Domů
Elektrárny v ČR
Nejlepší reference na stavbu nových bloků v ČR mají Korejci, míní Drábová

Nejlepší reference na stavbu nových bloků v ČR mají Korejci, míní Drábová

Nejlepší reference ze šesti zájemců o dostavbu nových jaderných bloků v ČR má nyní podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jihokorejská KHNP. Všichni zájemci však mají nějaký úspěšný projekt, řekla dnes Drábová v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla rozhodnout o tom, jakým způsobem se bude nový blok v Dukovanech financovat, letos, řekl v pořadu vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

„V současné době mají podle mě nejlepší referenci Jihokorejci, protože včas a za domluvené peníze předali ke spuštění, ono je to trošku komplikovanější ve Spojených arabských emirátech, blok Barakah 1 v Abú Zabí a mají před dokončením také za předem dohodnutých stanovených parametrů blok Barakah 2. Že se ten blok Barakah 1 nespouští, není problémem dodavatele, ale investora, který neopatřil včas dostatek personálu ke spuštění,“ řekla Drábová.

Ilustrační foto

Podle ní ale není odepsaná například zkrachovalá americká firma Westinghouse, kterou letos koupila společnost investiční společnost Brookfield Business Partners.

„To, co bylo předmětem konkurzu, byla stavební divize Westinghousu, která se dostala do potíží při stavbě bloků ve Spojených státech amerických. Ta technologická divize Westinghousu, kterou máme na mysli, mluvíme-li o projektu AP1000, nadále funguje bez problémů, převzal ji od japonské Toshiby kanadský penzijní fond a kromě změny vlastníka tam ve fungování nedošlo prakticky z žádným změnám,“ dodala předsedkyně.

Westinghouse loni v březnu vyhlásil bankrot. Firma se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala palivo.

Celkem se o stavbu jaderného bloku v Česku podle dřívějších informací zajímá šest společností. Vedle KHNP a Westinghousu jde o francouzskou EDF, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a ruský Rosatom.

Ilustrační foto

Dostavba dvou nových jaderných bloků v Temelíně se připravovala před několika lety – elektrárna má dva výrobní bloky, čtyři bloky měla mít již podle původních plánů z 80. let. V srpnu 2009 ČEZ zahájil výběrové řízení na dostavbu, v únoru 2011 vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína.

Tendr ČEZ zrušil v dubnu 2014 poté, co mu vláda odmítla dát požadované záruky návratnosti investice. Vláda tehdy vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.

Vláda v roce 2015 schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Jako první by stavba měla začít v Dukovanech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Honza
14. říjen 2018, 21:07

Po vyslechnutí dnešních OVM můžu opět konstatovat, že posledních 8 vše v otázce nových českých JE směřuje stále stejným směrem - tedy že politici říkají Jakože jóóó, ale dělají No vlastně nééé.

Určitě to nebude Babiš, který by předstoupil před lidi a řekl: No tak těch 250 mil. Kč stát zaplatí, nebo No tak to postaví ČEZ a stát mu bude garantovat 170 Euro/MWh.

Takže ještě 10 let přešlapování a pak politici řeknou Vyrobte si tu elektřinu sami, lidi.

Milan Vaněček
14. říjen 2018, 21:58

Taky to tak za 10-20 let může dopadnout. Podniky budou mít své podnikové elektrárny (mnohé velké je mají), města budou mít své městské elekrárny jako kdysi, hodně lidí z cca poloviny obyvatel co žije ve svých domech bude mít svoji fotovoltaiku, vzájemně propojenou. Stát bude poskytovat jen síť stejně jako poskytuje silnice a dálnice z našich daní. A zbytkový ČEZ bude škemrat o zákazníky a podbízet se s cenou.

Ale nejlépe bude ještě tak 5-10 let počkat, pak už bude každému, i ČEZu jasné jaká výroba elektrické energie v EU zvítězí. Podle toho, co si EU dává za cíle tak je jasné že to budou OZE, že zcela určitě porostou nad 50%, podle Pařížské klimatické dohody by měly růst na cca 75% okolo 2050 jak jsem si přečetl.

Martin Hájek
15. říjen 2018, 01:32

Gratulujeme k této smělé prognóze a jako ocenění posíláme bestseller Nikolaje Nosova: Neználek ve Slunečním městě.

Milan Vaněček
15. říjen 2018, 06:30

Od Vás jako známého ironického komentátora a rejpala zde bych očekával že poznáte když si člověk dělá z těch co říkají: "bez jádra to néééjde" srandu. Nebo se obáváte že vám EU těch 75% opravdu nařídí???

Vláďa
15. říjen 2018, 06:35

Zapomínáte na jednu zásadní podmínku pro trvalý provoz a to je akumulace která ještě není vyřešena.

Milan Vaněček
15. říjen 2018, 07:44

A co je vyřešeno??? Je reaktor 3+ generace vyřešením levného a bezpečného zdroje energie??

Já znám jen jediný "vyřešený" bezpečný zdroj (výživy, energie, života vůbec) a zadarmo-Slunce.

Vláďa
15. říjen 2018, 08:00

Souhlas, energie ze slunce je zadarmo. Když chci instalovat odpovídající zařízení na jímání uvedené energie tak se pěkně prohnu, to už zadarmo není.

energetik
15. říjen 2018, 08:37

Vláďa

Několik druhů akumulací jsem viděl i si osahal, technický problém žádný podstatný není, vše to byly a jsou plně funkční zařízení. Ale čistá, bezemisní, netoxická a nedotovaná jaderná energetika se slibovanou recyklací paliva je zatím jen neexistující sen.

Petr
15. říjen 2018, 09:33

Jestli je Slunce zdarma pak jaderný rozpad taky a ještě bude daleko déle fungovat :)

Milan Vaněček
15. říjen 2018, 10:02

Jo rozpad jaderného odpadu bude déle fungovat. Proto ho musíme draho uložit hluboko do skály.?

Vláďa
15. říjen 2018, 10:14

Energetiku akumulace není jen akumulátor ale též střídač. Zatím, podotýkám zatím žádný střídač neumí vyhodnotit svůj reálný stav to znamená neumí přizpůsobit svůj výkon reálným možnostem. Umí prostě dávat svůj výkon do doby ztráty kapacity před sebou. Každý točivý zdroj má svoji předem definovanou charakteristiku, střídač prostě dává pokud má na svém vstupu nějaké napětí.

energetik
15. říjen 2018, 14:56

Vláďa

no a díky tomu nejsou střídače prakticky v ničem omezené. Nemusí čekat na rozběh a zastavení setrvačných hmot. A proto také existují sítě i bez točivých strojů.

Vláďa
15. říjen 2018, 20:19

Energetiku to jako střídače nepotřebují reagovat na poměr výroby k spotřebě?

energetik
15. říjen 2018, 22:58

Vláďa

Samozřejmě že to umí. Jinak by nefungovala spousta mikrosítí. A umí toho daleko více. Například umí dodávat jen ve špičce sinusovky (třeba i plný výkon) a tak opravovat její deformaci způsobenou usměrňovači. Aktivní korekci účiníku atd..

Třeba tady na straně 9 je vidět nastavení křivek výkonu v závislosti na frekvenci

https://www.meruspower.fi/wp-content/uploads/2018/04/MP_Brochure_ESS_EN.pdf

Na displeji si tu křivku můžete libovolně zdeformovat vytvořením různých bodů a střídač se potom chová podle této křivky.

A protože to umí microgrid, tak vytvořená mikro síť s tímto a podobnými střídači se dokáže udržet v provozu s libovolnými klasickými On-Grid zdroji, stejně jako velká státní přenosová soustava.

Vláďa
16. říjen 2018, 12:34

Energetiku podle čeho reaguje záloha když střídači dojde dech?

Vláďa
17. říjen 2018, 06:31

Energetiku nějaké čarování s průběhem sinusovky je úplně mimo. Střídavý proud má standardní využití hlavně k pohonu točivých strojů. Každý točivý stroj má svoji charakteristiku a potřebám jednoho stroje nemohu nějak ovlivňovat zdroj pro ostatní. Tak že jsou zde jednotné parametry a to u nás je 50 Hz.

loudil
15. říjen 2018, 10:35

Smrdí mi to politikou. Vyzvednout Jižní Koreau a USA a za "málo vhodné" označit Rosatom a Čínu. Rád bych viděl nějaká tvrdá technická a ekonomická data na podporu tohoto tvrzení. Jinak mi to připomíná rozhodčího na OH , který vyloučí vítěze běhu na 100 m, protože je to černoch. A zvítězit musí přeci jen "bílý":

Jan Veselý
15. říjen 2018, 11:26

Obří potenciální zakázka organizovaná státem, kde se účastní korejská, ruská, čínská a francouzská státní firma, plus významná firma v USA. Kdo by čekal, že v tom bude politika a zahraniční tlaky?

Sailfish
15. říjen 2018, 13:15

Drábová míní, zdravý rozum snad změní. Korejci to s jádrem nemyslí vážně tak jako Rusko a Čína, takže noway.

Jan Veselý
15. říjen 2018, 13:33

Drábová je státní úřednice zodpovědná za jaderný dozor. Ta se nemá k volbě dodavatele JE vůbec co vyjadřovat.

energetik
15. říjen 2018, 14:59

V klidu, pár obálek s novičokem od Putina to zase srovnají.

Sailfish
15. říjen 2018, 15:02

Kdybys aspoň uměl česky, když už píšeš blbosti...

energetik
15. říjen 2018, 20:29

Snad Rusky ne?

loudil
15. říjen 2018, 15:13

Před necelým rokem slíbil prezident Jižní Koreje uzavření všech jaderných bloků v zemi. Zajímavé !, a u nás by měli nový blok stavět.

https://www.memza.cz/cz/president-jizni-koreje-slibil-uzavreni-vsech-jadernych-elektraren-v-zemi

loudil
15. říjen 2018, 17:11

Předevčírem Čína připojila letos už čtvrtý !! reaktor Westinghouse AP -1000 k síti. Svižné tempo ! USA také rozestavěly čtyři stejné reaktory, ovšem dva Summer už stoply a dva Vogtle zatím ještě pokračují. Odhadované náklady minimálně 27 mld. USD.

http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Fourth-Chinese-AP1000-connected-to-grid

energetik
15. říjen 2018, 20:25

A EU je tak špatná jako Čína prohlásil Trumpeta. Takže ty vaše chvalozpěvy Číny nedávají žádný rozumný smysl:

https://www.novinky.cz/ekonomika/482075-eu-je-tak-spatna-jako-cina-jen-je-mensi-zopakoval-trump-a-odmitl-ruseni-cel-na-auta.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se