Bulharsko oficiálně zahájilo proces hledání investora pro projekt Belene

DomůElektrárny v EvropěBulharsko oficiálně zahájilo proces hledání investora pro projekt Belene

Bulharská vláda minulý týden oficiálně zveřejnila, že hledá strategického partnera pro výstavbu a provoz jaderné elektrárny Belene. Projekt se má obejít bez státních záruk, stát bude zapojen skrze podíl ve společnosti, která má elektrárnu postavit a provozovat.

Projekt Belene byl již v minulosti pozastaven kvůli nejistotě návratnosti investice. Nyní stát hledá investora, který by mu pomohl s financováním 2000MW projektu. Stát nehodlá poskytovat žádné záruky a garance a ani se nechce zavazovat dlouhodobými kontrakty na odkup vyrobené elektřiny za fixní cenu.

Nicméně bulharský stát má být v projektu zapojen skrze podíl v nově založené společnosti, která má elektrárnu postavit a provozovat. Přes státní energetickou firmu EAD bude moci vláda poskytnout již vydané povolení, aktiva a další dokumentaci. Na oplátku za to si chce vymínit právo veta v některých případech v průběhu celé životnosti projektu. Náklady projektu nesmí překročit 10 mld. euro a doba uvedení reaktorů do provozu nesmí být delší než 10 let od podpisu smlouvy.

Bulharská jaderná elektrárna Belene se má nacházet na severu země, u města Belene a má se sestávat ze dvou 1000MW bloků využívajících ruskou technologii  VVER- 1000/V-466 s tepelným výkonem 3000 MWt. Výměna paliva má trvat každoročně 14 dní a pravidelná údržba 20-50 dní.

Nynější technický návrh projektu počítá s efektivnějším využitím jaderného paliva než v případě reaktorů druhé generace, což má přinést vyšší výrobu elektřiny o 20 % a zároveň snížit spotřebu paliva o 25 %. V podmínkách projektu je uvedeno, že nový investor nesmí provádět žádně změny designu a bezpečnostních prvků, aby nedošlo k odebrání již vydaných povolení.