Hüner: Státy EU by měly vzájemně respektovat volbu energetického mixu

DomůElektrárny v ČRHüner: Státy EU by měly vzájemně respektovat volbu energetického mixu

Česká republika by uvítala, pokud by státy Evropské unie vzájemně respektovaly svá rozhodnutí ohledně způsobu výroby energie včetně produkce elektřiny z jádra. V projevu na Evropském jaderném fóru (ENEF) v Bratislavě to dnes český ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

„Česká republika a její zástupci vnímají, že ne všechny státy Evropské unie se rozhodly řešit současné klimatické výzvy pomocí jaderné energetiky. Volbu každého jednotlivého státu je třeba respektovat. Stejně tak bych si přál, aby ten respekt byl vzájemný a zejména pro oblast jaderné energie napříč Evropskou unii více posílen,“ uvedl Hüner.

Česko podle podle Hünera považuje podporu jaderné energetiky za nezbytnou z důvodu závazku Evropské unie stát se globálním lídrem v ochraně klimatu a kvůli vyváženosti zdrojů energií.

Ilustrační foto

Dodal, že energetická koncepce ČR počítá se zvyšováním podílu energie vyráběné z jádra a že v Česku docházejí zdroje fosilních paliv, na kterých byla energetika založena. Proti atomové energii dlouhodobě vystupuje sousední Rakousko.

Výroba elektřiny z jádra je důležitá nejen pro Českou republiku, ale také pro Slovensko, kde tamní největší výrobce elektřiny, společnost Slovenské elektrárne, dokončuje dva bloky atomové elektrárny Mochovce. Dostavba se ovšem prodražuje a proti původním plánům také opožďuje.

Slovenský premiér Peter Pellegrini v projevu na ENEF vyslovil obavy, že by nemusel být naplněn ani poslední termín, podle kterého se zahájení provozu třetího bloku elektrárny očekává ve druhé polovině letošního roku a čtvrtého bloku elektrárny o rok později.

Ilustrační foto

Podle slovenského ministra hospodářství Petera Žigy z důvodu ekonomické nenávratnosti zůstává nadále utlumen slovensko-český záměr výstavby nové jaderné elektrárny na Slovensku. Projekt připravuje společný podnik české společnosti ČEZ a slovenské státem kontrolované firmy JAVYS.

JAVYS na okraj fóra podepsal se Správou úložišť radioaktivních odpadů memorandum o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje v procesu budování hlubinného úložiště na uložení vyhořelého jaderného paliva.

Adrian Bobok šeb