Domů
Elektrárny v ČR
Některé malé vodní elektrárny možná opět získají podporu státu

Některé malé vodní elektrárny možná opět získají podporu státu

Elektrárny v ČR
Bez komentáře
22. listopad 2016, 11:08
ČTK

Vláda asi bude neutrální k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Změnu má přinést senátorská novela o podporovaných zdrojích energie. O novele rozhodne Sněmovna. Kabinet by dal podle předkládací zprávy ale přednost tomu, aby byla věc řešena její připravovanou novelou.

„Senátní návrh spočívá v novelizaci přechodného ustanovení, které již navíc nabylo účinnosti. Tento přístup nepovažuje vláda s ohledem na charakter a účel přechodných ustanovení za vhodný,“ stojí v návrhu vládního stanoviska.

Podle něj by náprava měla být zjednána přímou změnou vlastního textu zákona, nikoli přechodných ustanovení.

Ilustrační foto

Senátní novela se podle její autorky Jitky Seitlové (za SZ) týká téměř stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních loňská změna zákona, podle níž byly takovéto elektrárny uvedeny do provozu až k letošnímu 1. lednu, přestože fungovaly už dříve.

Senátorská novela by to měla napravit, pokud ji poslanci dokážou přijmout ve zrychleném projednávání. Seitlová chce pro výrobce elektřiny z těchto elektráren kompenzaci za nevyplacenou podporu v letošním roce. Celková letošní výše nyní neposkytované podpory pro tyto elektrárny dosahuje zhruba 210 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se