Temelín po odstávce spustil druhý blok, vyrábět elektřinu začne tento týden

DomůElektrárny v ČRTemelín po odstávce spustil druhý blok, vyrábět elektřinu začne tento týden

Energetici v jaderné elektrárně Temelín nastartovali dnes ráno reaktor druhého bloku. Elektřinu chce ČEZ začít vyrábět z druhého temelínského bloku tento týden. Blok je kvůli plánované výměně paliva a kontrolám odstaven od 29. června. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,2 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Reaktor nastartoval jeho personál krátce po 8:00. Spouštění reaktoru je pozvolné. Snižuje se koncentrace kyseliny borité v reaktoru, a když se dosáhne určité úrovně, nastává štěpná reakce, uvedl mluvčí.

„Aktuálně je výkon reaktoru pod jedním procentem a připravuje se první část testů. Jimi fyzici ověřují správnost zavezení paliva nebo účinnost regulačních tyčí,“ uvedl Sviták.

První část testů potrvá přibližně den, poté se bude výkon reaktoru pozvolna zvedat a přijdou další testy.

Ilustrační foto

„Velmi pečlivě budeme sledovat turbínu, na které byl velký rozsah prací. Nelze tedy vyloučit, že ještě před připojením bloku dojde k jejímu vyvažování. To jsou všechno věci, které mají vliv na termín připojení bloku,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Odstávka prvního bloku trvala 83 dní od loňského prosince do začátku letošního března. Nyní je první blok elektrárny v provozu na plném výkonu.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.