Domů
Elektrárny v ČR
Havlíček: Stavba bloku Dukovan by mohla začít kolem roku 2030
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Havlíček: Stavba bloku Dukovan by mohla začít kolem roku 2030

Stavba nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla začít kolem roku 2030, pokud by přípravné řízení postupovalo relativně dobře. Blok by tam pak mohl být postaven mezi roky 2035 až 2040, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po dnešním setkání se zástupci firem a obcí v Třebíči. Očekává, že do dvou týdnů dostane vyjádření k možnému vlivu nového jaderného zdroje Dukovan na životní prostředí v systému EIA. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit firma ČEZ.

Vláda podle Havlíčka nechala otevřené dveře pro možnost stavby až dvou nových bloků Dukovan, ale přípravy se zatím týkají jednoho bloku. „V tuto chvíli musíme dotáhnout smlouvy se společností ČEZ,“ řekl Havlíček k jejich aktuálnímu stavu. Současně by podle něj měla začít potřebná vyjednávání s Evropskou komisí. Přípravy výběrového řízení na dodavatele dukovanského bloku by měly následovat v příštím roce.

„Mojí ambicí je připravit ‚jízdní řád‘ k tomu, aby se do konce roku 2022 dodavatel vybral. Samozřejmě ale nemůžeme garantovat, že to tak bude, protože je tam celá řada okolností, které musíme brát na zřetel,“ řekl ministr.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Investorský model stavby nových jaderných bloků v Česku schválila vláda na začátku července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ – EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Projednaný materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ – a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Po jednání vlády pak Havlíček uvedl, že prioritu má stavba v Dukovanech, nový blok by měl mít instalovaný výkon 1200 megawattů (MW).

Dukovany s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW) pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Čtyři nynější bloky jaderné elektrárny byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ má strategii provozování těchto bloků přibližně do roku 2035 a prověřuje možnosti jejich chodu asi do roku 2045.

Provoz elektrárny v posledních letech brzdily problémy s nekvalitními kontrolami svarů, od června stojí druhý dukovanský blok kvůli opravám parogenerátoru. Podle Havlíčka to jsou běžné technické problémy, z nichž nemá zásadní obavy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jaroslav Loudil
15. srpen 2019, 18:40

Skvělé tempo ! Za 11 let roku 2030 by se "pokud vše půjde dobře" mohlo začít stavět a do roku 2040 by mohl reaktor stát. Tedy za 21 roků ode dneška se "když všechno půjde dobře" možná dočkáme první elektřiny z Dukovan - 5. Ale v Evropě nyní v oblasti jádra prakticky nikde nic "nejde dobře" = Mochovce, Finsko, Francie ale už i Maďarsko , všude se termíny proti plánu natahují a natahují. Spíše tedy Dukovany- 5 budou někdy mezi 2045-50 , tedy za 30 let. Parádní tempo.

Mirek
18. srpen 2019, 20:14

Maďarsko do tohoto výčtu nepatří. Je pravda, že tam je zpoždění, ale s tím zpožděním dodavatel JE, Rosatom, nemá nic společného. Dva roky trvalo EU než rozhodla, že Maďarsko může s vybraným Rosatomem stavět bez tendru a se zvoleným finančním rámcem. Teprve nyní začíná Maďarsko stavět infrastrukturu (prý 80 objektů). Kdy přijde na řadu lití záklafovbé desky, které je považováno za začátek vlastní stavby JE, lze těžko odhadnout.

Já se spíš obávám, že u nás to budou zdržovat rusofobové, protože nyní ani v perspektivě několika dalších let není a nebude u nás jiný vhodný dodavatel.

Milan Vaněček
15. srpen 2019, 19:07

V té době už bude zcela jasné že stavět novou JE je nesmysl a že lepší bude ustoupit od stavby a zaplatit penále.

Tomàš
16. srpen 2019, 07:31

To jako, že v té době bude v únoru svítit řádově víc slunce a nepřetržitě foukat vítr? Nebo budou baterie skladovat elektřinu z léta?

energetik
17. srpen 2019, 10:47

Ne. v té době možná budou ještě vyrábět z jádra za cca 300 eur/MWh (pokud jí to jiné levnější zdroje dovolí) aby ji mohli v březnu zase vypnout a do listopadu tam neumřela ostraha opuštěné jaderné elektrárny hlady.

energetik
15. srpen 2019, 20:42

2030 začnou a 2031 skončí, případně tu agónii ještě o rok natáhnou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se