2.Nabírat budou všichni, takže volná kapacita trhu se prostě rychle vyčerpá. Pokud existuje. Elektrikář nebo projektant byly vždy nedostatkové zboží. Uvidíme jeslti budou firmy schopny uspokojit, tak obrovskou poptávku. Já říkam z praxe, že je to hodně optimistické číslo a musí se někde "ubrat".

2. Uvidíme, jak a jestli se vyčerpá materiálová kapacita. FVE dotační kampaně probíhají všude v EU i mimo ni. V minulém roce byl chvílemi problém sehnat základní materiály, kabely, kontrukční materiály a pod.

hlpb
5. leden 2022, 13:30

xoor, v Polsku v roce 2020 zvládli za jeden rok nainstalovat 300.000 střešních FVE. U nás v dalších letech nebude rozhodně problém instalovat 50.000 a víc FVE za rok. Ale nemá cenu se dohadovat, uvidíme už za pár měsíců. Díky vyšší ceně EE a plánovanému snížení DPH na panely a jejich instalaci na 0-5%, to bude velký.

josef
5. leden 2022, 13:05

To je dobrá zpráva ať si každý kdo chce postaví svoje el. jenže celkový instalovaný výkon 240MW ročně znamená 240GWh nahodilé výroby ročně pro konkrétní majitele nemovitostí a firem co si to instalují to může být dobré , ale pro nějaké řešení přechodu od fosilních paliv v horizontu 28 let je to parodie. Navíc pokud mluvíme o energetické nezávislosti pak tady je všechno dovoz z Číny není to závislost typu kohoutek od plynu, ale je to standardní dovoz, je výhodný a pro nás ekonomicky prospěšný pokud zase něco my vyvezeme do Číny a právě problém je v tom co jsme schopni do Číny vyvážet. Po naší milé politice vůči Číně patrně nic moc takže to všechno musíme řešit přes 3 země , kterým budeme říkat chceme k Vám vyvážet , ale od Vás nechceme kupovat , protože kupujeme od Číňanů....

hlpb
5. leden 2022, 13:40

josefe, 240 GWh přírůstek ročně na střechách není asi moc, ale za 28 let to je celkem 7 TWh, jen na střechách, jinak celkový potenciál na střechách je v ČR cca 25 TWh/rok. Ale to je jen jedna část, hlavní výkon budou znamenat velké FVE na brownfieldech jen ČEZ do roku 2030 chystá 6 GW další velcí hráči cca dalších 5 GW. Úplně v pohodě budou FVE v roce 2030 produkovat cca 12-17 TWh/rok. Obrovský potenciál jsou různá parkoviště, nebo protihlukové stěny podél dálnic, dnes se ve velkém instalují obrovské skleníky, kde je místo obyčejného skla FVE. A samozřejmě vše změní nástup perovskitových článků, ty jdou aplikovat na všechny povrchy.

minduton
5. leden 2022, 23:31

V reálu ale chystají velké kulové. Na to, kolik se bili v prsa, že bude do roka 2025, resp. 2030 celkem GW, se nechystá reálně prakticky nic. Crcají se s tím. Rozpracovávají pouze projekty, kde to budou stavět na již dnes vlastněných pozemcích. Zbytek odklady. A dost dobře nechápu PROČ? Nedokážou se snad dohodnout s kolchozama nebo co? Nebo jim to padá na územních plánech? No kdo nemaže, tak holt nejede.

Do roku 2025 toho stihnou naprosté minimum, to je jistota.

V letech 2009-2010 to byl jinej rachot.

hlpb
5. leden 2022, 08:58

Dle statistik bylo k 31.12.2021 v ČR nainstalováno 41 634 střešních FVE. V letošním roce se očekává obrovský boom, odhaduje se 20.000-30.000 instalací.

miro novak
5. leden 2022, 12:30

podla statistiky skonzumuje priemerny Cech jedno kura denne. Dalej to uz poznas, ze?

hlpb
5. leden 2022, 12:32

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

ahoj Gazprome, běž si laskavě zalistovat svojí rudou knížkou, jestli jsi zaplatil všechny známky
.

miro novak
5. leden 2022, 14:27

chovanie hulvata prechadza cez cenzora? Nema zrejme latku vysoko nastavenu.

minduton
5. leden 2022, 22:35

Ten potenciál se během několika málo let vyčerpá.

Spousta střech má nevhodnou orientaci a nebo pod nimi bydlí lidé, co na to prostě nemaj. První podmínka se týká i mě - nebudu kvůli instalaci FV panelů likvidovat a předělávat střechu za půl mega.

Navíc si myslím, že s rozvojem online elektroměrů vlastnictví FV panelů bude v pořadí důležitosti číslo dva. Číslem jedna bude vlastnit akumulátor. Zkrátka ho mezi 1:00 až 5:00 nabijete za spotovou cenu a přes den z toho budete žít. Budete sice muset platit distribuční poplatky, ale zase na druhou stranu se s panely na střeše RD nikdy nedostanete s výrobní cenou vyprodukované elektřiny na ceny z FV megafarem nebo agrivoltaiky, vždy budete o 15-20% z různých důvodů výše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se