Domů
Elektrárny v ČR
Soud rozhodne o stížnosti na státní odvody za solární elektrárny

Soud rozhodne o stížnosti na státní odvody za solární elektrárny

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí rozhodnutí o stížnosti vlastníka solární elektrárny v Čáslavi na Kutnohorsku na takzvané solární odvody. Firma Fotovoltaická elektrárna Eliška – Čáslav neúspěšně žádala od státu náhradu 2,9 milionu korun kvůli zavedení solárního odvodu. Podle stížnosti odvod zásadním způsobem ovlivnil její podnikání a představoval nucené omezení základního práva, vlastnit majetek.

Firma se nejprve obrátila na Obvodní soud pro Prahu 1, poté hledala zastání u Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu.

Justice ale odkázala na dřívější nález ÚS, podle kterého se zavedení solárního odvodu neprotivilo ústavnímu pořádku. České soudy nevyhověly ani návrhu firmy, aby se obrátily s předběžnou otázkou na Soudní dvůr Evropské unie.

Šestadvacetiprocentní daň pro solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 schválili poslanci na konci roku 2010 v reakci na boom nových slunečních elektráren vyvolaný zvýhodněným výkupem energie. Platit měla tři roky, později Parlament její účinnost prodloužil a snížil sazbu na deset procent.

Provozovatelé elektráren zavedení odvodů kritizovali jako nečekaný a protiústavní zásah do svých podnikatelských záměrů. Podávali proto žaloby, případně iniciovali arbitráže.

Komentáře

(3)

Petr Nowak

21. červen 2018, 11:49

Parodie? Stat, jakozto provozovatel nejvetsiho mnozstvi nekompetentnich zamestnancu poveri sve zamestnance, aby rozhodovali o vine sveho zamestnavatele.... welcome to Absurdistan!!

Banana republic - domov muj...

Carlos

21. červen 2018, 12:38

Soudcové tak nějak nejsou státními zaměstnanci, jak dokazují v posledních měsících soudcové soudu ústavního. Nevím jak Vy, ale já třeba beru soudy, zejména nejvyšší patra justice, v poslední době jako organizaci důvěryhodnější než třeba vládu. On ten posun ve společnosti od toho jak to fungovalo kdysi k něčemu více podobnému sousedům v Rakousku bude trvat ještě dlouho. (Proč srovnávám s Rakouskem? Protože jsme první část přechodu od feudalismu k demokracii byli jeden stát a i první republika stavěla na některých věcech z C.K.)

Jan Veselý

21. červen 2018, 12:58

Doporučuju najít si text Ústavy ČR a přečíst si o mechanismech fungování soudní moci v ČR a jak jsou soudci chráněni před mocí výkonnou, soudci nikoho nemusí poslouchat, nejsou ničí podřízení. Je to přesně z toho důvodu, nad kterým tady pěníte.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.