Domů
Elektrárny v ČR
Temelín pokračuje ve zvyšování instalovaného výkonu

Temelín pokračuje ve zvyšování instalovaného výkonu

Elektrárny v ČR
1 komentář
15. červen 2018, 09:26
ČTK

Jaderná elektrárna Temelín zvýšila výkon prvního bloku o dva elektrické megawatty (MWe) na 1082 MWe. Znamená to, že dokáže vyrobit elektřinu pro dalších 4000 českých domácností. Oba bloky zásobují elektřinou pětinu Česka. Další zvýšení výkonu plánuje Temelín v roce 2020. Novinářům to dnes řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Loni vyrobil Temelín 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba.

„Letošní výroba určitě nebude rekordní, kvůli dvěma plánovaným odstávkám, ale chceme dosáhnout jedné z nejvyšších výrob,“ řekl ČTK ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Letos od začátku roku vyrobil Temelín 6,96 TWh elektřiny.

Ilustrační foto

Temelín zvýšil při poslední odstávce, která skončila začátkem března, výkon prvního bloku díky tomu, že technicky upravil pomocný systém vysokotlakého dílu turbíny. Stejná změna čeká druhý blok během dvouměsíční letní odstávky, která začne 29. června. U obou bloků je to investice téměř devět milionů Kč, její návratnost je v měsících.

Původní výkon Temelína začínal na 2 x 981 MWe. Během 18 let provozu ČEZ výkon zvyšoval. Na konci letošního léta bude výkonový přírůstek elektrárny od jejího spuštění 202 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.

Energetici zlepšili při poslední odstávce odvodnění vysokotlakého dílu turbíny. Přidali dvě potrubí o průměru až 200 milimetrů, dlouhá 30 metrů.

„Nově lépe pracujeme s energií vody a přitom nezvyšujeme výkon reaktoru. Pouze lépe využíváme existující zařízení. Provozní výsledky za poslední dva měsíce potvrdily ekonomický přínos pro naši výrobu,“ řekl Kruml.

Ilustrační foto

Při stejném výkonu reaktoru a stejném množství paliva má první blok potenciál ročně vyrobit až o 14.000 megawatthodin elektřiny více, což odpovídá spotřebě 4000 českých domácností. ČEZ zvyšuje výkon i v Dukovanech: původní byl 4 x 440 MWe, nyní je 4 x 510 MWe.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik
11. červenec 2018, 12:10

Od roku 2013 je instalovaný jaderný výkon v ČR stále stejný, alespoň tak ho uvádí ERÚ i licence. Ve skutečnosti se tedy žádné navyšování instalovaného výkonu nekonalo. Spíše bych řekl že se jen odvodněním turbíny zvýšila její účinnost. Takže pokud nemají generátory výkonovou rezervu, a už jedou na maximum tak elektrárna těžko vyrobí nějakou energii za rok navíc, pouze ušetří trošku paliva. Pokud to bude mít nějaký měřitelný význam vzhledem k mizerné účinnosti jaderných elektráren a jejich využití paliva.

Ale pokud mají generátory výkonovou rezervu, tak to nějakou energii za rok navíc může přinést. Ale i tak v žádném případě nejde o navýšení instalovaného výkonu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se