Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ prodlouží termín pro nabídky na blok v Dukovanech do 31. října
JE Dukovany a Mohelno

ČEZ prodlouží termín pro nabídky na blok v Dukovanech do 31. října

Elektrárny v ČR
2 komentáře
19. září 2023, 08:19
ČTK

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Uchazeči budou mít čas až do 31. října, místo dosavadního termínu 2. října. ČEZ tím vyhověl žádosti jednoho ze tří přihlášených zájemců. Harmonogram celého projektu by to ohrozit nemělo. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036. Úvodní nabídky na stavbu nového bloku loni na podzim podaly francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse.

ČEZ, který má projekt na starosti, detaily nabídek nezveřejnil. Na jaře vedl s uchazeči vyjasňovací jednání, na nichž si chtěl se zájemci vysvětlit některé podmínky tendru a první nabídky. Následně je ČEZ vyzval k podání finálních nabídek. Původně měli zájemci čas do poloviny září, na žádost jednoho z uchazečů zadavatel termín následně posunul na 2. října a nyní po žádosti dalšího ze zájemců dostali všichni tři další odklad. Po finálním obdržení nabídek je ČEZ vyhodnotí a hodnoticí zprávu předá vládě k finálnímu schválení.

„Výstavba nových jaderných zdrojů je strategicky klíčová pro naši energetiku. Je pro nás důležité, abychom měli co nejvíce nabídek, které budou co nejkvalitnější. Proto jsme vyslovili souhlas s tímto mírným posunem oproti původnímu plánu, který zároveň nijak neovlivní harmonogram realizace celého projektu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Elektrárna Dukovany na Třebíčsku
Ilustrační foto

ČEZ loni spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nezávazné nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. ČEZ i stát už dříve připustily, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.

Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Pracovní nabídky od společnosti Skupina ČEZ a.s.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
19. září 2023, 11:40

Z úřední desky MMR se dovídám, že právě zrušilo rozhodnutí středočeského stavebního úřadu o umístění některých opatření pro umožnění přepravy komponent do Dukovan. Notorickým důvodem je, že závazné podklady jiných úřadů, o které se opíralo, expirovaly (argument správný, věcně ale téměř neřešitelný, s ohledem na složitost procesu a naprostou nevůli českých apelačních orgánů zjištěné formální chyby pokud možno hojit rovnou). Toto září jde již o druhý potenciálně smrtící zářez MMR proti tradiční energetice. Začínám mít pocit, že p. Bartoš je zakonspirovaný a jinak učesaný Bursík.

S tímto přístupem v Dukovanech ani v Temelíně nic nového stát nebude, to je jasné.

Ivan Novák
19. září 2023, 12:02

Ještě dodatek: noviny píšou, že nynější posun termínu je pro Westinghouse, jenž by nestihl původní lhůtu. Obávám se, že jeho nabídka bude stručná, se slovy, že technicky i obchodně už všechno známe z mnohaletých minulých jednání, nové bude jen upozornění, že "Korejci nemají právo používat ve své nabídce americké duševní vlastnictví, a pokud to udělají, uvidíme se u soudu".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se