Euractiv: Francouzská EDF podala stížnost Komisi proti rozhodnutí ČEZu
Francouzská energetická společnost EDF podala stížnost Evropské komisi (EK). Nelíbí se jí rozhodnutí české skupiny ČEZ a české vlády pověřit výstavbou nových jaderných reaktorů v elektrárně Dukovany jihokorejskou společnost KHNP a ne ji. Informuje o tom web Euractiv. Doručení dopisu na toto téma podle webu potvrdil mluvčí Komise.
EDF podle Euractivu podala stížnost v rámci evropského nařízení o zahraničních subvencích. Francouzská společnost má za to, že korejská vláda může poskytnout KHNP nespravedlivou dotační podporu, čímž by mohla ohrozit hospodářskou soutěž na evropském trhu, píše se na webu.
Proti výsledkům tendru, který je největší zakázkou od vzniku České republiky, se již koncem léta u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ohradili oba neúspěšní uchazeči, kromě EDF ještě americká společnost Westinghouse. Úřad následně zahájil formální řízení.
Stížnost EDF u EK nicméně otevřela další právní cestu jak tendr napadnout, píše Euractiv. Teprve loni přijaté nařízení Evropské unie o zahraničních subvencích umožňuje Komisi prověřovat společnosti ucházející se o veřejné zakázky v členských zemích EU, pokud hodnota zakázky přesahuje 250 milionů eur (6,3 miliardy Kč). V Dukovanech se nyní počítá s výstavbou dvou reaktorů, každý by měl přijít při současných cenách na 200 miliard korun. Nová pravidla jsou součástí snahy EU aktivněji bránit zájmy evropských společností v kontextu mezinárodního obchodu.
Komise již na základě tohoto nařízení zahájila několik vyšetřování proti zahraničním subvencím. A to včetně dvou případů z loňského dubna proti dvěma čínským konsorciím, která se ucházela o zakázku na solární fotovoltaický projekt v Rumunsku, a případu z února, jenž se týkal čínských výrobců vlaků v Bulharsku.
Na základě informací, které EDF ve svém dopise poskytla, by evropská exekutiva mohla brzy zahájit předběžné vyšetřování případu KHNP. Pokud se zjistí dostatečné důkazy, mohly by unijní úřady následně spustit hloubkové vyšetřování, uzavírá Euractiv.
Mohlo by vás zajímat:
Takže EU zakáže libovolné větší stavby pro ne-evropské firmy. To že v evropě není jediná firma, která to umí postavit nehraje roli. Radši nic, než aby to udělala firma mimo evropu
Evropa tímto rozhodnutím (evropského nařízení o zahraničních subvencích ) jenom se zpožděním kopíruje USA. Teď jsme to viděli na rozhodnutí o clech pro čínské elektromobily.
A bude přituhovat v mezistátních obchodech,
nakonec se uregulujeme, udotujeme, umrtvíme,....
A nakonec EDF s Francií toho využije a bude dávat větší a větší dotace svým JE, bude chtít vyšší a vyšší ceny na svoje exportované nové JE...
Jako by ta dostavba byla od samého počátku myšlenky zakletá a to se s ní ani ještě nezačalo. Na víc nic nenasvědčuje tomu, že by tomu mělo být někdy konec.
Snaha o skanzenizaci Evropy. Německý průmysl už údajně prchá kvůli ceně EE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se