Domů
Elektrárny v ČR
ERÚ: V prvním čtvrtletí rostla meziročně výroba i spotřeba elektřiny
Rozvodna Horní Životice, Zdroj: www.hornizivotice.cz

ERÚ: V prvním čtvrtletí rostla meziročně výroba i spotřeba elektřiny

Podle statistik energetického regulačního úřadu v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostla spotřeba České republiky o téměř 5 %. V prvních třech měsících bylo spotřebováno celkem 20,5 TWh elektrické energie. Meziročně se zvýšila také výroba elektřiny. 

Ze zveřejněných statistik za první čtvrtletí tohoto roku vyplývá, že elektroenergetika zažila silné první čtvrtletí. Poměrně významně vzrostla jak výroba elektřiny v ČR, tak její spotřeba. Mimořádný byl především první měsíc letošního roku, brutto spotřeba vzrostla v tomto měsíci o téměř 8 % a výroba o cca 11 %.

Výroba v jaderných elektrárnách zůstala meziročně prakticky nezměněna, naopak výrazně více se vyrábělo v elektrárnách paroplynových. Podle údajů, které zveřejnil energetický regulační úřad se výroba paroplynových zdrojů zvedla o více než čtvrtinu.

Zajímavostí je, že se poměrně znatelně (o 20 %) zvýšila výroba fotovoltaických elektráren a to i přes to, že jejich instalovaný výkon v ČR již několikátým rokem stagnuje. Přesto se nejedná o významnější čísla, z celkových vyrobených 24 TWh byl podíl fotovoltaiky pouze 0,3 TWh.

Nárůst zaznamenala i spotřeba elektřiny. Brutto spotřeba se meziročně zvýšila o 0,8 TWh a dosáhla hodnoty 20,5 TWh. Spotřeba elektřiny rostla i v domácnostech a to napříč všemi regiony. Podle ERÚ byl nejpomaleji rostoucím krajem (alespoň co do spotřeby elektřiny domácností) Moravskoslezský kraj. Přesto i zde došlo ke čtyřprocentnímu nárůstu spotřeby.

Zpráva vyhodnocuje i hodinové průběhy zatížení a spotřeby včetně struktury zdrojů pokrývajících maximální a minimální zatížení v průběhu prvního čtvrtletí. Maxima zatížení v daném čtvrtletí bylo dosaženo dne 24. 1. ve 12:00 hod, celkové zatížení bylo 11 768,0 MW. Minima zatížení bylo dosaženo dne 5. 3. ve 3:00 hod (6 386 MW).

Celou zprávu Energetického regulačního úřadu je možné najít pod tímto odkazem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516