Při opravě generátoru PVE Dlouhé stráně technici vyjmuli 400tunový rotor

DomůElektrárny v ČRPři opravě generátoru PVE Dlouhé stráně technici vyjmuli 400tunový rotor

S více než 400 tun těžkým rotorem museli opatrně manipulovat technici při opravě generátoru jedné z mohutných turbín vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Čtyřměsíční oprava generátoru, která stála 14 milionů korun, už skončila a elektrárna od závěru minulého týdne opět funguje na plný výkon. ČTK to dnes řekl ředitel přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.

Opravu generátoru provedla plzeňská společnost 1. SERVIS-ENERGO. Její technici pracovali hlavně ve strojovně generátorů, což je největší podzemní prostor přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně o rozměrech 87,5 metru krát 25,5 metru krát 50 metru.

Náročné bylo podle Chmelaře především vytažení rotoru generátoru ze statoru pomocí spřahovací traverzy a dvou mostových jeřábů, z nichž každý má nosnost 250 tun. Demontovaný rotor generátoru totiž váží přes 400 tun.

Ilustrační foto

„Spřahovací traverzu mostových jeřábů jsme přitom použili po 21 letech, tedy poprvé od zahájení provozu elektrárny. Stejně náročné bylo usazení opraveného rotoru generátoru zpět. Šlo o brilantní kousek, na kterém se podíleli nejzkušenější zaměstnanci elektrárny a špičkoví pracovníci z dodavatelských firem,“ podotkl Chmelař.

Specialisté po vytažení rotoru provedli například novou izolaci jeho vinutí či opravili popraskanou měď na amortizéru, čímž zajistili jeho bezpečný a spolehlivý provoz.

„Zkušební provoz prokázal, že oprava dopadla dobře. Několik dní jsme provozovali soustrojí ve všech provozních režimech a v současné době již jedeme dle požadavku dispečinku,“ dodal Chmelař.

Ilustrační foto

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v závěru října obnovila provoz po jedenáctidenní pauze způsobené havárií autojeřábu, který se v pátek 13. října převrátil na dolní nádrži elektrárny.

Převrácený jeřáb bránil opětovnému spuštění elektrárny a nakonec byl sesunut z vysokého betonového objektu na dno dolní nádrže. Okolnosti nehody jeřábu, při které zahynul jeho šestapadesátiletý řidič, vyšetřuje policie.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola nedávná havárie autojeřábu provoz přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně už neomezuje.

„Autojeřáb hasiči řízeně sesunuli do nádrže, následně se opravila koruna sdruženého objektu, kde k havárii došlo, a nepřetržitě se kontroluje čistota vody. Po dohodě expertů zůstane jeřáb pod vodou, než se zvolí optimální řešení pro jeho vyzvednutí ze dna dolní nádrže,“ uvedl.

Ilustrační foto

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.