Domů
Elektrárny v ČR
Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Elektrárny v ČR
9 komentářů
27. listopad 2021, 21:38
ČTK

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech, uvedl dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dotazníky se budou nyní vyhodnocovat, stát následně udělí souhlas se zahájením tendru.

„Další jaderný úkol splněn. Bezpečnostní posouzení tří uchazečů na Dukovany II jde podle plánu, všechny dotazníky dorazily, poslední včera. Začíná probíhat jejich vyhodnocení, poté už jen souhlas státu se zahájením tendru. Dukovany připraveny, následovat musí Temelín,“ uvedl Havlíček.

Bezpečnostní posouzení měly zaslat francouzská EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP, čas měly do konce listopadu. Cílem bezpečnostního posouzení je zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů.

Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další. Bezpečnostní posouzení zahájil ČEZ v červnu. Podle předpokladů bezpečnostní dotazník tehdy neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší. Zcela nekonkurenceschopná je jaderná energetika podle ekologických organizací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Miloslav Černý
28. listopad 2021, 11:33

Bezpečnostní hledisko není jediné pro realizaci takového monstrózního díla (navíc nejde za každou cenu vždycky zajistit). V době očekávané dlouhodobější inflace při nejisté návratnosti (nutnost dlouhodobého stabilního provozu) a s narůstající velké konkurence na poli OZ, je to velký krok do tmy spojený s předpokládanou značnou ekonomickou ztrátou. Jakmile se bude zapojovat (to už se začíná dít i u nás, co je doma to se počítá) stále více subjektů za účelem energetické nezávislosti (není se v dnešní době čemu divit), budou ustupovat logicky vzato VJE, kam lze zařadit JEDU, do pozadí. Z tohoto pohledu se stává argument (zastánců jádra za každou cenu) budoucí energetické soběstačnosti jako slabá nedomyšlená náplast na řešení vzdálených palčivých energetických a ekonomických problémů.

PetrV
28. listopad 2021, 15:57

omezime spotřebu pro blaho grendealových zlodejů.

Omega
29. listopad 2021, 09:34

No pokud by se to spojilo s elektrolyzéry na výrobu vodíku, tak by to bylo v pohodě. Takový elektrolyzér s výkonem 500MW by zvládnul vyrobit 27tun bezemisního vodíku za hodinu. To je 650 tun denně.

Za 650tun H2 dostanete maximálně 1.3M Eur, to je 470M Eur/rok (11 miliard)

No a zbylých 500MW můžete posílat do elektrické sítě - takže se za rok dostanete na cca 20mld zisku na 1GW blok.

No a na stavbu si vezmete EU granty - protože výroba vodíku

Jirka94535
29. listopad 2021, 13:02

"Jakmile se bude zapojovat stále více subjektů za účelem energetické nezávislosti"

Pane Černý máte domeček? Zkusil jste spočítat cenu nezávislosti na el? Minulý týden zde psal přispěvatel Bojkas, že ho částečná nezávislost v pasivním domě stála 200T po započtení dotace. Bez dotace něco mezi 300 a 400T.

Zvažuji již několik let. Stále, i při nejnižších cenách panelů, mi to vycházelo jako ekonomický nesmysl. Počítám s klasickou inctalací se zapojením do jedné konkrétní fáze s rozumnou baterií a dotací. V případě, že byste chtěl motorový proud (na vsi a pro případnou elektromobilitu skoro nutnost), jdete do vysokých statisíců. Zatím koupena EC, už se za vichřice hodila.

Všimněte si, že se nijak nevyjadřuji k jádru. A pomíjím možnost nezávislosti v panelových/bytových domech.

Miloslav Černý
30. listopad 2021, 09:56

Našel jste si individuální případ, kde to nevychází. Věřím ale, že dokážete najít i příklad, kde bude opačný důvod. Hlavním smyslem mojí argumentace byla naše buducnost energetické koncepce vzhledem k nepřehlédnutelným změnám v tomto nastoleném vynuceném světovém vývoji, před kterým se nikam neschováme.

Pavel Veselý
28. listopad 2021, 17:24

O jaké bezpečnostní otázky jde? Takových smluv tu bylo a jak to skončilo - Mnichovskou smlouvou o ČSR. To je k ničemu, rozhoduje kontrakt a ekonomika a pokud nebude domácí účast alespoň 60 % nebrat .

A.O
28. listopad 2021, 23:14

Trval bych na standardu alespoň 80 %.

V toleranci by bylo, kdyby bylo 20 % ze Slovenska alespoň 60 % z ČR.

Samozřejmostí je, že drtivou většinu lidí na stavbě budou Češi a Slováci. Dodavatele omluví jediné - že by v našich řadách nenašel dostatek lidí.

Pak v rámci bezpečnosti:

Doživotní záruka

Ganarance včasného dodání, pod hrozbou vysokého penále

Fixní cena projektu

Veškeré platby až po uvedení do provozu

Petr Hariprasad Hajič
29. listopad 2021, 02:17

Bohužel, to jsou všechno holubi na střeše. Jakmile stavba rozjede, tak v pokročilé fázi je pro dodavatele velmi snadné začít vydírat.

Omega
29. listopad 2021, 09:24

No fixní cena se nedá zajistit. Důvod je v tom, že nevíte, kdy se bude stavět. Takže nemáte možnost si nasmlouvat dodavatele a nakoupit materiál.

Fixní cena se dá zajistit pouze tehdy, když si veškerý materiál nakoupím předem - a dám do skladu - ale to mi u stavby trvající 7 let nikdo nedodá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se