Domů
Elektrárny v Evropě
Dostavba jaderné elektrárny Mochovce má zpoždění, asi se prodraží

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce má zpoždění, asi se prodraží

Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce má opět zpoždění, termín spuštění třetího bloku se pravděpodobně opět posune, upozornil dnes slovenský list Pravda na svém webu. Otázkou je podle něj i dodržení rozpočtu.

Dva rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce, kde jsou už léta v provozu jiné dva jaderné bloky, dokončuje největší producent elektrické energie na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE).

„Očekáváme, že po technické stránce bude třetí blok připraven na zavážení jaderného paliva v létě,“ citoval deník vyjádření mluvčího SE Miroslava Šarišského.

To podle listu znamená, že termín spuštění se posouvá přibližně o čtvrt roku. Poslední plány přitom počítaly se spuštěním třetího bloku v druhém čtvrtletí letošního roku.

To, zda se dodrží rozpočet, naposledy stanovený na 5,4 miliardy eur (asi 138 miliard Kč), se podle deníku má ukázat již tento měsíc.

„Během dubna, po ukončení analýz a jednání řídících orgánů, budeme informovat o opatřeních k minimalizaci dopadů na rozpočet a harmonogram,“ řekl Šarišský.

Firma klade podle něj na první místo co největší jadernou bezpečnost, nadřazenou termínům či nákladům.

Na zpoždění dostavby upozornila v pondělí opozice. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) chce kvůli Mochovcům svolat mimořádné jednání parlamentního výboru a požaduje odpovědi od ministra hospodářství Petra Žigy. Kromě posunu termínu chce opozice řešit i možné prodražení stavby o dalších 200 milionů eur (asi 5,1 miliardy Kč).

Ministerstvo hospodářství se hodlá vyjádřit až po obdržení oficiálních informací od SE.

„Za dostavbu nese plnou odpovědnost soukromý vlastník s manažerskými pravomocemi, a ne stát jako menšinový akcionář. Je to důsledek nepovedené a nevýhodné privatizace za (předchozí) vlády Mikuláše Dzurindy,“ řekl resortní mluvčí Maroš Stano.

V roce 2006 získal 66 procent akcií elektráren italský podnik Enel za 840 milionů eur. Čisté zisky elektráren po privatizaci a následném zdražení elektřiny dosáhly v letech 2006 až 2014 dohromady 2,4 miliardy eur. Privatizační dohoda počítá s vyplácením dividend až po dostavbě Mochovců. Enel je v současnosti na odchodu z SE a po dostavbě Mochovců jeho podíl převezme Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Stát od privatizace jako akcionář s podílem 34 procent jen přihlíží tomu, co se v SE děje, poznamenala Pravda.

Ilustrační foto

SE podle svého mluvčího počítají vzhledem k aktivitě protijaderných organizací v sousedním Rakousku s obstrukcemi při administrativním povolování nového bloku, které mohou uvedení do provozu oddálit „až o několik měsíců“, ačkoliv blok bude technicky připravený.

Proti dostavbě bloků v Mochovcích jsou rakouští ekologové, jakož i politické strany.

Nové jaderné bloky mají mít po dokončení výkon po 471 megawattech, což by pokrylo asi 13 procent z celkové spotřeby elektřiny na Slovensku.

EPH v roce 2016 koupil zhruba dvoutřetinový podíl italské společnosti Enel v SE za 750 milionů eur (tehdy přes 20 miliard Kč); nyní drží spolu s Enel v SE 66 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Mochovce
11. duben 2019, 08:44

Ten prodej ENELu se fakt nepovedl. Taliáni zkazili co mohli, Slováci ztratili 11 let, teď už je pozdě honit bycha, musí se to přežvýkat a spustit.... po 34 letech.

Petr
11. duben 2019, 11:24

Italové na tom chtěli nabrat cenné zkušenosti, jak by to probíhalo, pokud by začali stavět jaderky i u sebe doma, tak tam schválně poslali největší manažerská paka :)

Jan Veselý
11. duben 2019, 11:53

Vzhledem k tomu, že ENEL je v současnosti velmi významný investor do OZE elektráren, lze říct, že tahle zkušenost by onou cimrmanovskou slepou uličkou, kdy si sami ověřili, že "tudy ne, přátelé".

energetik
11. duben 2019, 14:02

No hlavní je, že je na koho se vymluvit a vymyslet důvody proč to nešlo a nejde, na máme dost expertů i v tom našem blbákově. Navíc se do toho Mochovského tunelu angažovali si Češi. Myslím si že kdyby v tom měl většinu stát, tak by to dopadlo ještě hůř. Vždyť to jsou bratři Slováci a v tomto je to tam hodně podobné jako v našem blbákově.

Mochovce
11. duben 2019, 18:09

Mýlíte se, po nástupu ENELu Italové většinu českých dodavatelských firem vykopali a nahradili svými dodavateli. Škoda JS by vám mohli vyprávět.

Vladimír
12. duben 2019, 06:37

Oni si Italové pěkně naběhli. Hlavním dodavatelem stavby byl tehdejší Hydrostav. S hrůzou zjistili že mnohé betobové stěny s nerezovou oblícovkou jsou pouze násyp odpadu po stavebních pracích.Ještě dnes by to stálo za kontrolu. Jinak ENEL byla více obchodní než technická firma.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se