Domů
Elektrárny v ČR
Temelín v pátek odstaví I. blok, vymění čtvrtinu paliva, prověří bezpečnost
JE Temelín

Temelín v pátek odstaví I. blok, vymění čtvrtinu paliva, prověří bezpečnost

Jaderná elektrárna Temelín v pátek plánovaně odstaví první blok. Při odstávce, která potrvá asi dva měsíce, vymění energetici zhruba čtvrtinu paliva, zkontrolují také bezpečnostní systémy. Při odstávce plánuje Temelín 62 investičních akcí, téměř šestnáct tisíc činností. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín odstaví první blok v pátek večer, kdy bude reaktor přibližně na třetinovém výkonu. Podle vedení elektrárny je to standardní odstávka. „Vyměníme čtvrtinu palivových souborů, zkontrolujeme bezpečnostní systémy a provedeme 62 investičních akcí, které dál zvyšují bezpečnost a efektivitu,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Měnit se bude 42 ze 163 palivových souborů. Čerstvé palivo bude od ruské firmy Tvel, řekl mluvčí na dotaz ČTK. Dodal, že všechny potřebné palivové soubory má elektrárna ve svém skladu. Od roku 2024 budou jaderné palivo do Temelína dodávat americký Westinghouse a francouzská firma Framatome.

Při odstávce čeká energetiky hodně práce kolem turbíny; budou třeba měnit rotor a ochranný štít na generátoru. „Instalujeme záložní rotor. Na stávajícím pak výrobce provede revize a v dalších letech nám bude sloužit jako rezerva. Je to běžný postup, podobně jsme takto rotory vyměnili před třemi roky na druhém bloku,“ sdělil Kruml.

Palivové tyče - JE Temelín
Ilustrační foto

Energetici také zkontrolují bezpečnostní systémy nebo vymění jednu ze tří jednotek transformátoru. I s dodavateli se do odstávky zapojí asi tisíc lidí. „Odstávky jsou pro nás nejnáročnější období roku. Musíme zkoordinovat tisíce činností v omezeném časovém prostoru,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Letos je to první plánovaná odstávka v Temelíně. První blok byl v nepřetržitém provozu od loňského 22. května. Za téměř jedenáct měsíců vyrobil přes 8,5 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Odstávku druhého bloku naplánovali energetici na 22. červenec.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,4 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516