Domů
Elektrárny v ČR
Temelín testoval záložní zdroj důležitý pro chlazení reaktoru

Temelín testoval záložní zdroj důležitý pro chlazení reaktoru

Jaderná elektrárna Temelín testovala jeden z hlavních dieselových generátorů, který pro ni představuje důležitý záložní zdroj. Elektrárna by ho používala například tehdy, pokud by nastal kolaps přenosové soustavy. Temelín potřebuje záložní zdroj, aby v případě takzvaného blackoutu mohl zajistit chlazení reaktoru. Společnost ČEZ proto ročně investuje do údržby dieselových generátorů tři miliony korun. ČTK to řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

„Je to klíčový bezpečnostní systém. Bez elektřiny je jaderná elektrárna velmi zranitelná. Proto hlavních dieselgenerátorů máme v Temelíně hned deset a jejich stav pečlivě sledujeme,“ uvedl.

Při dvouhodinovém testu dieselový generátor vyrobil množství elektřiny, které by stačilo 60 českým domácnostem na měsíc.

Vzhledem k velké důležitosti těchto přístrojů o ně Temelín podle mluvčího pečuje s mimořádnou obezřetností. Tomu odpovídá třeba to, že jsou generátory uloženy v seizmicky odolných budovách.

„Jejich odolnost je stejná jako odolnosti budovy, která chrání reaktor. To znamená, že zvládnou zemětřesení 5,5 stupně Richterovy stupnice, což je asi stokrát víc, než bylo v blízkosti elektrárny kdykoli zaznamenáno,“ dodal Sviták.

Ilustrační foto

Ke generátorům má přístup pouze člověk s příslušným oprávněním. I tak se vše děje pod dohledem a za souhlasu temelínské ochranky. Uvnitř objektu je pak 7,5 metru dlouhý a 82 tun vážící lodní naftový motor o objemu 720 litrů. Výkon 6300 kW odpovídá přibližně 60 osobním automobilů. Za hodinu dieselový agregát spotřebuje 1500 litrů nafty.

„Podzemní nádrže vystačí na dva dny provozu. Pak je možné naftu do dieselgenerátorů doplňovat ze dvou zásobníků vzdálených necelý kilometr,“ řekl Jaroslav Mleziva, systémový správce temelínských dieselových generátorů.

Vlastní zásoba nafty vystačí elektrárně na měsíční provoz jednoho záložního agregátu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.