Domů
Elektrárny v Evropě
Bulharsko oficiálně zahájilo proces hledání investora pro projekt Belene
SONY DSC

Bulharsko oficiálně zahájilo proces hledání investora pro projekt Belene

Bulharská vláda minulý týden oficiálně zveřejnila, že hledá strategického partnera pro výstavbu a provoz jaderné elektrárny Belene. Projekt se má obejít bez státních záruk, stát bude zapojen skrze podíl ve společnosti, která má elektrárnu postavit a provozovat.

Projekt Belene byl již v minulosti pozastaven kvůli nejistotě návratnosti investice. Nyní stát hledá investora, který by mu pomohl s financováním 2000MW projektu. Stát nehodlá poskytovat žádné záruky a garance a ani se nechce zavazovat dlouhodobými kontrakty na odkup vyrobené elektřiny za fixní cenu.

Nicméně bulharský stát má být v projektu zapojen skrze podíl v nově založené společnosti, která má elektrárnu postavit a provozovat. Přes státní energetickou firmu EAD bude moci vláda poskytnout již vydané povolení, aktiva a další dokumentaci. Na oplátku za to si chce vymínit právo veta v některých případech v průběhu celé životnosti projektu. Náklady projektu nesmí překročit 10 mld. euro a doba uvedení reaktorů do provozu nesmí být delší než 10 let od podpisu smlouvy.

Bulharská jaderná elektrárna Belene se má nacházet na severu země, u města Belene a má se sestávat ze dvou 1000MW bloků využívajících ruskou technologii  VVER- 1000/V-466 s tepelným výkonem 3000 MWt. Výměna paliva má trvat každoročně 14 dní a pravidelná údržba 20-50 dní.

Nynější technický návrh projektu počítá s efektivnějším využitím jaderného paliva než v případě reaktorů druhé generace, což má přinést vyšší výrobu elektřiny o 20 % a zároveň snížit spotřebu paliva o 25 %. V podmínkách projektu je uvedeno, že nový investor nesmí provádět žádně změny designu a bezpečnostních prvků, aby nedošlo k odebrání již vydaných povolení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Loudil
28. květen 2019, 16:29

Když už mělo roku 2012 Bulharsko uzavřenu dohodu s Rosatomem o stavbě elektrárny, tak podlehlo politickému vyhrožování a vydírání z Washingtonu a dohodu zrušilo. Následně za to dostalo pokutu a Rusku zaplatilo 620 mil. Euro = asi 15 miliard Korun. Četníci za oceánem si osobují právo nařizovat malým zemím, co, kde a s kým budou stavět a za jakých podmínek. Máme tu - "staré dobré koloniální časy" - 18 a 19 století. Někdo nařizuje a někdo zase poslušně plní. Ale to tu už přeci bylo ze strany SSSR před r.1989. Pak ,že se dějiny neopakují.

Andrea Borotea
29. květen 2019, 13:17

Bulharsko se snaží dostavit Belene už dlouho kolem 2005 se v tom angažoval i ČEZ, ale stáhnul to stejne jako z CERNA VODA.

V Belene je poměrně velká rozestavěnost ale blbě nakřivo vybetonovaná základová deska, na písku, v seismicky aktivní oblasti a v záplavovém území největší Evropské vodní elektrárny Železná Vrata což je Kozloduj taky.

Já bych to tam nestavěl to bylo jedno z mála dobrých rozhodnutí ČEZU na Balkáně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se