Domů
Elektrárny v ČR
Modernizace Lipna přinese vyšší účinnost a více čisté elektřiny
Vodní elektrárna Lipno
Vodní elektrárna Lipno. Zdroj: cez.cz

Modernizace Lipna přinese vyšší účinnost a více čisté elektřiny

Vodní elektrárna Lipno v současné době prochází největší rekonstrukcí za celou dobu svého 55letého provozu. Modernizace a ekologizace provozu prvního soustrojí za zhruba 200 milionů Kč přinese zvýšení jeho účinnosti, a tím i nárůst v objemu produkce elektrické energie.

Nejrozsáhlejší rekonstrukce prvního soustrojí TG1, která si vyžádá celkově zhruba rok, započala již v listopadu loňského roku. Od počátku dubna zahájilo provoz na plný výkon druhé soustrojí elektrárny, které procházelo modernizací v období 2012 až 2014. To muselo být v minulých měsících odstaveno z důvodu poruchy na horním vodícím ložisku generátoru.

Energie pro další tisícovku domácností

Komplexní modernizace soustrojí TG1 za přibližně 200 milionů korun přinese zvýšení celkové účinnosti o cca 4 procenta, a elektrárna tak zvýší svou roční výrobu elektrické energie o 4000 MWh. Lipno tak bude schopno dodat dostatek elektrické energie pro další tisícovku českých domácností.

V rámci modernizace zařízení nebyla opomenuta ani ekologie provozu. Přechod na vysokotlaký systém hydrauliky výrazně sníží množství oleje potřebného pro mazání turbíny.

„Díky tomu klesne množství provozní olejové náplně v regulaci turbíny na desetinu původního objemu,“ dodává Bedřich Kučera, vedoucí odboru provoz na elektrárně Lipno I.

Lipno je prvním článkem tzv. Vltavské kaskády po směru toku řeky. Vodní elektrárna Lipno I rovněž disponuje nejvyšším spádem z celé kaskády, a to 160 metry. Díky své schopnosti velmi rychlého najetí na plný výkon (2 až 3 minuty) plní Lipno společně s ostatními elektrárnami kaskády významnou roli při výkonové regulaci české elektrizační soustavy.

Úvodní fotografie: cez.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Škopek
3. květen 2016, 15:31

Článek pojednává o elektrárně Lipno I, ale na fotografii je elektrárna Lipno II, která je na vyrovnávací nádrži u Vyššího Brodu a o které v článku není ani zmínka. :-)

Eduard Majling
3. květen 2016, 19:05

Dobrý postřeh! Samozřejmě se jedná pouze o ilustační foto.

Tomáš N.
3. květen 2016, 17:40

Kdyby raději z Lipna 1 a 2 udělaly přečerpávačku, tak by účinnost vzrostla a to nejen papírově.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516