Po odstavení 2 ze 4 bloků v jaderné elektrárně Dukovany kvůli nekvalitně provedeným kontrolám svarů na potrubí probíhá nyní preventivní kontrola dokumentace také v Temelíně. Ani druhé české jaderné elektrárně se nevyhnuly problémy. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová se v pátek sejde s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

Drábová má obavy, že byly kontroly bezpečnosti zanedbány. Při prověrce rentgenových snímků z jaderné i nejaderné části elektrárny Dukovany se našly chyby. Snímky mají odhalovat případné netěsnosti ve svarech. Bezpečnost jaderné elektrárny ale nebyla přímo ohrožena, jak uvedla Drábová.

Kvůli problémům v Dukovanech začala kontrola také v Temelíně, ale nebyla zatím dokončena.

„I v Temelíně se našlo několik neprůkazných snímků. Jsou na potrubí, které buď lze přerentgenovat bez nutnosti odstavovat, nebo nejsou tak významné, aby si odstavení vynutily, a přerentgenování počká na řádnou odstávku,“ řekla Hospodářským novinám Drábová.

V Temelíně se provádí dvojitá kontrola svarů

V jaderné elektrárně Temelín se provádí kromě rentgenových snímků svarů potrubí i kontrola ultrazvukem, jak uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Kontroly tam neprováděla pouze chomutovská firma Tediko, která prověřovala trubky v Dukovanech. Týdeník Respekt v polovině listopadu napsal, že některé rentgenové snímky potrubí z Dukovan byly rozmazané, někdy byl místo potřebných tří různých snímků jednoho svaru jen okopírován stejný snímek a některé svary hrozící netěsností byly označeny jako bezchybné.

Firma ČEZ své pochybnosti okolo nekvalitních snímků již oznámila policii a podala podnět k prošetření na Okresní státní zastupitelství v Třebíči. Po prošetření celého případu pak policie s největší pravděpodobností zahájí trestní řízení.

Generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš dále podle portálu E15.cz oznámil, že firma pravděpodobně změní svůj současný způsob údržby jaderných elektráren a větší část prací na svých elektrárnách si bude dělat sama.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *