Poprvé v oblasti jaderného průmyslu Velké Británie oznámila společnost Magnox, že areál elektrárny Bradwell v Essexu vstoupil do stavu „péče a údržby“. Z obou reaktorových budov jaderné elektrárny bylo vyvezeno palivo, bloky vyřazeny z provozu a zařízení překryto ochranným pláštěm odolným vůči povětrnostním vlivům, čímž došlo k vytváření „bezpečného skladu“. V areálu bývalé elektrárny se nachází také úložiště středněaktivních odpadů, ve kterém jsou radioaktivní materiály zakonzervovány a bezpečně uloženy.

Bradwellské reaktory typu Magnox byly uvedeny do provozu v roce 1962 a jsou nejstaršími komerčně provozovanými reaktory v Británii. Po dobu více než 40 let dodávaly nízkoemisní elektřinu.

Společnost Magnox a Úřad pro vyřazování jaderných zařízení (NDA) uvedly, že Bradwell byl průkopnickou elektrárnou, která přinesla snížení rizik odstavené elektrárny „bezpečněji a dříve“ a při vyřazování z provozu představovala symbol inovace a rozvoje inovativních přístupů pro vyřazování jaderných zařízení z provozu. Stala se v některých ohledech vzorem při odstraňování rizik na jiných vyřazovaných elektrárnách společnosti Magnox.

Dekontaminace – infografika, zdroj: Magnox Limited

Ministr průmyslu a obchodu Richard Harrington sdělil: „Prostřednictvím naší moderní průmyslové strategie, chceme udržet Velkou Británii na pozici světového leadera v segmentu vyřazování jaderných zařízení z provozu, což nám přináší značné exportní příležitosti, vytváří velmi odborné pracovní pozice, inovace a regionální růst.“

Generální ředitel NDA David Peattie řekl: „Společně jsme vytvořili vizi pro našich 17 elektráren umístěných po celé Británii s ambiciózním plánem urychlit proces vyřazování z provozu při vyšší bezpečnosti a nižších nákladech.“

Staveniště nyní spravuje společnost Sizewell A. Vstup do reaktorovny a přidružených budov bude vyžadován v počáteční fázi jednou ročně a poté každých pět let pro rutinní inspekci a údržbu. Odpad bude uložen v dočasném úložišti středněaktivních materiálů v areálu spolu s odpady vzniklými z elektrárny Bradwell.

Řez jadernou elektrárnou Wylfa, která je předposlední elektrárnou s dvěma reaktory typu Magnox.
Řez jadernou elektrárnou Wylfa, která je předposlední elektrárnou s dvěma reaktory typu Magnox. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org)

Magnox je manažerem a provozním dodavatelem zodpovědným za 12 jaderných elektráren a jednu vodní elektrárnu ve Velké Británii. Na základě smlouvy s majitelem elektráren, NDA, je Magnox zodpovědný za odvoz jaderného paliva z elektráren Wylfa a vyřazení z provozu elektráren Berkeley, Bradwell, Chapelcross, Dungeness A, Harwell, Hinkley Point A, Hunterston A, Oldbury, Sizewell A, Trawsfynydd a Winfrith, stejně jako klasické elektrárny Maentwrog.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *